Csökken a Kis-Küküllő sótartalma: állatok itatására már ismét használható a vezetékes víz
Kedvezően alakulnak a vízminőségi mutatók a Kis-Küküllő megnövekedett sótartalma miatt érintett településeken: csökkenőben a klorid- és nátriumszint a vízben – közölte a Maros Megyei Prefektusi Hivatal. Állatok itatására már használható a vezetékes víz.
Az Aquaserv vállalat és a Maros vízügyi igazgatóság által végzett klorid- és nátrium-szintmérések csökkenő tendenciát mutatnak az előző napokhoz képest a Kis-Küküllő sótartalmának növekedésétől érintett településeken (Dicsőszentmárton, Ádámos, Szászbogács, Gyulakuta és Vámosgálfalva településeken).
Az ellenőrző mérések folyamatosan zajlottak a pünkösdi hosszú hétvége ideje alatt is. A paraméterek figyelemmel kísérése a riasztási állapot teljes időtartama alatt naponta folytatódik, közölte a prefektúra.
Az ivóvíz biztosítása folyamatos az Aquaserv vállalat és a megyei katasztrófavédelem támogatásával, együttműködésben a helyi hatóságokkal, emelik ki. 48 ivóvíz-elosztó pont működik, amelyek száma a szükségletek függvényében folyamatosan változik. Az elmúlt napokban új ivóvíz-ellátó pontot is nyitottak Dicsőszentmártonban. Az elosztó pontok térképe folyamatosan frissül, és itt tekinthető meg, áll még a közleményben.
Azt is közölték, hogy eddig:
- 338 638 liter ivóvizet adtak az állami tartalékból;
- 218 000 liter ivóvíz az Aquaserv marosvásárhelyi vállalattól;
- 67 200 liter vizet állatok itatására.
A közüzemi hálózatból és a jelenleg használt forrásokból származó víz állatok itatására alkalmasnak tekinthető – ellenkező bizonyításáig – az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) ajánlásai szerint. Megjegyzik, folyamatosan követik az egyes paraméterek alakulását. Emellett a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság hetente mintákat vesz a közkutakból és forrásokból.
„Annak érdekében, hogy európai szinten, és adott esetben nemzetközi partnerségeken (pl. Izrael) keresztül pénzügyi és logisztikai támogatást lehessen kérni a sótalanító állomások beszerzéséhez és telepítéséhez, amelyeket közvetlenül a gyulakutai és dicsőszentmártoni ivóvíz-tisztító állomásokon üzemeltetnének, a regionális üzemeltető, a marosvásárhelyi Aquaserv azonosította ezeket a hosszú távú megoldásokat” – áll még a közleményben.
Mint ismert, a parajdi bányakatasztrófa következtében, amikor a sóbányát elöntötte a Korond-pataka, a Kis-Küküllő sótartalma megemelkedett, így a folyó mentén fekvő több város és község vezetékes vize ihatatlanná vált.
CSAK SAJÁT