Ciolacunak áll a zászló, magas szavazói kedv várható
A felmérések a korábbiaknál magasabb, ötven százalék feletti voksolási kedvet jeleznek, ami Marcel Ciolacunak kedvez, George Simion eredményét pedig nehéz előre megjósolni, mivel sok támogatója a felmérések során még mindig inkább eltitkolja a szavazási preferenciáját - mondta lapunknak Barabás T. János politikai elemző, aki szerint a parlamenti választásokra, s az azt követő koalícióalakításra is hatással lehet a vasárnapi eredmény.
Egy dolog tűnik biztosnak pár órával a vasárnapi elnökválasztás előtt: Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje megnyeri a megméretés első fordulóját, de nem éri el a végső győzelemhez szükséges 50 százalékot meghaladó eredményt , így második menetre is szükség lesz. Egyelőre lehetetlen megjósolni, hogy ki mérkőzik meg Ciolacuval a döntő fordulóban, tehát ki végez a második helyen.
Az esélyekkel kapcsolatban Barabás T. János, a budapesti Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője a Maszolnak azt mondta: a népszerűség változásának dinamikája nem kedvez az elszigetelt, és a médián keresztül is kitámadott Mircea Geoanának és a „képernyőn suta” Nicolae Ciucának. „A tévés vita során Elena Lasconi inkább a hozzá nem értését és zavarát mutatta be. George Simion fegyelmezetten válaszolt a kérdésekre. Mindez azt valószínűsíti, hogy Simion esélyei Lasconi rovására nőttek” – fogalmazott a kolozsvári származású szakértő. Hozzátette: a vidéki érdekcsoportoknak jelentős szerepük van a választók mozgósításában, s a nyugati szavazók is inkább jobbra húznak, így Ciucă befutása sem kizárt.
A vidéki, illetve az idősebb szavazókra számíthat a PSD jelöltje
Ami a szavazói részvételt illeti, a politikai elemző arra emlékeztetett, hogy a szociáldemokratákat inkább a vidéki, illetve az idősebb szavazók választják akik voksolási aktivitása átlag feletti. „Bár Lasconi jól áll a felmérésekben, de inkább városi, inkább magasan képzett és fiatal támogatói általában az országos szavazási arány alatt teljesítenek, alig mennek el szavazni” – mondta. Hozzátette: a felmérések a korábbiaknál magasabb, ötven százalék feletti voksolási kedvet jeleznek, ami Ciolacunak kedvez, Szerinte a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjének eredményét nehéz előre látni, mert sok támogatója a felmérések során még mindig inkább eltitkolja a szavazási preferenciáját.
Kapcsolódó
Azt is megkérdeztük Barabás T. Jánostól, hogy milyen hatással lehet az elnökválasztás a december 1-jei parlamenti megmérettetésre, illetve az azt követő koalíciós esélyekre. „Ha a második fordulóban Simion lesz Ciolacu ellenfele, várhatóan Ciolacu győz, hiszen mellé áll az Európa-barát többség. Ez megkönnyítheti a parlamenti választások után a PSD és Nemzeti Liberális Párt (PNL) által alkotott kormánykoalíció folytatását. Ha Lasconi vagy Ciucă lesz a befutó a második helyre, akkor kiegyensúlyozottabb lesz a második forduló, de szerintem az AUR szavazói többségében a szociáldemokraták jelöltje mellé állnak, így Ciolacu esélyei erősek maradnak” – mondta az elemző.
Kicsi az esélye egy jobboldali koalíciónak
Úgy véli, egy Ciolacu-Simion döntő esetében nehezebbé válik a majdani koalíció létrehozása, felmerülhet ugyanis egy jobboldali összefogás a PNL és Mentsétek meg Romániát Szövetség között. Hozzátette: az utóbbi lehetőségnek kicsi az esélye.
„A választási kampányban erős vádak, támadások is voltak, de a román politikai elit továbbra is magas szintű veszélyként éli meg az ukrajnai háborút, az orosz hibrid és dróntámadásokat, valamint a Moldovában érzékelhető moszkvai befolyásolást is, ezért arra számítok, hogy folytatni fogja a közös kormányzást a jelenlegi koalíció. Minden bizonnyal ezt szeretnék a nyugati partnerek is” – hangsúlyozta a szakértő. Hozzátette: az RMDSZ kormányra kerülése attól függ, hogy a PSD-PNL páros eléri-e az ötven százalékot a parlamenti választásokon.
Barabás T. János megjegyezte: az USR egyre magyarellenesebb, így valószínűbb, hogy az RMDSZ egy, a szociáldemokraták és a nemzeti liberálisok által újralakított kormánykoalícióval működik majd együtt, koalíciós partnerként, esetleg külső támogatóként.
CSAK SAJÁT