Bíróságon az érettségi óvások – változást hozhat-e a precedens?
Bíróságon „állította helyre” egy nagyváradi fiatal az óvása után csökkentett érettségi eredményét. Ügyvédje a Maszolnak azt mondta, hogy amennyiben a jogerős döntés is kedvezően alakul a számára, úgy precedenst teremthetnek és a vitatott minisztériumi rendelet megváltoztatását vonhatja maga után.
A nagyváradi diák tavaly érettségizett, a matematika vizsga eredményét óvta meg, de az eredetileg 9-es osztályzat a dolgozat újrajavítása után 8,15-re csökkent. Az óvás utáni eredmények megkérdőjelezésére nincs lehetőség a tanügyi rendszerben, ezért támadta azt meg a bíróságon, ahol Mirel-Ovidiu Alexandru ügyvéd képviselte.
Az ügyet részletező Bihon.ro alapján több kifogást is emeltek az óvással kapcsolatban, mivel a vizsgázó szerint az újrajavításkor hibát követtek el. Azt kérték, hogy állítsák vissza az eredeti osztályzatot vagy pedig szakértő értékelje át a dolgozatot a javítókulcs alapján. Kifogásolták ugyanakkor azt a tanügyminisztériumi rendeletet is, amely alapján a diáknak formanyilatkozatot kell tennie arról, hogy tudomásul veszi, hogy az óvás nyomán kisebb vagy nagyobb jegyet is kaphat. Az ügyvéd szerint ez önkényes korlátozása az óvás lehetőségének, ugyanakkor sérti a jogi alapelveket az, hogy a panaszos kisebb jegyet is kaphat. A diák arra törekszik, hogy jobb eredményt érjen el az óvás nyomán, semmiképp sem arra, hogy eredeti helyzetén rontson. Hangsúlyozta, hogy az állami hatóságnak kellene megóvnia a jegyet akkor, ha azt csökkenteni akarja.
Érvelése sikerrel járt a nagyváradi táblabíróságon, amely korábban érvénytelenítette a minisztériumi rendelet erre vonatkozó cikkelyét és arra kötelezte az érettségi bizottságot, hogy állítsa vissza az óvás előtti osztályzatot, a Bihar Megyei Tanfelügyelőség pedig annak megfelelően adjon ki új érettségi bizonyítványt a fiatalnak.
„Egészségtelen” lenne a rendeletet érvényben tartani
Ennek a végrehajtására viszont még várni kell, mert mint azt Mirel-Ovidiu Alexandrutól megtudtuk: a táblabíróság döntése még nem jogerős, a tanügyminisztérium és a tanfelügyelőségek pedig már fellebbeztek ellene a legfelsőbb bíróságon.
Az ügyvéd a Maszol megkeresésére elmondta, hogy idén ősszel vagy jövő év elején vár jogerős döntést az ügyben. Az ítélőtábla indoklását még mindig nem kapta meg, ugyanakkor a fellebbviteli tárgyalás során azt várja, hogy helyben hagyják az alapfokú döntést és „igazságot tesznek” az érettségiző ügyében.
Rámutatott arra, hogy ez az eset precedensértékű lehet. Szerinte szükségszerű lenne változtatni a szabályozáson, hiszen attól a pillanattól fogva, hogy kimondják, egy rendelet törvénytelen, „egészségtelen” lenne továbbra is hatályban tartani. Meglátása, hogy mindenképp ki kellene venni azt a passzust, amelynek értelmében egy diák ronthat az eredményén az óvás nyomán, szerinte ez amúgy nagyon elbátortalanítja a gyermekeket, hogy a dolgozatok kiértékelését megkérdőjelezzék magasabb osztályzat reményében.
Nem lesz kötelező módosítani, de felbátoríthat másokat
Az ügyvédnek nincs ismerete arról, hogy vannak-e más hasonló bírósági perek az érettségi jegyek óvásával kapcsolatban, Szabó Ödön pedig felhívta a Maszol figyelmét arra, hogy bárhogy is döntsön majd a legfelsőbb bíróság, az az adott személy ügyére vonatkozik majd. Ezek egyéni, nem rendszerszintű döntések, így nem lesz kötelező a tanügyminisztérium számára, hogy módosítson a módszertanon. Romániában nincs precedens jog, hogy emiatt változtatni kellene a rendeleten, ecsetelte az RMDSZ Bihar megyei képviselője.
A szakpolitikus hangsúlyozta azt is, hogy mindez nem a parlamenten múlik, a módszertan a tanügyminisztérium hatásköre. Akár az is lehet, hogy már ez a per is változásra bírhatja, de jogilag nem lesz köteles a teljes módszertant átírni. „Nyilván először meg kell várni a jogerős döntést” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy amennyiben az megerősíti az alapfokú döntést, az felbátoríthat másokat is arra, hogy bírósághoz forduljanak és amennyiben az ilyen esetekben mind ugyanolyan ítélet születik majd, akkor kialakulhat egy olyan joggyakorlat, amelynek hatására a szaktárca átgondolja az álláspontját.
CSAK SAJÁT