Egy évtized alatt több mint egymilliárd lejt fizetett ki törvénytelenül a kolozsvári önkormányzat
A törvénytelenségek miatt a Kolozs Megyei Számvevőszék Emil Boc polgármestert mindössze szóbeli figyelmeztetésben részesítette.
2013 és 2022 között a számvevőszék 422 ellenőrzést hajtott végre a Kolozs megyei önkormányzatoknál, melyek során rengeteg szabálytalanságra derült fény. Az önkormányzati költségvetéseknek okozott károk főleg a szabálytalanul lefolytatott közbeszerzési eljárásokból, az el nem végzett munkálatokért végrehajtott kifizetésekből és a dokumentumokkal nem igazolt javak és szolgáltatások beszerzéséből származtak.
A szóban forgó időszakban Kolozsvár költségvetését 1,134 milliárd lejes kár érte a polgármesteri hivatal hibájából, olvasható Györke Zoltán, volt Kolozs megyei alprefektus és kormányfőtitkársági felügyelő A helyi költségvetések megkárosítása és az elfoglalt intézmények. Esettanulmány: Kolozsvár című elemzésében. Az írás a contributors.ro portálon jelent meg.
A napvilágra került pénzügyi szabálytalanságok értéke éves bontásban nagy ingadozásokat mutat. 2021-ben és 2020-ban mindössze 6,999, illetve 9,387 millió lejjel károsították meg a várost, 2022-ben azonban már 116,359 millióval. A csúcsot 2014 jelentette 344,050 millió lejjel.
Az elemzés szerzője azzal érzékelteti az okozott kár nagyságát, hogy a kolozsvári helyi költségvetés 2024-es tervezetében 30,116 millió lej volt előirányozva egy bölcsőde építésére. A városnak egy évtized alatt okozott veszteségek 37 bölcsőde árával egyenértékűek.
Az ellenőrzések során kiderült, hogy a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal illetékesei igazán nagyvonalúan bántak a pénzzel, teljesen figyelmen kívül hagyva a törvényi előírásokat. 2016-ban rágcsáló- és féregirtásra az indokoltnál 14,043 millió lejjel többet fizettek ki, 2018-ban pedig 1,329 millió lejt utaltak át a TCI Contractor General nevű cégnek olyan munkálatokért, melyeknek az elvégzését semmiféle dokumentum nem támasztja alá. 2013-ban a városháza nem hajtotta be az ingatlanadót, 3,197 millió lej értékben, az ötcsillagos szállodát működtető Grand Hotel SRL-n.
2015-ben a város 5,644 millió lej értékű támogatást fizetett ki különböző szervezeteknek profittermelő tevékenységekre. A legnagyobb összeg, 3,402 millió lej, a SHARE Kolozsvár nevű szervezetnél landolt, mely abban az évben hozta tető alá az első Untold fesztivált. A haszonélvezők között volt az Erdélyi Református Egyházkerület is, mely egy olyan épület felújítására kapott 160 ezer lejt, amelyikben nem hitéleti, oktatási vagy jótékonysági, hanem gazdasági tevékenység folyik.
Nagy kár, nulla következmény
A hatályos törvények értelmében, ha az auditálás során károkozásra derül fény, a polgármesternek kötelessége az okozott kár megtérülését célzó intézkedéseket hozni. Ezek elmaradása esetén a számvevőszék zárolhatja a szóban forgó önkormányzat számláit. A kár behajtásának elmulasztása bűncselekménynek minősül, a felelős polgármester minimum bírsággal, de akár börtönbüntetéssel is sújtható, a Számvevőszéknek pedig kötelessége kezdeményeznie a felfüggesztését.
Mindezek ellenére „a 2013-2022-es időszakban a Kolozs Megyei Számvevőszék egyetlen szankciót sem szabott ki, nem zárolta a költségvetési forrásokat és nem értesítette a bűnüldöző szerveket”, állapítja meg Györke Zoltán. A Számvevőszék arra szorítkozott, hogy szóbeli megrovásban részesítse a közpénzt a legjobb esetben hanyagságból herdáló polgármestereket.
Az ellenőrző szerv minden esetben arra a következtetésre jutott, hogy „a törvényi kihágások oka a polgármestereknek a helyi költségvetéseknek járó bevételek behajtása iránti érdektelensége, sok kihágás pedig ismétlődő jellegű”. Ugyanakkor lényegében a Számvevőszék a kihágásokat elkövető polgármesterek cinkosa volt, hiszen semmilyen, a törvénytelenségek folytatását megakadályozni hivatott és a károk behajtását kikényszerítő lépést nem tett.
Az ügyben írásbeli kérdésekkel fordultunk a polgármesteri hivatalhoz, amint választ kapunk, a témára visszatérünk.
CSAK SAJÁT