Egyenlő feltételeket teremtenek – javában zajlik a csíkszeredai iskolák bútorzatának cseréje
Minden csíkszeredai oktatási intézménybe járó gyermek egyenlő feltételek mellett tanulhat, amikor befejeződik a székelyföldi város eddigi legnagyobb szabású iskolai bútorzat-frissítési projektje. Az eddigi eredményekről sajtótájékoztató keretében számolt be a település vezetősége.
Javában zajlik Csíkszereda eddigi legnagyobb, a város oktatási intézményeit érintő bútorzat-cseréje. Az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) finanszírozásával megvalósuló projekt keretében több mint 400 iskolai tanterem kap új bútorokat, valamint modern, digitális oktatási eszközöket. Ezen túl különböző szaktantermek és a tornacsarnokok felszerelése is felfrissül. A program aktualitásiról Sógor Enikő, alpolgármester, Korodi Attila polgármester és Darvas Attila program-koordinátor számolt be csütörtökön a Nagy Imre Általános Iskola egyik, már új bútorzattal ellátott tantermében.
Mint Korodi Attila kihangsúlyozta, 2025-öt - ahogy szombaton, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége székházavatóján bejelentette – az oktatás évének jelölték meg. „Oktatáscentrikus, oktatási beruházásokat, fejlesztéseket magába foglaló oktatási évet jelentettünk be. Ennek az egyik kézzelfogható hozadéka, hogy az egész városban működő általános iskolai, középiskolai, óvodai rendszerekben minden diák új padot, új széket kap” – mutatott rá a városvezető. Hozzátette: nem csupán a bútorzatok frissülnek, cserélődnek le a városban, hanem megújul az oktatási terek technológiai felszerelése is. Ezáltal „teljes individuális oktatási csomagot fogok az iskolák rendelkezésére bocsátani”.
Kapcsolódó
A 442 érintett osztályterembe 17 ezer bútordarab kerül, ugyanakkor különböző szaktantermeket is létrehoznak, valamint az iskolai tornatermek is új eszközökkel fognak gazdagodni – részletezte a városvezető. Mint hangsúlyozta: a beruházást európai uniós finanszírozási programból valósítják meg, 26,7 millió lejes értékben.
„Úgy döntöttünk, hogy együtt a Tanulók Házával és a sportiskolával, akik a partnereink ebben a folyamatban, a teljes oktatási hálózatunkat bekapcsoljuk ebbe a programba. Az iskolai termeken túl 18 természettudományi termet fogunk ellátni új bútorzattal és digitális eszközökkel, valamint informatikai laboratóriumok is megújulnak. Szerelünk fel pszichopedagógiai termeket is, ahol a szakemberek gyerekkel dolgoznak azért, hogy az iskolai stressz leküzdésében vagy a nevelésben való felzárkózást tudják segíteni” – mondta el Korodi Attila. Mint az elöljáró kiemelte: az iskolai termekbe kerülő bútorok ergonomikusak, a gyerekek magasságához állíthatók. Mint elhangzott: minden bútordarab használatra készen, összeszerelve érkezik az iskolákba.
Az elöljáró hozzáfűzte: a projekt lebonyolítása során országos léptékű közbeszerzéseket folytattak a városháza munkatársai és a folyamat jelentős logisztikai kihívásokat is tartogat. Ahogy Darvas Attila, projktfelelős elmondta: a bútorok, felszerelések szállítása folyamatosan zajlik ezekben a napokban, amelyet egy helyi logisztikai szakcég végez, hangzott el. Ugyanakkor a régi bútorok elszállítása és raktározása is komoly feladatot jelent. Mint elhangzott: február első napjaiban megnyitnak egy olyan raktárhelyiséget, ahol el tudják helyezni azokat a felszereléseket, amelyeknek tárolását nem tudják megoldani a tanintézmények.
A kárpátaljai oktatást segítik
Korodi Attila kihangsúlyozta, hogy a régi, lecserélt bútorok meghatározó része jó állapotban van, ezért úgy döntöttek, a használható darabokat Beregszászra, a város testvértelepülésére fogják eljuttatni. A szállításban a Máltai Szeretetszolgálat nyújthat segítséget, tudtuk meg. „Abban maradtam Babják Zoltán polgármester úrral, hogy mivel ez több lesz, mint Beregszász igénye, a környező településekre is juttatunk majd belőlük” – mondta a polgármester.
Sógor Enikő alpolgármester mindenekelőtt köszönetet mondott az iskoláknak a program lebonyolítása során tanúsított együttműködéséért. Kihangsúlyozta ugyanakkor, hogy a projekt által történik meg Csíkszeredában az oktatás feltételeinek demokratizálódása. „Azt mondhatjuk, hogy a városba járó gyerekek mindegyike hasonló körülmények között fog tudni tanulni, és minden iskolának ebből a szempontból hasonló esélye van bevonzani gyerekeket, hiszen ugyanolyan jó felszereltsége van” – mutatott rá.
A Maszol érdeklődésére Korodi Attila elmondta: a projekt logisztikai része a nyár folyamán fog véget érni. „Még van egy-két közbeszerzés, ami zajlik, de a határidők rendben vannak. Azt gondolom, hogy a projektben részt vevő városházi munkatársak olyan szerteágazó feladat-rendszert tudtak lemenedzselni, amelynek eredménye az, hogy most már a szállításnál tartunk. Nagy a konkurencia, országosan nagyon sok településen igyekeznek utolérni magukat, de az is probléma lehet, hogy van-e elég bútor, felszerelés, számítógép, kivetítő a piacon. Mi ebben a folyamatban eléggé elöl vagyunk, például Szatmárban csak májusban indul el” – osztotta meg Korodi Attila.
CSAK SAJÁT