banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Egyensúlyoznak a nők a munkahely és magánélet között – közben a munkahelyi stressz növekszik (SZAVAZZ!)

A dolgozó nők fele arról számol be, hogy egy év alatt megnövekedett a stressz a munkahelyén, és ugyanilyen arányban panaszolják, hogy munkáltatójuk nem támogatja őket abban, hogy egyensúlyt teremtsenek a munkahelyi és a magánéleti kötelezettségek között, derül ki a Deloitte Women@Work 2024 globális tanulmányából.

Viszont nem annyira kimerültek, mint korábban, azok aránya, akik kimerültnek érzik magukat egynegyedre csökkent a 2023-as egyharmadhoz képest, miközben 2022-ben a dolgozó nők csaknem fele érezte, hogy kimerült.
A megkérdezettek 16 százaléka váltott munkahelyet tavaly (több, mint az előző két évben együttvéve), elsősorban a nem kielégítő fizetés miatt, de a munka és a magánélet egyensúlytalansága és a munkaidő rugalmatlansága miatt is.Illusztráció: Pexels
A felmérésben résztvevők közül csak minden tizedik nő mondja azt, hogy nyíltan meg tudja beszélni a munka és magánélet egyensúlyát a vezetőjével, és szinte mindenki (95%) attól tart, hogy a rugalmas munkavégzésre vonatkozó kérése vagy ennek a kihasználása csökkentené az előléptetési esélyeit, 93 százalékuk pedig meg van győződve arról, hogy ilyen esetben nem igazítanák ehhez a munkaterhelését.

Ami a magánéleti kötelezettségeket illeti, bár a megkérdezett nők többsége teljes munkaidőben dolgozik (88%), a gyermekgondozás elsősorban az ő feladatuk (50%), még azok esetében is, akik többet keresnek, mint a partnerük. Ugyanakkor a párkapcsolatban élő nők 37%-a állítja, hogy a partner karrierjét a sajátjával szemben előnyben részesíti, még azon 10% esetében is, akik a fő kenyérkeresőnek számítanak.

Szavazó

Te mennyire vagy stresszes a munkahelyen?

Szavazás eredménye
Szavazás eredménye

„A tanulmány eredményei azt mutatják, hogy a munkáltatóknak a személyzeti politikák kialakításakor figyelembe kell venniük a nők sajátosságait – gyermekgondozási, és más gondozási kötelezettségeket, társadalmi hátteret és kultúrát – , hogy segítsék őket az e sajátosságokból adódó kihívások leküzdésében, és a szakmai potenciáljuk megvalósításában, e tekintetben a férfiakkal egyenlő esélyeket biztosítva számukra. Románia jó úton halad e tekintetben, hiszen az egyik legalacsonyabb, 4,5%-os nemek közötti bérszakadékkal rendelkezik, szemben a 12,7%-os európai átlaggal (az Eurostat 2022-es adatai szerint), és a nők aránya a vezetői pozíciókban 50 százalék körül van” – idézi Alexandra Smedoiu, a Deloitte Románia képviselőjének nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.

A tanulmány szerint a nemek közötti egyenlőség élharcosának tekintett vállalatok továbbra is ritkaságszámba mennek - a résztvevők mindössze 6%-a dolgozik ilyen cégnél. Ők optimistábbak a karrierlehetőségeket illetően, és ezért nagyobb valószínűséggel maradnak hosszabb ideig az adott munkáltatónál. Ezen túlmenően a nemek közötti egyenlőségért kiálló vezetőknél dolgozó nők több mint 60%-a tervezi, hogy több mint három évig marad a munkahelyén, szemben az általános 41%-kal, és 92%-uk szeretne vezető pozícióba kerülni a vállalaton belül.
A megkérdezettek mindössze 7%-a számít arra, hogy a tanulási és fejlődési lehetőségek, a karrierlehetőségek vagy a munka és a magánélet egyensúlya miatt több mint öt évig marad jelenlegi munkáltatójánál.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?