Elfogadta a parlament, immár törvény rendelkezik az Anghel Saligny fejlesztési programról
Döntő házként szavazta meg hétfőn a képviselőház az Anghel Saligny országos beruházási tervről szóló 2021/95-ös sürgősségi kormányrendeletet törvényerőre emelő jogszabályt. A tervezetet 193 képviselő támogatta, 42-en ellene szavaztak.
A tervezet indoklása szerint a törvénnyel jogi keretet teremtenek az önkormányzatok számára olyan beruházások támogatására, amelyek az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférést biztosítják a teljes lakosság számára, növelik az életminőséget, és elkerülik az elmaradott közösségek elnéptelenedésének kockázatát. A program az európai környezetvédelmi és vízügyi direktívákhoz való alkalmazkodást célzó erőfeszítések sorába tartozik – áll az indoklásban.
Egyik módosítás szerint a program keretében a 2000 főnél kisebb lélekszámú településeken is építkezési, újjáépítései, átalakítási, bővítési, rehabilitációs munkálatok végezhetők a szennyvízkezelés terén, beleértve a csapadékvíz-elvezető és esővízgyűjtő rendszereket is.
A szavazást megelőző képviselőházi vitán Claudiu Năsui, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvényhozója azt mondta, hogy a projektet a „helyi kiskirályok” kedvéért dolgozták ki, hogy meggazdagodhassanak az adófizető polgárok pénzén. Válaszként Alfred Simonis, a Szociáldemokrata Párt (PSD) frakcióvezetője kijelentette, hogy az USR logikája alapján az USR-s polgármesterek is „kiskirályoknak” nevezhetők, ha fejlesztési projektekre nyújtottak be pályázatot.
Kapcsolódó
A Nemzeti Liberális Pártot (PNL) képviselő Florin Roman bejelentése szerint a párt megszavazta a tervezetet, mert az a fejlődést biztosítja, főleg a szegény falvak számára. Támogatták a projektet a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvényhozói is; Dumitru Flucuş képviselő külön értékelte, hogy a kedvezményezettek körébe beemelték a 2000-nél kisebb lélekszámú községeket is, és kijelentette, hogy az AUR annak dacára is megszavazza a jogszabályt, hogy nincsenek polgármesterei.
CSAK SAJÁT
Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselője úgy vélekedett, hogy az Anghel Saligny program jól megalapozott kritériumokat szögez le, a fejlesztések jól ismert eljárások szerint történnek, és a munka eredménye mindenkinek előnyére válik majd. A nemzeti kisebbségek egyik képviselője, Cătălin Manea arra kérte kollégáin keresztül a polgármestereket, hogy a pályázatok haszonélvezői sorából ne zárják ki a falusi roma közösségeket, amelyek „középkori körülmények között élnek”, sok lakos házában még áram sincs.
A szenátus tavaly októberben már elfogadta a tervezetet, a képviselőház most döntő fórumként szavazott róla.