banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Csökkenő gyereklétszámmal, pedagógushiánnyal, új szabályokkal rajtol az új tanév – de van tanterv és tankönyv

Folyamatosan csökken a gyereklétszám a magyar tagozaton is, súlyosbodik a pedagógushiány, az iskolaépületeket sok helyen felújítják, új szabályok vannak, ám jó hír, hogy elkészültek a tantervek, és még a magyar tagozatos tizenkettedikes diákoknak is lesz román tankönyvük, összegezte megkeresésünkre Kallós Zoltán kisebbségi oktatásért felelős államtitkár.

Folyamatosan csökken a gyereklétszám országos szinten, és a magyar tagozaton is. A végső adatokat a tanév kezdete után összesítik, amikor minden tanintézet regisztrálja az adatbázisba a diákokat. Egyelőre az újonnan beiratkozottak számából tudnak következtetni a tendenciákra, például az előkészítő osztályok szintjén, mutatott rá a szakpolitikus.Fotó: Pexels

Kiemelt cél a magyar diákok versenyképes román-tudása 

Annak érdekében, hogy a csökkenő létszámot kompenzálni lehessen, fontos lenne, hogy minél több vegyes házasságban született gyereket magyar tagozatra irassanak be a szüleik. Értelemszerűen versenyszerhelyzet van, minden szülő arra törekszik, hogy a legjobb minőségű oktatást biztosító iskolát válassza a gyerekének, tehát akkor lesz több gyerek, ha a magyar tagozatos iskolák jó minőségű oktató-nevelő munkát tudnak felmutatni.

A PISA-tesztek kiértékelése után megdőlt az a mítosz, hogy a magyar tannyelvű iskolák alacsonyabb színvonalú oktatást nyújtanak mint a románok, kiderült, a gyerekek ugyanúgy tudnak érvényesülni, ha anyanyelvükön tanulnak. „Hosszú évek óta azon dolgozunk, hogy a magyar diákok versenyképes román tudásra tegyenek szert. Ki kell mondani újra és újra, el kell fogadtatni a többségi társadalommal, hogy mi tudjuk a legjobban melyek a legcélravezetőbb módszerek, tantervek, hogy a magyar gyerekek szókincse bővüljön, szorongás nélkül szólaljanak meg az ország nyelvén az utcán, a bevásárlóközpontban, vagy egy hivatalban” – mondta Kallós Zoltán.

Fotó: Agerpres

Hozzátette, idén is sok létszám alatti osztály elindítását kérték, az oktatási intézmények még az év elején elküldték erre vonatkozó kéréseiket a minisztériumba, ezeket összesítették, és az oktatási miniszter jóváhagyta. Előfordul, hogy megszűnik az iskolai osztály, vagy az óvodai csoport, de ezekben az esetekben a minimum alapfeltétel sem teljesült, tehát nem volt gyerek. A szaktárca két gyerekkel induló osztályt is jóváhagyott, de ahol nem volt egyetlen gyerek sem az osztály, a csoport megszüntetése mellett kellett dönteni. Általában a tanintézetek szintjén keresték a megoldásokat, osztályokat vontak össze, szomszédos településre vittek át a gyereket.„Nem szűnt meg azért osztály, mert a minisztérium nem hagyta jóvá a kis létszámmal való indítását” – szögezte le az államtitkár.

Zajlanak az építkezések, a diákok biztonsága prioritás

Az utolsó simításokat végzik az iskolakezdés előtt, konstruktív párbeszédet folytattak a tanfelügyelőkkel, hogy minden olyan problémát, ami az új tanév kezdete előtt felmerülhet, megoldjanak. Gyakori, hogy a tanintézetek épületét különböző pályázati forrásokból felújítják, emiatt nem alkalmasak arra, hogy a diákok beköltözzenek, így más helyszíneken kell megoldani az órák megtartását, amíg a munkálatok befejeződnek. Fotó: Pexels

„Az épületeket fel kell újítani, de a gyerekek biztonsága elsődleges, hogy ne történhessenek meg többé olyan tragikus események, mint tavaly Székelyudvarhelyen” – mondta Kallós Zoltán. Sok helyen folyamatban van a tűzvédelmi, egészségügy engedélyek kiváltása, az önkormányzatok új iskolabuszokat kaptak, helyenként már hétfőtől be is tudják üzemelni, mert van gépkocsivezető, máshol folyamatban van az alkalmazás.

Nincs elég fizika-, kémia-, és matematikatanár

Továbbra is tetten érhető a pedagógushiány bizonyos tantárgyakból: nem csak a elszigetelt vidéki településeken nincs fizika-, kémia-, matematika-, informatika tanárok, központi iskolákban, nemzeti kollégiumokban, a fővárosban is voltak még betöltetlen állások egy héttel az iskolakezdés előtt.

