banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Büntetéssel kényszerítik a háromszékieket kutyáik nyilvántartásba vételére és ivartalanítására

A háromszéki állatvédelmi rendőrség év eleje óta 656 büntetést osztott ki több százezer lej értékben a kutyatulajdonosoknak, így próbálják őket törvényes és felelős állattartásra bírni. Az állatvédelmi rendőrség tavasz óta minden településen felkeresi a kutyatartókat, figyelmeztetik őket kötelezettségeikre, kirívó esetekben bírságolnak vagy akár bűnvádi eljárásokat is indítanak.

A hatóság szerint bár évek óta érvényben van az állatvédelmi törvény, amely konkrét kötelezettségeket ír elő az állattartóknak, azok a gyakorlatban nehezen mondanak le olyan régi szokásokról, amelyek ellentmondanak a jogszabályoknak. Az állatvédelmi rendőrséghez érkező lakossági panaszok és az ellenőrzésekkor tapasztaltak alapján a szabálysértések mintegy 90 százalékát a kutyatartók követik el.Fotók: Tega Szépemezői Kutyamenhely

A háromszéki rendőrség emlékeztet, hogy minden kutyatartó számára kötelező az eb nyilvántartásba vétele és mikrochippel való azonosítása. Emellett kötelező a kutyák veszettség elleni oltása és a törzskönyvezett, fajtatiszta ebek kivételével valamennyi kevert fajtát kötelezően ivartalanítani kell.

Ennek következményeként büntetik azokat, akik nem törzskönyvezett kutyáktól származó kölyköket árusítanak, hiszen ez gyakorlatilag törvénytelen. Újabban a rendőrök fokozottan követik a közösségi oldalakat, internetes platformokat és szigorúan eljárnak azokkal szemben, akik törvénytelenül tenyésztett kutyát árusítanak vagy, ha állatokkal szembeni kegyetlenségről szereznek tudomást. Büntetik a gazdát, ha nem megfelelő körülmények között tartja, nem eteti, nem itatja vagy szabadon hagyja a kutyáját. Ugyanakkor tilos, és akár 3 évnyi börtönbüntetéssel sújtható, ha a gazda megcsonkítja a kutyája fülét vagy farkát.

A Kovászna Megyei Rendőrség szerdai tájékoztatása szerint év eleje óta több mint 180 panasz érkezett a polgároktól felügyelet nélkül hagyott vagy nem megfelelően gondozott állatokról, illegális kutyatenyésztésről és eladásról. Emellett az állatvédelmi rendőrség dolgozói 230 magán- és jogiszemélynél ellenőrizték, hogy betartják-e az állatvédelmi törvény előírásait. Ezek nyomán 656 pénzbüntetést róttak ki közel 380 000 lej értékben.

Beszámolójuk szerint a bírságok többségét azért szabták ki, mert az érintettek nem mikrochipelték kutyáikat, nem oltották be veszettség ellen és a nem törzskönyves ebeket nem ivartalanították.

Idén három, rossz körülmények között tartott kutyát és egy macskát emeltek ki a gazdája mellől és rendelték el a menhelyen való elhelyezésüket, sorolta a beszámolójában a háromszéki állatvédelmi rendőrség. Felhívják a figyelmet, hogy mindezért mélyen zsebbe kell nyúlnia a gazdának, hiszen a büntetések 3000 és 12 000 lej között mozognak.

A Kovászna Megyei Rendőrség idézi a PETA (People for Ethical Treatment for Animals) vezető állatvédő szervezet adatait, amely a nem törzskönyves kutyák ivartalanításának szükségességét azzal indokolja, hogy egyetlen sterilizálatlan nőstény eb és utódai mindössze 6 év alatt 67 000 kölyökkutyát hozhatnak világra.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?