Vincze Loránt: Csíkszereda élen jár az európai uniós támogatások felhasználásában
Csíkszereda aktuális európai uniós finanszírozású projektjeiről, beruházásairól osztott meg részleteket Csíkszeredában Korodi Attila polgármester pénteken délután. A sajtóeseményen Vincze Loránt európai parlamenti képviselő kiemelte, Csíkszereda élen jár az európai uniós pályázati pénzek felhasználásában.
Az Európai Unió által finanszírozott projektekről adott összefoglaló tájékoztatást a csíkszeredai városvezetés pénteken kora délután a város ikonikus épülete, a hosszú évek óta elhanyagolt állapotú vigadó előtt. Az eseményen jelen volt Vincze Loránt európai parlamenti képviselő.
Mint Korodi Attila polgármester megosztotta, Vincze Loránttal közösen tekintették át a város beruházásait, ezen túl meglátogatták a Kapocs Irodát, valamint tájékozódtak a tervezett középiskolai campus, valamint a duális képzést fejlesztő nagyszabású projekt ügyében.
„Be szeretném jelenteni önöknek, hogy most február elején a városháza által leszerződött vagy megpályázott, illetve érdemlegesen benyújtott pályázatok szempontjából jelenleg egy 405 millió lejes portfólióval dolgozunk, ami nagyon komoly kihívás” – mutatott rá Korodi Attila. Mint hozzátette, ebből az összegből az európai uniós finanszírozás 308 millió lejt tesz ki, tehát a város 100 millió lej önrészt vállal.
„Ez az összeg magában foglalja a tömbházszigetelésektől az urbanizáció kérdésen túl az épületfelújításokat, beleértve már a Vigadó épületét is” – emelte ki a polgármester. Ugyanakkor a teljes összeg magában foglalja a 2024-es évre áthúzódott projekteket is, amelyek lezárására készülnek a hargitai megyeszékhelyen.
„Ezek a listák bővülni fognak. A kérdés az, hogy milyen hamar tudunk ezekből a pályázatokból minél többet kiengedni. Ez azt jelenti, hogy több építőtelepünk lesz majd a városban, és ahogyan azok bezáródnak, ez a portfólió is ezen a szinten megszűnik” – mondta el a folyamatról a polgármester.
Vincze Loránt kifejtette, örömmel látja, ahogy Csíkszereda fejlődik. „Különböző projektek követik egymást, és azt gondolom, hogy látszik: alaposan kidolgozott városfejlesztési terv részei. Brüsszelből mi a pénzről megállapítjuk, hogy melyik tagállamba mennyi jut, de az, hogy az emberek ebből mit tudnak hasznosítani, az a területen, a városokban derül ki” – mutatott rá a politikus. Hozzáfűzte: Csíkszeredában, meglátása szerint, a folyamatban lévő projektek valóban a városlakók érdekeit szolgálják és a városfejlesztési stratégia megfelelő részei, amelyek lefednek olyan területeket, mint az oktatás, a hőszigetelés, a közintézmények megújítása, a kulturális intézmények rendbetétele, és olyan kiemelt jelentőségű épületek rendbetétele, mint a Vigadó.
„Ha megnézzük az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) eredményeit, azok siralmasak, tehát nagyon kevés pénzt használt fel Románia. A miniszterelnök éppen tegnap rótta meg a kormányt, de azt gondolom, hogy itt több hónapos, több éves mulasztás történt” – osztotta meg Vicze Loránt. Mint kiemelte: Csíkszereda, amit lehetett, kihasznált ebből a programból. Emellett a Központi Fejlesztési Régió által kezelt alapokról is szót ejtett.
Példamutató Csíkszereda
„Azt gondolom, a gyakorlat során látszik, hogy annak idején jó döntés volt a decentralizáció, tehát ezeknek az alapoknak a regionális kezelése, illetve a kormány által menedzselt pénzügy. Több éves pénzügyi keretnek részét képező beruházások is elérhetővé váltak Csíkszereda számára, mert pályáztak rá, mert elhozták őket. Ha nincs elképzelés, akkor lehet a világ összes pénze, hiszen nem sikerül lehívni őket, nem sikerül ezeket hasznosítani. Tehát mindenképpen jó példa Csíkszereda” – hangsúlyozta Vincze Loránt.
„Ezt kell folytatni, mert most az Európai Unióban az Európai Bizottság és a Parlament szintjén már elkezdtük a következő pénzügyi időszak előkészítését. A mi érdekünk az erdélyi magyarság számára, hogy ezután is legyenek pénzek, amelyeket városfejlesztésre, településfejlesztésre, vidékfejlesztésre lehet fordítani, hiszen még van tennivaló, van lemaradás, amit be kell hozni. Tudom, hogy itt még készen állnak a tarsolyukban néhány projekttel Csíkszeredában is, nekünk pedig az a dolgunk az Európai Parlamentben, hogy ehhez a keretet megadjuk” – mondta a képviselő.
Mint Korodi Attila közölte: nem véletlenül a Vigadó elhanyagolt épületénél tartották a sajtóeseményt, hiszen az ingatlan felújításával szeretnék azt visszaadni a közösségnek a városrehabilitációs program keretében. „Sikeresen feltöltöttük a pályázatot 35 millió 243 ezer lej értékben a Központi Fejlesztési Régióhoz, amelyből 31 millió lej elszámolható költség az Európai Unió támogatása. Enélkül valószínű, hogy a városháza nem lett volna képes egy ekkora mértékű projektet megvalósítani” – mondta a polgármester.
Mint Bors Béla alpolgármester megosztotta, a vigadó épületét az alagsortól, a tetőszerkezetekig felújítják, illetve a tetőn egy kisebb toldást is belefoglaltak a tervekbe. Az elképzelések szerint a történelmi jellegét nem veszíti majd el az építmény. A tervek szerint az épület nem lesz állandó otthona egyik városi intézménynek sem, hanem teret ad akár a Csíki Kamarazenekar, akár a Hargita Néptáncszínház tevékenységeinek. A város kulturális életében kaphat szerepet a jövőben a Piac utcában található romos kazánházépület, ahol kortárs művészeti központot hoznak létre 20 és fél millió lejes beruházással, szintén a központi fejlesztési régió finanszírozásával – hangzott el.
A következő időszakban kezdődik a városháza, majd a városi kultúrház épületének felújítása. Ezt követi majd a városházi ügyfélközpont felújítása, míg a Vigadó épületénél a jövő év második felében ejthetik meg „az első kapavágást”, tudtuk meg.
CSAK SAJÁT