Erre kell megoldást találni, nem a vonzó bérezés az egyedüli, ami a pedagóguspálya felé tereli a szakembereket, a nagyobb általános társadalmi megbecsülés, a valamikori státusuk visszanyerése ösztönző lehetne, hogy egyre többen válasszák ezt a hivatást, véli a szakpolitikus. Rámutatott, nem túl biztató a helyzet, nemcsak Romániában jelenség a pedagógushiány, uniós szintén mindössze két országból nem jelentették ezt a problémát: Horvátországból és Ciprusból. Illusztráció: PexelsEurópa-szerte ez egy komoly probléma, még a skandináv államokban is, amelyekre általában példaként tekintünk. Az egyik lehetőség, hogy óraadó tanárok tartják meg a plusz órákat, de az ő terhelhetőségük is véges, egy pedagógus nem tud hat-hét óránál többet tanítani naponta. Más esetekben visszahívják a nyugdíjas tanárokat, vagy szakképzetlenek tanítanak. Ez utóbbi helyzetre válaszként a Pedagógus Házak jelezték, nyitottak, hogy metodikai felkészítőket szervezzenek számukra.

Az egyetemi központok előnyös helyzetben vannak, sok esetben az egyetemistákat sikerül meggyőzni, hogy tanítsanak. Őket ugyan szakképesítetlenként bérezik, de jó alkalom lehet a betanítás számukra, hogy több tapasztalatra tegyenek szert, mint a kötelező egyetemi gyakorlat során. Titkon abban is reménykednek, hogy megszeretik a hivatást.

Büntetőszoba és mobiltelefon-használat korlátozás

A büntetőszoba szerencsétlen megnevezés, hiszen nem az az elképzelés, hogy „rosszalkodó”, a tanórát zavaró gyereket bezárják egy más terembe, hanem az, hogy szakember felügyelete mellett marad az iskolában. „Ennek csak akkor van értelme, ha valaki ebben az időszakban foglalkozik a diákkal, megkeresi a miérteket, miből fakad, mi a kiváltó oka, hogy nem viselkedik megfelelően a tanórán. Annak nincs értelme, kiveszik óráról, és bezárják egy terembe, az nem egy nevelési eszköz” – szögezte le Kallós Zoltán.Fotó: PexelsA mobiltelefonhasználat korlátozásról az államtitkár kifejtette, azok után, hogy széles körben használhatták a mobiltelefonokat az iskolákban, egyre több országban betiltották. A hazai rendszerben bizonyos körű autonómiát biztosítottak az oktatási intézményeknek, eldönthetik, mikor, milyen körülmények és mire használják az iskolán belül a mobiltelefont.

„Véleményem szerint, a telefon elvonja a gyerek figyelmét a tanóráról, már akkor is ha ott van a padban, a táskájába, esetleg a barátaival csettel, vagy görgeti a közösségi médiát. A korlátozásnak semmiképp nem lesz negatív hatása a tanórákra, illetve a gyerekek személyiségének fejlődésére. Ám meghagytuk a tanintézeteknek a lehetőséget a döntésre, mert kár lenne nem kihasználni a technológiában rejlő lehetőségeket, melyeket a pandémia alatt fedeztünk fel” – mondta a szakpolitikus.

Hozzátette, egyre több pedagógus használ innovatív módszereket, telefonos applikációkat. Ezeket valóban be kell vetni, így a telefont kontrollált körülmények között, ott ahol indokolni, használni lehet.

Van tanterv és tankönyv

Elkészült a magyar tagozat számára a román tanterv, a tizenkettedikes évfolyamok számára is, sőt a tankönyv is megvan. A magyar tagozatos tizenkettedikesek számára két változat is készült a román tankönyvből, ezekből választhatnak a pedagógusok, és szeptember 12-ig megrendelhetik a tanintézmények. Augusztus végén a vizsgatanterv is megjelent, az érettségi mintatételek október-novemberre várhatóak, akkor a magyar tagozatos sajátos román mintatételt is közzéteszik az új tanterv és vizsgatanterv alapján.

Az államtitkár eredményes tanévet kívánt „kicsiknek, nagyoknak, a barikád bármelyik oldalán állóknak”. Azt javasolta, mindenki a rendszerben betöltött szerepe szerint viszonyuljon az oktatáshoz, a szülők legyenek partnerek, érdeklődőek, anélkül hogy átlépnék a hatáskörüket. Arra kérek mindenkit szorosan működjenek együtt, annak érdekében, hogy a gyerekeknek a legjobb legyen” – zárta Kallós Zoltán.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?