Dr. Vass Levente államtitkár a gyógyszerhiányról: a gyártók és a forgalmazók így próbálnak nyomást gyakorolni

A Maszol Fórum csütörtöki adásának meghívottja ezúttal dr. Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára volt, akit arról kérdeztünk, mi okozza ismét azt, hogy a romániai gyógyszertárakban alig találni antibiotikumokat és lázcsillapítokat – főleg gyermekeknek szánt készítményeket.  Emellett arra is kíváncsiak voltunk, hogy ez a hiány milyen nehézséget okoz a kiskorú betegek kezelésében.

A független gyógyszertárakat tömörítő Ethica Egyesület közleményében világított rá arra, hogy a gyógyszertárakban nincs elég antibiotikum-készítmény és szirup. Az egyesület szerint a gyártók bejelentették, hogy más, olcsóbb termékek kínálatában is hiány várható, ez pedig nagyobb nyomást gyakorol a gyógyszertárakra a készletek feltöltése érdekében.  

Dr. Vass Levente | Fotó: RMDSZ

Dr. Vass Levente egészségügyi államtitkár szerint „Romániában folyamatosan gyógyszerhiány van a parallel exportnak köszönhetően, ennek különböző objektív és szubjektív okai vannak. A piacról pedig időszakosan hiányoznak gyógyszerek”. Elsősorban ezek piaci árszabályozási és kevésbé mennyiségi problémák, amelyeket a beszállítók, valamint a gyógyszereket az országból kiszállítók, exportálók okozzák. „ A gyógyszerhiányokat arra használják a gyártók és a kereskedők – kevésbé érvényes ez a gyógyszertárakra –, hogy hangulatot keltsenek, és ezáltal próbálják a minisztériumot, a politikai szereplőket arra kényszeríteni, hogy engedjék, hogy az árak a gyógyszerpiacon növekedjenek” – tette hozzá az államtitkár.

A gyógyszerek árának szabályozása

Két típusú gyógyszerről beszélhetünk: vény nélkül kapható gyógyszerekről és receptköteles készítményekről. „A nem receptköteles gyógyszereknél az egészségügyi minisztérium a pénztár, tehát a politikai szereplő nem befolyásolja az áralkotást. Ha az energia- és a csomagolóanyagok ára nő, akkor ezeket a költségeket a termelő és a kereskedő, majd a gyógyszertár kiskereskedőként beépíti árba.” Az egészségügyi államtitkár szerint nem alakulhat ki hiány a recept nélkül kapható gyógyszerek (aszpirin, paracetamol, fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők) esetében.

Illusztráció: Pixabay

A vényköteles gyógyszereket a szaktárca árszabályozás alatt próbálja tartani, egyfelől azért, hogy a minisztérium és a pénztár költségvetésében ne okozzon problémát a gyógyszerek árának hirtelen emelkedése, és továbbra is biztosítani tudja azt a pénzösszeget, ami szükséges az egészségügyi rendszer működéséhez. Másfelől az egészségügyi minisztériumnak kötelessége megvédeni a betegeket a túlzott árnövekedésektől. Az árak stabilizálásával a minisztérium egy olyan döntést tud hozni, amivel növeli az ársapkát, de megengedi a gyógyszergyártóknak, hogy bent tartsák az országban a gyógyszereiket.

Kevesebb gyógyszer kell a gyerekeknek

Vannak olyan gyógyszerek, amelyekből kevesebb kell, ez a helyzet a gyerekek szánt készítményekkel is, ezért ezek előállítási költsége érzékeny az energiaárakra, és a hatóanyagok beszállítási árainak növekedésére. Az Európai Unióba a hatóanyagok 80 százalékát Kínából és Indiából importálják. „A háború, az energiaválság, a szállítási válság növekedése miatt megtörténhet az, hogy a valós árak már nem fedezik a beszállítási árakat” – jelentette ki Vass Levente. Hozzátette, hogy a román állam a gyógyszergyártókat és forgalmazókat adóval sújtja azért, hogy mérsékelje a túlzott fogyasztást, amelyet a reklámok és a kínálat által nyerhetnek, a gyógyszerek árához hozzáadódik ez az adó. „Az állam el is vesz a gyógyszergyártóktól adók formájában, hogy nehogy túl sokat termeljenek és serkentsék a fogyasztást, de ugyanakkor a betegeket is védi, és próbálja korlátozni az árat” – tette hozzá.

Az egészségügyi államtitkár szerint inkább a kórházakat érinti a gyógyszerhiány problémája. A beszerzési eljárás eredményeképpen akár olcsóbban is be kell hogy szállítsa a kereskedő a gyógyszereket a kórházaknak. Dr. Vass Levente szerint óriási problémát jelentene, ha érzéstelenítés szempontjából fontos, esetleg a gyerekek súlyos ellátásánál szükséges gyógyszereket kivonnák. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a lakosoknak nem kell aggódniuk a gyógyszerhiány miatt, de érdemes figyelni a gyógyszerek árának növekedését, ami hasonló az élelmiszerárak növekedéséhez.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?