FRISSÍTVE – Az oltásnak köszönhetően jelentősen csökkent a koronavírus-fertőzés előfordulása az egészségügyi dolgozók körében
FRISSÍTVE: Az elmúlt négy hét során az oltásnak köszönhetően jelentősen, 87,7 százalékkal csökkent a koronavírus-fertőzés incidenciája az egészségügyben és a szociális rendszerben dolgozók körében – jelentette ki kedden Valeriu Gheorghiţă, a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló bizottság (CNCAV) elnöke.
Az egészségügyben és szociális ellátórendszerben dolgozó mintegy 250 000 személynek 89,96 százaléka február 14-éig megkapta a koronavírus elleni oltás mindkét dózisát, 98,84 százalékukat pedig beoltották az első dózissal.
Az oltások nyomán az elmúlt négy hétben jelentősen, 87,7 százakékkal lecsökkent az incidencia a két területen dolgozók körében; az egy hét alatt regisztrált új esetek száma megközelítőleg 500-ról 50 alá csökkent ebben az időszakban – magyarázta Valeriu Gheorghiţă a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatón.
Az idősotthonok lakóinak és az itt dolgozó személyzetnek (megközelítőleg 49 000 személy) 56,45 százalékát már mindkét dózissal immunizálták, 86,67 százalék pedig megkapta az első dózist; az esetek száma pedig több mint 65 százalékkal csökkent az elmúlt négy hétben, számolt még be a katonaorvos.
Az első fázissal párhuzamosan január közepétől megkezdődött az oltáskampány második szakasza is, amelynek során a 65 év felettieket, a krónikus betegeket és a kulcsfontosságú ágazatok dolgozóit oltják. Utóbbiak közül a tanítókat és tanárokat próbálják előnyben részesíteni, amihez valószínűleg a mobil oltóegységek segítségét is igénybe veszik, de az ezzel kapcsolatos stratégiát még nem véglegesítették – tette hozzá a koordinátor. Gheorghiță szerint igyekeznek több oltóanyagot juttatni azokba a térségekbe, ahol magasabb a fertőzési arány.
Növelhetik a korhatárt az AstraZeneca esetében
Eddig országszerte csaknem 700 ezer embert oltottak be koronavírus ellen, közülük több mint 450 ezren a második dózist is megkapták. Romániába eddig több mint másfél millió adag, koronavírus elleni vakcina érkezett az EU-ban jóváhagyott oltóanyagokból. Ezek közül több mint egymillió Pfizer-, 60 ezer Moderna- és kevesebb mint hétezer AstraZeneca-dózist adtak már be – az utóbbival csak ezen a héten kezdték meg a 18–55 év közötti felnőttek immunizálását, de Gheorghiță szerint Románia növelheti a korhatárt az AstraZeneca-oltás esetében, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) döntésének függvényében. A katonaorvos elmondta: arra mutató jelek vannak, hogy az EMA arra készül, hogy a jelenlegi 55-ről 65 évre emelje a felső korhatárt, ameddig ajánlja az AstraZeneca által kifejlesztett oltást. Amennyiben ez megtörténik akkor „valószínűleg Románia is hasonló módon jár el”.
CSAK SAJÁT
Eddig mintegy 3500 fertőzést regisztráltak olyanoknál, akik megkapták már az oltás első adagját: ez a beoltottak 0,5 százalékának felel meg, és Gheorghiță szerint alig néhány olyan eset volt, amikor a második oltás beadása után mutatták ki a fertőzést.
Az előjegyzési portálon jelenleg több mint 1,2 millió embernek van lefoglalt időpontja azokban az oltóközpontokban, ahol a Pfizer és a Moderna oltóanyagával oltanak, 154 ezernek pedig azokban a központokban, ahol az AstraZeneca vakcináját használják.
(Címlapi illusztráció forrása: pixabay.com)