banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Borboly Csaba: ha lennének jogi eszközei, a megyei önkormányzat tudná növelni az átoltottsági arányt

Hargita Megye Tanácsának elnöke, Borboly Csaba úgy véli: ha decentralizálnák a koronavírus elleni oltással kapcsolatos döntéshozatalt, az általa vezetett intézmény megtalálná a megoldást az átoltottsági arány növelésére.

Szerdai sajtótájékoztatóján a politikus emlékeztetett, hogy már tavaly is azt nyilatkozta a járvány idején: Hargita megye jobb helyzetben lenne, ha a döntéseket megye vagy a települések szintjén hoznák meg. „Azt gondolom, megoldást jelentene, ha a jogi eszközöket kapnánk az oltással kapcsolatos döntésekhez. De egyelőre a lehetőségeink a tájékoztatásban, bizonyos események, akciók és felszerelések finanszírozásában merülnek ki” – jelentette ki Borboly Csaba.

Arra az újságírói kérdésre, hogy milyen jogi eszközökre gondolt, a megyei tanácselnök azt válaszolta: előbbi decentralizálni kellene a döntéshozatalt, utána a helyhatóságok megtalálnák a megoldást az átoltottság növelésére.

Borboly elmondta, hogy jelenleg nem tilthatja meg a megyei önkormányzat beoltatlan alkalmazottainak munkába járását, és nem kötelezheti a megyei tanács által finanszírozott projektek munkatársait arra, hogy adassák be a vakcinát.

Hargita megyében az egészségügyi igazgatóság adatai szerint a mobil oltóegységek mindössze 1140 személyt immunizáltak egy hónap leforgása alatt. A tanácselnök elmondta, településenként eltérő volt ennek a kampánynak a hatékonysága. Közölte, hogy a megyei tanács nyitott minden javaslatra, de az embereknek is nyitottaknak kellene mutatkozniuk az oltás iránt, „mert az erőszak nem mindig vezet eredményhez”.

A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője, Dr. Tar Gyöngyi a sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy akadtak olyan Gyergyó-vidéki települések, ahol az oltásra jelentkezők száma kisebb volt a mobil oltóegységek munkatársainak számánál. Az intézményvezető szerint ezekben a községekben oltásellenes a hangulat, „az emberek elhiszik az interneten terjedő álhíreket”, nem kérik ki a szakemberek véleményét a vakcinákról.

(Címlapfotó: Kiss Gábor)

Kapcsolódók

Kimaradt?