Dacian Cioloş szerint a schengeni csatlakozást nem kezelhetjük kész tényként
Románia schengeni csatlakozásának ügyében még nincs minden lejátszva – közölte szombaton a Facebook-oldalán Dacian Cioloş európai parlamenti képviselő, emlékeztetve arra, hogy az uniós belügyminisztereknek öt nap múlva kell egyhangúlag dönteniük az ország felvételéről a belső határellenőrzés nélküli térségbe.
Bejegyzésében a volt USR–PLUS-elnök közölte, hogy az elmúlt napokban az Európai Parlament Renew Europe frakciója „intenzíven lobbizott” a kedvező döntésért, és ennek eredményeképpen pénteken a holland kormány bejelentette, hogy „számára most már nem Románia, hanem Bulgária jelenti a problémát”.
Cioloş beszámolója szerint a Renew Europe (a liberálisok) frakciójának svéd képviselői arról tájékoztatták, hogy a stockholmi kormány is „kedvezően viszonyul” Románia schengeni csatlakozásához. Az álláspontjuk most az, hogy ha egyöntetű döntés körvonalazódik ebben az ügyben az EU Tanácsának jövő heti ülésén, akkor Svédország nem kíván az az egyetlen tagállam lenni, amelyik megvétózza Románia felvételét a térségbe.
A politikus szerint most már csak Ausztria álláspontján múlik az ország schengeni csatlakozása. Emlékeztetett arra, hogy az osztrák kancellár és belügyminiszter pártja az Európai Néppárt (EPP) tagja, akárcsak a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Népi Mozgalom Pártja (PMP) és az RMDSZ. „Remélem, hogy Iohannis elnök úr megragadta az alkalmat az Európai Néppárt vezetőinek tegnapi athéni találkozóján, hogy megvitassa ezt a kérdést Karl Nehammer osztrák kancellárral. Nagyon jól tudjuk, hogy Ausztriának nincs jó oka megtagadni tőlünk a belépést a schengeni övezetbe” – írta Cioloş.
Kapcsolódó
A Ponta-kormányt követő volt technokrata kormányfő bejegyzésében „csodálatra méltóknak” nevezte a bukaresti külügyminisztériumi eddigi diplomáciai erőfeszítéseit ebben az ügyben. Úgy vélekedett, hogy a Románia schengeni csatlakozásról szóló döntés „tisztán politikai döntéssé vált, és a legmagasabb szinten úgy is kell kezelni”. Hozzátette: most szerinte az a legfontosabb, hogy Románia a végsőkig küzdjön célja eléréséért, továbbra is felhasználja erre az összes politikai eszközt, és képes legyen „megoldásokat letenni az asztalra”.
CSAK SAJÁT