Biztonságpolitikai fórum Bukarestben: fókuszban a transzatlanti kapcsolatok, Ukrajna és a Fekete-tenger térsége
A transzatlanti kapcsolatok, az ukrajnai béketárgyalások és az orosz agresszió megelőzése, Moldova támogatása, és Oroszország jövőbeli szerepe a témája a 9. Fekete-tenger és Balkán Biztonsági Fórumotnak (Black Sea and Balkans Security Forum). Bukarestben csütörtökön és pénteken tartják, és a Fekete-tenger és a Balkán tágabb régióját érintő védelmi, biztonsági és a nemzetközi kapcsolatok kérdéseivel foglalkoznak hivatalos személyek, diplomaták, katonák és elismert elemzők, írja az Agerpres a szervezők közlése alapján.
A fórumot a New Strategy Center szervezi, együttműködésben a Védelmi Minisztériummal, a Külügyminisztériummal és a Bukaresti Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemmel. Közleményük szerint a fórum 50 panelbeszélgetést és 198 előadót foglal magában, egybegyűjtve hivatalos személyeket, diplomatákat, katonákat és elismert elemzőket az Európai Unió és a NATO tagállamaiból, valamint partnerországokból.
Az esemény négy fő témája: a transzatlanti kapcsolatok és az amerikai katonai jelenlét újrakalibrálása Európában és a Fekete-tenger térségében; az ukrajnai békemegállapodásról szóló tárgyalások és egy újabb orosz támadás megakadályozása, Oroszország valódi szándékaira az ukrajnai béketárgyalások során, illetve, hogy milyen Oroszország lesz a szomszédunk – agresszív vagy kompromisszumkész; valamint Moldova további támogatására, hogy az ország európai uniós csatlakozási útját ne akadályozza meg Oroszország hibrid háborúja.
A fórumon emellett szó lesz az ukrajnai frontvonalon szerzett katonai tapasztalatokról, Ukrajna újjáépítéséről, az energiabiztonságról, a kognitív hadviselésről és a félretájékoztatársól, a Balkán biztonsági kihívásairól és a diszruptív technológiákról.
A találkozóra olyan neves szakértők kaptak meghívást, mint például nyugalmazott NATO-parancsnokok, az orosz ellenzék vezetői Mihail Kaszjanov és Vlagyimir Kara-Murza, valamint az ukrán ellenállás hősei, akik megosztják majd tapasztalataikat az orosz megszállás vagy hadifogság alatt átélt szenvedéseikről – áll a közleményben.
CSAK SAJÁT