Fokozódik a gyógyszerhiány – nem kaphatók a gyermekgyógyászatban használt antibiotikumok
Az év ezen időszakában egyre gyakrabban jelentenek akut légúti fertőzéseket a gyerekek körében, és hatalmas gond, hogy a romániai gyógyszertárakban alig találni antibiotikumokat és lázcsillapítokat, főleg a gyermekeknek szánt készítményekből van hiány. Ugyanakkor az oltások terén sem állunk jól, bárányhimlő elleni oltáshoz is nehezen lehet hozzájutni. Dr. László Attila orvost, az RMDSZ Kolozs megyei szenátorát kérdeztük a kialakult helyzet okairól.
A független gyógyszertárakat tömörítő Ethica Egyesület közleményében világított rá a problémára: „Ez egy rendkívül súlyos helyzet, de gyógyszerészekként tehetetlenek vagyunk, nem tudjuk megoldani a problémát. Főleg antibiotikum-készítményekből, szirupokból van hiány. A gyerekek kórházba is kerülhetnek, ha nem kapják meg a szükséges gyógyszeres kezelést, esetleg nem gyógyulnak ki megfelelően a betegségből, ami később komplikációkkal járhat” – fogalmazott közleményében Cristina Pavel, az egyesület elnöke.
Elmondása szerint a betegeknek „nagyon gyakran” vissza kell menniük az orvoshoz, hogy megváltoztassák a felírt gyógyszereket a termékek hiánya miatt, egyes esetekben pedig rengeteget kell utazniuk annak reményében, hogy valamelyik gyógyszertárban megtalálják a szükséges készítményeket.
„Ha a helyzet nem oldódik meg, valószínűleg sokkal több súlyos megbetegedéssel találkozunk, sokkal több gyermek szorul majd kórházi ellátásra olyan esetek miatt, amelyeket otthon is kezelni lehetett volna. A hatóságokat tájékoztatni kell, és intézkedéseket kell hozni annak érdekében, hogy a romániai piacra visszajusson a szükséges mennyiségű antibiotikum” – vélte Cristina Pavel.
Az egyesület szerint a gyártók bejelentették, hogy más, olcsóbb termékek kínálatában is hiány várható, ez pedig nagyobb nyomást gyakorol a gyógyszertárakra a készletek feltöltése érdekében. A hiányzó, gyermekgyógyászatban használt készítmények közé tartozik az az amoxicillin, a klaritromicin és a penicillin is, de az ibuprofen lázcsillapítóhoz is nehezen lehet hozzájutni.
Mint arról korábban beszámoltunk, robbanásszerűen megdrágultak a gyógyszeralapanyagok. A hatóanyagok közül a paracetamol ára emelkedett a legnagyobb mértékben, 278 százalékkal 2021 októberéhez képest. A karbamezepin 197 százalékkal drágult, a K1 vitamin pedig 110 százalékkal. Az energiaválság a gyógyszerek termelési költségeire is negatív hatással vannak.
Dr. László Attila orvost, RMDSZ-es szenátort kérdeztük a kialakult helyzetről, aki elmondta: a gyógyszerhiány évek óta fennálló probléma az országban. Az 1990-es évek óta folyamatosan csökken a gyereklétszám, éppen emiatt sok gyártó már nem hozza be Romániába a gyermekgyógyászatban használat készítményeket. „A másik ok az, hogy a gyártók és az importőrök azt kérik, emeljük meg a referenciaárat, különben elhagyják az adott termékkel az országot, ez főleg év vége felé figyelhető meg” – magyarázta.
Hozzáfűzte, idén ez a helyzet sürgős megoldásra vár, ugyanis jelenleg a magyarországi referenciaárhoz kell hozzáigazítani a jövő évi romániai térítési árat. „Van egy 12 országos csomag, ezt minden évben az egészségügyi minisztérium határozza meg. Rendszerint azokról az országokról van szó, amelyekben a legalacsonyabbak a térítéses gyógyszerárak. A csomag országai közül legalacsonyabbal kell egyenértékűvé tenni a romániai hatósági árat. Vannak olyan gyógyszerek, amelyek Magyarországon a legolcsóbbak a 12 ország közül, de olyanok is akadnak, amelyek Lengyelországban, esetleg Bulgáriában olcsóbbak” – példázódott László Attila. A lényeg, hogy minden esetben az adott terméket a 12-es csomag országainak legalacsonyabb árára kell beárazni Romániában.
Jelenleg a miniszteri határozat értelmében a magyarországi hatósági árlistát kell alapul venni, csakhogy Magyarország úgy döntött, hogy befagyasztja a tavalyi referencialistáját, illetve az sem mellékes, hogy egy év alatt 18 százalékkal gyengült a forint az euróhoz képest – részletezte a szakpolitikus. „Gyakorlatilag ezért van nyomás a gyógyszerpiacon. Valószínűleg az első gyógyszerek, amelyeket feláldoznak a gyógyszergyártó cégek, azok éppen a gyermekgyógyászatban használt készítmények lesznek, hiszen jóval kevesebb mennyiséget használnak el belőlük, mivel kevés a gyermek az országban.”
László Attila kérdésünkre megerősítette: a bárányhimlő elleni oltásokból is hiány van, továbbá a hepatitisz B elleni oltás beszerzése is akadozik. „Néhány héten belül ismét elérhető lesz a bárányhimlő elleni vakcina. Ugyanis az történt, hogy nem szerezték be időben a szükséges mennyiséget, pedig az oltásellátás gördülékenyen kellene működjön” – magyarázta.
A szenátor úgy fogalmazott, hogy kevés olyan eset van, amikor nem sikerül alternatívákkal pótolni a hiányzó gyógyszert, ugyanakkor valós a probléma, amely már évek óta fennáll Romániában.
CSAK SAJÁT