Még tartanak az ellenőrzések a Kolozsvárt és környékét elárasztó bűz miatt
Több helyszínen is ellenőrzéseket tartottak Kolozs megyében az augusztusban tapasztalt orrfacsaró bűz miatt. A Kolozs Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Központ mellett egy ajtoni csirkefarmon is vizsgálódnak – számolt be Facebook-bejegyzésében a Kolozs megyei prefektúra.
Kolozsvárról és környékéről is érkezett panasz az utóbbi időben a terjengő bűz miatt, a kánikulában az ablakokat sem lehetett kinyitni az erős szag miatt, ami szinte az egész várost belepte. Az ügyben vizsgálatok indultak, hogy kiderítsék mi volt az orrfacsaró bűz forrása. Irina Munteanu Kolozs megyei prefektus munkamegbeszélésre hívta össze az illetékes szakembereket hétfőn. A Kolozs megyei prefektúra Facebook-oldalán közzétett beszámolóból kiderül, a Kolozs Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Központon és egy ajtoni csirkefarmon is vizsgálatok indultak.
Augusztus 25-én és 26-án az orrfacsaró bűz miatt számos panasz érkezett Kolozsvárról, leginkább a Mărăști, Györgyfalvi és Szamosfalvi negyedekből, illetve a városhoz közel levő Dezmér településről is. A pataréti szemétlerakónál nem észlelték a hidrogén-szulfid megengedett szintnél magasabb jelenlétét. Ugyanakkor helyszíni ellenőrzéseket végeztek egy ajtoni csirkefarmon is, miután a lakosok augusztus 28-án és 29-én is bűzre panaszkodtak.
Szeptember másodikán, szombaton a Környezetvédelmi Ügynökség (ANPM) által végzett elemzések azt mutatták, hogy a hidrogén-szulfid nem volt magasabb a megengedettnél a csirkefarmon sem, a vezetője pedig nem sértett meg semmilyen szabályt a természetes trágya kezelésénél, amit a szántóföldekre szórt, majd földdel betemetett.
Szeptember 3-án a talajból is vettek mintát, az vizsgálatokban a Mezőgazdasági Kifizetési és Beavatkozási Ügynökség (APIA), a Kolozs Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság és az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) is részt vesz. Ezeken kívül az ANPM hétfőn levegőminőség-ellenőrző berendezést helyezett el a csirkefarmról származó trágyával borított szántóföldek közelében, emellett a környezetvédelmi minisztérium szakembereinek segítségét is kérték, akik a szóban forgó helyszínen vesznek mintát.
Az illetékes hatóságok alapos kutatásokat végeznek, hogy kiderítsék, mi a szag forrása, amelyek kellemetlenségeket okoznak Kolozsvár és a környező települések lakóinak. A vizsgálatok eredményeinek összesítése után határozzák meg a következő intézkedéseket – közölték a bejegyzésben.
Augusztus végén összesen 80 ezer lejes büntetést szabott ki a környezetvédelmi őrség a Supercom szemétszállító cégre a hulladék nem megfelelő kezeléséért, ugyanakkor figyelmeztetést is kapott, mert elmulasztott végrehajtani bizonyos környezetvédelmi intézkedéseket.
Nem ez volt az első eset, hogy nagy meleg idején az embereknek zárva kellett tartaniuk az ablakokat, mert nem lehetett elviselni az „ürülékszagot”. Már 2020-ban is volt erre példa, akkor Oláh Emese azt nyilatkozta, a bűzt az okozza, hogy az ideiglenes szeméttárolóból az öt év alatt felgyülemlett szemetet elkezdték áthordani az új Integrált Hulladéktárolóba.
CSAK SAJÁT