Csángóföldi gyerekekhez látogatott a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat
Háromnapos csángóföldi látogatáson vettek részt a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) képviselői. Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, Edvi Péter, az NGYSZ elnöke, valamint Mozsár István, a Gyermekmentő Szolgálat Alapítvány kuratóriumi tagja 15 olyan helyszínen jártak, ahol oktatási és hagyományőrző tevékenységet folytat a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ).
Napjainkban Csángóföldön 35 helyszínen biztosít anyanyelvi oktatását a szövetség . Mintegy 200 gyermek taníttatását, étkeztetését biztosítják a térségben. Több létesítményt felújítottak, mindenütt okostáblákat, korszerű felszereléseket használnak. Ezek segítségével elérik az online magyar tannyelvű oktatási anyagokat. Sok helyen a rászoruló gyermekeknek ez az első és egyetlen lehetőségük a digitális eszközök használatára.
Edvi Péter, az NGYSZ elnöke, az MCSMSZ felügyelőbizottságának elnöke kifejtette, hogy a 60 ezres kisebbség életében óriási változások történtek, hiszen számos intézmény épült és újult meg a magyar kormány támogatásából. Gyimesbükkben megépült egy új óvoda a Dani Gergely Általános Iskola szomszédságában, Csíkszeredában egy vadonatúj, modern kollégiumot adtak át, így a diákok végre tágas, szép környezetben élhetnek, továbbá a Lábnyiki Gyermekek Otthona nemcsak iskola és óvoda, de nyári táboroknak, táncfesztiváloknak is otthont ad.
Szászkúton a hét elején 88 tanár találkozott a vendégekkel, ahol Szili Katalin, az MCSMSZ felügyelőbizottságának tagja megköszönte a tanárok és a hagyományőrzők elhivatott munkáját, majd Edvi Péter így nyilatkozott: „Korábban a tanárok azon gondolkoztak, hogy elmennek innen, most, hogy elindult az MCSMSZ oktatási programja, megnyugodtak, hogy érdemes itt maradni”.
A külsőrekecsini gyerekek játékos formában magyarul is tanulnak, a hagyományőrzők vezetésével pedig tradicionális tevékenységeket próbálhatnak ki, biztosítva a csángómagyar kézművesség fennmaradását.
A háromnapos látogatás során kedd este a bákói Magyar Házban tartott közgyűlést az MCSMSZ, ahol Szili Katalin kiemelte: „Óriási közösségépítés zajlik Csángóföldön. Ezen belül az oktatás, a zenei nevelés és a hagyományőrzés az, ami különösen jellemző, és még van rengeteg olyan munka, amit a következő időszakban szeretnének elvégezni.”
A szövetség elnöke, Polgár László megígérte,hogy munkájukat töretlen lendülettel folytatják a csángómagyar közösség megmaradásáért, boldogulásáért és gyarapodásáért.
CSAK SAJÁT