Ciolacu: Az elmúlt években történtek titkosszolgálati visszaélések
Marcel Ciolacu kormányfő csütörtök este kijelentette, hogy legtöbb kettőre korlátozná a titkosszolgálati vezetők mandátumainak számát, ezért törvénymódosítást fog javasolni a Legfelső Védelmi Tanácsnak (CSAT).
Az Antena3-nak nyilatkozó miniszterelnököt arról kérdezték, hogy nemzetbiztonsági kérdésnek tekinti-e a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt operatív vezetője, Florian Coldea elleni korrupciós büntetőeljárást, és javasolna-e vitát erről a témáról a CSAT-nak.
Ciolacu elmondta, hogy a Coldea-ügy szerinte elsősorban a SRI-nek és a román állam hitelének árt. „Amikor a romániai tévénéző azt látja, hogy a volt hírszerzők (...) korrupciós bűncselekmények elkövetésére szövetkeznek, csökken a román államba vetett bizalma” - jelentette ki, hozzátéve, hogy erről „intézményes vitát” kellene folytatni. Emlékeztetett arra, hogy az 1992-ben elfogadott nemzetbiztonsági törvények elavultak. Ezért a CSAT ülésén a hírszerző szolgálatok vezetőivel konzultálni fog arról, hogy szükség van-e a jogszabályok módosításának felgyorsítására, vagy az egyes intézményekben külön-külön is lehet intézkedéseket hozni.
Az Agerpres beszámolója szerint Ciolacu elmondta, hogy személyes véleménye szerint legtöbb kettőre korlátozná a titkosszolgálati vezetők mandátumainak számát a visszaélések megelőzése érdekében. Márpedig szerinte Romániában az elmúlt években történtek titkosszolgálati visszaélések. „Sorsok mentek tönkre, emberek haltak meg rákban, évtizedek után mentettek fel ártatlan embereket (...) politikusi karriereknek fellegzett be”- jelentette ki a kormányfő.
Mint ismeretes, a korrupcióellenes ügyészség (DNA) befolyással való üzérkedés vádjával indított büntetőeljárást Florin Coldea, a SRI volt operatív vezetője át, valamint a titkosszolgálat jogi osztályának egykori vezetője, Dumitru Dumbrava ellen. Mindkét vádlott tábornoki rangban szolgált. A vád szerint a két tiszt egy ügyvéd közvetítésével hétszázezer eurót kért egy sikkasztással vádolt üzletembertől, akinek cserében megígérték, hogy közbenjárnak egy kedvezőbb ítéletért a büntetőpert tárgyaló bíróknál. A gyanúsítottakat óvadék ellenében hatósági felügyelet alá helyezték.
Florian Coldea 12 éven keresztül volt a SRI igazgatóhelyettese. 2017-ben akkor kérte tartalékos állományba helyezését, amikor az országból frissen megszökött, több korrupciós ügyben vádlottként szereplő Sebastian Ghita médiamágnás kompromittáló információkat közölt a hírszerzés és az igazságszolgáltatás összefonódásáról. A sajtó által a román hírszerzés „szürke eminenciásaként” emlegetett Coldeáról Ghita azt állította, hogy Laura Codruta Kövesivel, a DNA akkori főügyészével – a jelenlegi európai főügyésszel – együtt, befolyásukkal visszaélve „gyártanak” korrupciós ügyeket, és politikai megrendelésre ők döntik el, hogy ki ellen induljon bűnvádi eljárás Romániában. A SRI által az igazságügyi intézményekkel kötött megállapodások révén a hírszerzés tevőlegesen részt vett a bűnüldözésben. Ezeket a megállapodásokat később alkotmányellenesnek minősítette az alkotmánybíróság.
CSAK SAJÁT