Benyújtották a parlamentbe az offshore-törvény tervezetét

Benyújtotta a kormány az új offshore-törvény tervezetét a parlamentbe azzal a céllal, hogy Románia energetikai függetlenségét biztosítsa hosszú távon és ösztönözze a földgázkitermelési beruházásokat – közölte pénteki hírlevelében az RMDSZ.

A tervezet révén az ország megduplázhatja a gázkészletét, évente mintegy 1 milliárd köbméter gázt termelhet ki, a romániai állampolgárok számára olcsóbb lesz a gáz- és villamosenergia, mindemellett pedig Románia regionális gázszolgáltatóvá válhat – olvasható a közleményben.

Fotó: Pixabay

„A törvénytervezettel megteremtenénk a szükséges feltételeket ahhoz, hogy nagyobb arányú legyen a fölgázkitermelés és elindulhasson a nyíltvízi gázlelőhelyeken is. 2026-ig befektetőket kell keresnünk, és fejlesztenünk kell a kémiai ipart és műtrágyatermelést” – nyilatkozta Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes a törvénytervezet parlamenti iktatását követően.

A mostani tervezet a jelenleg érvényben levő offshore-törvényt javítja, és stabilitást, kiszámíthatóságot biztosít a beruházóknak. Ugyanakkor megszabja, hogy a jövedelem 60 százaléka az államot, 40 százaléka a befektetőket illeti meg. Az onshore, szárazföldi beruházások is ugyanezeknek a szabályoknak megfelelően működnének: a Buzău megyei Carageleban már 2024-ben megkezdődhet a kitermelés.

Mint arról korábban beszámoltunk, évek óta húzódik a nyíltvízi gáz kiaknázását szabályozó törvény módosítása, s ezzel együtt az 50-90 milliárd köbméterre becsült készletek kitermelése.

Az elmúlt hónapokban, de különösen az Ukrajna elleni orosz agresszió óta állandó téma a kormány kommunikációjában az ország energetikai függetlensége. Ez a Fekete-tenger mélyén található gázmezők kiaknázása által lenne megvalósítható, annak feltétele pedig az úgynevezett offshore-törvény módosítása.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?