Bizonytalanságot okozott a turizmusban a közel-keleti konfliktus, de általában az utazási kedv nem lankad
Eluralkodott egy általános félelem, miután a Hamasz váratlan és brutális támadása után Izrael háborút indított a terrorszervezet ellen a Gázai övezetben. Izrael a romániai turisták körében is kedvelt utazási cél volt, sokan felkeresték a Szentföld vallásos emlékhelyeit, de népszerű volt a tengerparti nyaralás a Földközi-tengernél, illetve a Vörös-tengernél.
Izraelben a háború miatt teljesen leállt az idegenforgalom, a légitársaságok felfüggesztették járataikat, a hajótársaságok nem kötnek ki az izraeli kikötőkben, az utazási irodák kénytelenek más desztinációkat ajánlani a már lefoglalt izraeli utak helyett. Románia turizmusát is érzékenyen érinti az elmaradó izraeli turisták által okozó kiesést, annál is inkább, hogy tavaly ők költötték a legtöbbet nálunk a külföldi vendégek közül.
A Maszol által megkeresett utazási irodák képviselői arról számoltak be, hogy tetten érhető a bizonytalanság, a félelem az október 7-i terrortámadás, majd az azt követően kitört háború miatt. A turisták aggódnak, ugyan Izraelben már nem is mehetnek, de a többi közel-keleti országgal kapcsolatban is óvatosak, így Jordánia, Egyiptom is sokat veszített korábbi népszerűségéből.
De sokan elbizonytalanodnak, ha valamelyik európai fővárost nézték ki korábban egy citybreakre, a palesztinpárti tüntetések, a nagy muszlim közösségek, az esetleges terrortámadások miatt aggódnak.
Edzésben vannak az utazásszervezők
Nem könnyű a jelenlegi helyzetben az utazásszervezők feladata, menedzselniük kell azt a helyzetet, hogy az emberek szívesen utaznának, de közben tele vannak aggodalommal, összegezte a Maszol megkeresésére László Endre, a Transilvania Tourist Service (TTS) utazási iroda vezetője. Kifejtette, mindez több munkával jár, de „edzésben” vannak, már a pandémia éveiben megtanulták, megszokták, hogy a váratlan helyzeteket is gyorsan, rugalmasan kezeljék. „A mi szakmánkban jelenleg az a kihívás, hogy ha bejön valaki, tele van félelemmel, olyan megoldást találjunk számára, hogy megnyugodva, mosolyogva távozzon” – mondta a turisztikai szakember. Példaként említette, hogy még azok is aggódnak, akik Vietnámba készülnek, de tudják, hogy a repülőgépük leszáll Dubajban. Ilyen esetben elbizonytalanodnak, észérvekkel kell meggyőzni őket, hogy a dubaji reptéren biztonságban vannak. A vállalkozó azt tapasztalja, hogy a Hamasz-támadás után sokan a muszlimoktól félnek, nem tesznek különbséget az iszlám vallás követői és a terroristák között.
Ennek ellenére eddig egyetlen egyiptomi utat mondtak vissza, az Izraellel szomszédos országba továbbra is elutaznak a hazai turisták, búvárcsoportok is mennek. Ebben segít, hogy a kedvelt üdülőhelyek több száz kilométer távolságra vannak a határtól, és Egyiptom nagyon határozott kommunikációja, ahogy őrzi a határait.
Azok a turisták, akik éppen Egyiptomban tartózkodtak, amikor a Hamasz lerohanta Izraelt, úgy jöttek haza, hogy nem is értesültek a brutális támadásról.
A lefoglalt izraeli utakra találnak megoldást
Izrael egy népszerű úti cél volt, ám most hogy teljesen leállt az idegenforgalom, igyekeznek áthidaló megoldásokat javasolni, a már lefoglalt utak esetében is. „Vis maior esetén, mint most a háború, és hogy a román külügyminisztérium utazásra nem javasolja Izraelt, a légitársaságok kötelezően meg kell térítsék a repülőjegy árát. A szálláshelyek esetében változó a helyzet, több lehetőség van, vagy visszaadják a pénzt, vagy ott marad, és utólag fel lehet használni, vagy voucherre váltják be” – részletezte az utazási vállalkozó. A világjárvány éveiben rengeteg hasonló eset volt, abból tanultak az idegenforgalmi szereplők.
Az ágazat az utóbbi években rengeteg kihívással szembesült, de az utazási kedv nem lankadt, sőt idén minden rekord megdőlt, összegezte László Endre. A pandémia után például annyira megnőtt az érdeklődés Egyiptom iránt, hogy szinte naponta kellett repülőjáratokat indítani.
Magyarországot vonzóvá teszi Orbán Viktor politikája
„Mindent összevetve most sem rossz a helyzet a turizmusban, várják a kisvakációt, nagyon sok magyarországi utat értékesítenek.
„Orbán Viktor politikája jó reklám, még a palesztinpárti tüntetést sem engedélyezte, így nagy bizalommal mennek Magyarországra a turisták, termálvizes gyógykezelésre, üdülni” – mutatott rá a szakértő. Érdeklődnek Olaszország, Egyiptom és más úti célok iránt is, felértékelődik az utazási tanácsadó profizmusa, hogy olyan ajánlattal rukkoljon elő, amit nyugodtan, örömmel elfogad a turista.
Az egzotikus utak népszerűsége töretlen
Az idei őszre rengeteg utazást, programot értékesítettek Izraelbe, most azok árát megtérítik, vagy hasonló értékben más kirándulást javasolnak helyette, mondta el a Maszol kérdésére Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda képviselője. Arra is kitért, az Izraellel szomszédos országok – Egyiptom, Jordánia- iránt is visszaesett a kereslet. Ennek ellenére a foglalások zajlanak, sokan már leelőlegezték a jövő évi nyaralást, Törökország és Görögország a népszerű. Jelenleg az egzotikus utak a népszerűek, sokan mennek még Zanzibárba, Vietnámba, a Maldív-szigetekre és Mauritiusra.
CSAK SAJÁT