Az új fertőzések növekvő tendenciájára hívta fel a figyelmet a oltásparancsnok

Az elmúlt hetekben lassan, de folyamatosan növekedett a koronavírusos fertőzéses esetek száma – közölte kedden az oltással kapcsolatos tevékenységeket koordináló bizottság elnöke, Valeriu Gheorghiţă.

Sajtótájékoztatóján a katonaorvos elmondta: az elmúlt két hétben igazolt új esetek 81,5 százalékában olyan személyek fertőződtek meg, akik nem kaptak oltást, a halálos áldozatok 92,6 százaléka pedig szintén immunizálatlan beteg volt.

Az új fertőzések korcsoportok szerinti elemzése azt mutatja, hogy a vírus elsősorban a 40 év alattiak körében terjed. A fertőzöttek átlagéletkora csökkenő tendenciát mutat, az elmúlt két hétben 43 év volt, miközben a tesztelt populáció átlagéletkora 48 év. A halálos áldozatok átlagéletkora szintén csökkenőben van, az elmúlt két hétben 69 év volt, az előző két hétben pedig 71 év – sorolta az adatokat Valeriu Gheorghiţă.

A katonaorvos tájékoztatása szerint az augusztus 2–8. közötti héten jegyzett fertőzésekből 313-at okozott a koronavírus Delta variánsa, ez 51 esettel több, mint előző héten. A 313 fertőzött személy több mint 80 százaléka nem volt beoltva. A Delta variánssal fertőzöttek közül 19-en haltak meg, köztük egyetlen olyan személy, aki korábban megkapta az oltás mindkét dózisát.

„Brit és izraeli felmérésekből tudjuk, hogy az alkalmazott vakcinától függetlenül a teljes immunizáltság 90 százalékos hatékonysággal megelőzi a kórházi kezelést igénylő, illetve a súlyos megbetegedést, valamint az elhalálozást” – közölte Valeriu Gheorghiţă.

A katonaorvos megemlítette azt is, hogy egy szingapúri felmérés szerint a Delta variánssal fertőzött és teljesen immunizált személyek körében rövidebb a betegség lefolyása és a tünetek is enyhébbek, mint azoknál, akik nincsenek beoltva.

A községek 95 százalékában elkezdődött az oltás

Valeriu Gheorghiţă közlése szerint a községek mintegy 95 százalékában elkezdődött a koronavírus elleni oltás. A város beoltja a falut elnevezésű kezdeményezés keretében a 2776 településen kezdődött el az oltási tevékenység, és 1677-ben le is zárult már.Andrei Baciu egészségügyi államtitkár és Valeriu Gheorghiţă | Fotó: gov.ro

Az oltási kampány elejétől több mint 2,5 millió adag oltóanyagot használtak fel vidéki településeken, ami az országban eddig összesen felhasznált dózisok 26 százalékát teszi ki. A falun élők közül 1,1 millió személy kapta meg a koronavírus elleni vakcina mindkét adagját. „Gyakorlatilag városon kétszer nagyobb az átoltottsági arány, mint falun" – tette hozzá.

A katonaorvos elmondta, a településeken korábban kialakított oltóközpontok mintegy 20 százaléka ideiglenesen felfüggesztette tevékenységét, 615 továbbra is működik, mintegy 60 százalékuk csökkentett nyitvatartással.

A háziorvosok 32,5 százaléka, azaz 3114-en vesznek részt az oltási kampányban, augusztus 9-ig több mint 308 ezer személyt immunizáltak a rendelőikben. Az állami kórházak közül 148-ban van lehetőségük az oltás felvételére a beutalt krónikus betegeknek, és 26 magán egészségügyi intézményben is lehetőség van a beutalt páciensek immunizálásra. Az állami kórházakban 6313, a magánkórházakban 1404 beteg kapta meg így az oltást.

Gheorghiţă arról is beszámolt, hogy az oltásra jogosult, azaz a 12 éven felüli lakosság mintegy 30 százaléka van beoltva jelenleg koronavírus ellen. Bukarestben a legnagyobb az átoltottság, 48 százalékos, további 11 megyében szintén nagyobb az országos átlagnál, 27 megyében 20 és 29,9 százalék közé tehető a beoltottak aránya, négy megyében pedig 20 százalék alatti.

Kapcsolódók

Kimaradt?