FRISSÍTVE – Rettenetes szag terjeng Kolozsvár több negyedében

Kolozsváriak százai panaszkodtak hétfőn és kedden a közösségi médiában arra a szörnyű szagra, amely minden bizonnyal a pataréti szemétlerakóból árad. Különösen a Mărăști, Györgyfalvi és Szamosfalvi negyedben, de már a központban is orrfacsaró bűzt lehet érezni. FRISSÍTÉS: Ellenőrzést tartanak a Kolozs Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Központnál.

A nagy meleg idején az embereknek zárva kellett tartaniuk az ablakokat, mert nem lehet elviselni az „ürülékszagot”, amely a Kolozs Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Központból árad. Egyébként ez a helyzet az utóbbi években többször megismétlődött, ilyenkor a szemétlerakó csurgalékvizének szagát lehet érezni.  

Illusztráció: Adobe Stock

A Környezetvédelmi Ügynökség szerint a Környezetvédelmi Őrség hatáskörébe tartozik az ellenőrzés. „Amennyire tudom, a helyszínen vannak” – közölte Adina Socaciu, az APM kolozsvári igazgatója.

Emil Boc, Kolozsvár polgármestere is reagált az ügyre, miután rengetegen panaszkodtak az elviselhetetlen szagra. Szerinte az ellenőrzést végző szakemberek még nem tudták megállapítani, hogy pontosan mi okozza a bűzt. „Kolozs Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Központot is ellenőrzik. Eddig nem jelezték nekem, hogy bármi probléma lenne” – mondta a polgármester kedden egy rádiós interjúban.

Mint arról korábban írtunk, probléma az is, hogy a Supercom alkalmazottai összeöntik a különválogatott szemetet, és az egészet egy nagy halomba hordják a Kolozsvár melletti integrált hulladékkezelési központ elé, ahol válogatni kellene. Itt azonban csak töredékét dolgozzák fel.

Gabriel Oltean, a Supercom Kolozs megyei részlegének igazgatója a Maszolnak korábban elmondta, valóban sok tonnányi szemét van a hulladékkezelési központnál, viszont így vették át, és ennyi idő nem volt elég megoldani a gondot, és nincs ahogy átválogatni ekkora mennyiséget ilyen rövid idő alatt, de dolgoznak rajta.

Az EU 2014-2020 között 318,2 millió eurót költött hulladékmenedzsmentre Romániában, nagyrészt arra, hogy bezárják az olyan hulladéktelepeket, melyek nem feleltek meg az előírásoknak, mint például a pataréti, ahol mai napig mérgező környezetben élnek a városból kiszorult romák – emeli ki a DW dokumentumfilmje. Csak Kolozs megye 40 millió eurót kapott erre 2020-ig a strukturális alapokból – tárja fel a riport. Még 2009-ben be kellett volna zárniuk a nem megfelelő szeméttelepet, és bevezetni az európai hulladékszabványokat. Végül csak 2015-ben kezdtek hozzá, és még öt évbe telt a régi telep rehabilitálása, majd még három évbe, míg megnyílhatott a hulladékkezelési központ, ahol válogatni, kezelni kell a hulladékot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?