Ciucă mandátumértékelést tartott, egyúttal a NATO-jelenlét megerősítését szorgalmazta
Nicolae Ciucă miniszterelnök csütörtökön, mandátuma lejártához közeledve kijelentette, hogy másfél évnyi hivatalban töltött idő után elmondhatja: Románia rendelkezik „az ellenállóképessége biztosításához” szükséges erőforrásokkal. Ugyanakkor a fekete-tengeri NATO-jelenlét megerősítésének szükségességére hívta fel a figyelmet.
A Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon mondott beszédében a kormányfő rámutatott, az ország rugalmas ellenálló képességét igazolja, hogy a szomszédos országban zajló háború és az emiatt kialakult energiaválság, majd az infláció ellenére Romániának sikerült 4,7 százalékos gazdasági növekedést elérnie, ugyanakkor rekordmagasságba jutott az uniós alapok abszorpciós rátája és a külföldi beruházások is.
Nicolae Ciucă szerint Románia a régió stabilitásának egyik alappillére maradt.
Megerősítené a NATO jelenlétét a térségben
A kormányfő a fórumon a NATO-jelenlét megerősítésének a szükségességére hívta fel a figyelmet. Felszólalásában rámutatott, hogy a repülés és a tengeri hajózás szabadsága, a Fekete-tenger kizárólagosan gazdasági övezetei és szabad, nemzetközi vizei teret adnak a biztonsági fenyegetéseknek. „Ezért szükség van a NATO megerősített jelenlétére” – hangsúlyozta.
Emlékeztetett a márciusi drónincidensre, valamint a közelmúltbeli esetre, amikor orosz vadászgép repült rá egy Frontex-járőrszolgálatot teljesítő lengyel repülőgépre a Fekete-tenger fölött, agresszív és veszélyes manővereket hajtva végre a lengyel gép közelében. A miniszterelnök azt mondta, a „valós vagy vélt gyakorlatok”, egyes vizek háborús területté alakítása, a kereskedelmi hajók mozgásának korlátozása mind a tengeri biztonság veszélyeztetését jelentik. Ezekre válaszlépéseket kell találni, például úgy, hogy az átkelés biztonsága érdekében katonai járőrhajók kísérjék a szállítmányokat.
Rámutatott, az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború nagy része a Fekete-tenger fölött zajlik, és ez mindent átírt biztonsági téren. Nicolae Ciucă kijelentette: a háború egyrészt hódító, másrészt az újbóli gyarmatosításra törekszik. „Oroszország a birodalomról leváló Ukrajna ellen harcol, ez valóságos függetlenségi háború Ukrajna részéről” – fogalmazott.
Kiemelte azt is, hogy 2022 februárja óta megváltozott az Oroszországhoz való viszonyulás paradigmája, és ismét aktuálissá vált a hadiiparrá váló védelmi iparok fejlesztésének szükségessége, „valamint a kis, technologizált és kifinomult hivatásos hadseregeké, amelyeknek vissza kell alakulniuk tömeghadseregekké, amelyeknek az egész társadalomra kiterjedő tartalékokkal és kiterjedt mozgósítási képességekkel kell rendelkezniük, hogy szembenézhessenek egy nagyszabású háborúval, egy hosszú és nagy intenzitású háborúval, amely kimeríti nemcsak a konfliktusban lévő ország, hanem az európai országok erőforrásait is” – figyelmeztetett a miniszterelnök.
CSAK SAJÁT
A Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumot hetedik alkalommal szervezik meg a New Strategy Center és a Mezőgazdasági és Állatorvosi Egyetem közreműködésével, a NATO közdiplomáciai osztályának támogatásával, partnerségben a védelmi, illetve a külügyminisztériummal.