Az európaiak közel 60 százaléka társalgási szinten beszél egy idegen nyelven – a romániaiak csak 34 százaléka
Az európaiak csaknem 60 százaléka le tud folytatni egy beszélgetést idegen nyelven, Romániában ez az arány 34 százalék. Az Európai Unióban az angol a leggyakrabban beszélt idegen nyelv.
Az európaiak túlnyomó többsége (86%) úgy véli, hogy mindenkinek beszélnie kellene legalább egy idegen nyelvet, és ötből csaknem három (59%) képes társalgást folytatni egy idegen nyelven – derül ki az Európai Bizottság által kedden közzétett, „Az európaiak és nyelveik” című új Eurobarométer felmérésből. Ami a romániaiakat illeti, az Eurobarométer szerint a megkérdezettek mindössze 34 százaléka beszél társalgási szinten egy idegen nyelven. Ennél csak a lengyelek állnak rosszabbul, 33 százalékkal, ismerteti a felmérés eredményeit a G4Media.
A felmérés rávilágít arra, hogy Európában egyre többen elismerik a nyelvi sokszínűség fontosságát a kulturális megértés, a gazdasági lehetőségek és a társadalmi kohézió javítása érdekében. Az Európai Unióban 24 hivatalos nyelv és mintegy 60 regionális és kisebbségi nyelv van.
Az Eurobarométer tizenkét évvel az e témában végzett utolsó felmérés után készült, és azt mutatja, hogy a polgárok pozitívan viszonyulnak a többnyelvűséghez:
- A megkérdezettek 86%-a úgy véli, hogy mindenkinek beszélnie kellene legalább egy, az anyanyelvén kívül egy másik nyelvet, 69%-uk pedig több nyelvet is;
- 76 százalékuk úgy véli, hogy a nyelvtudás fejlesztésének politikai prioritásnak kellene lennie;
- 84 százalék szerint a regionális és kisebbségi nyelveket védeni kell.
Ötből három európai tud az anyanyelvétől eltérő nyelven beszélgetni, ami 3 százalékponttal több, mint 2012-ben. A fiatal európaiak körében ez az arány ötből négyre emelkedik (79% a 15-24 évesek körében), ami 5 százalékpontos növekedést jelent. A második idegen nyelv tekintetében viszont kevesebb előrelépés tapasztalható: az európaiak 28%-a (+1 százalékpont) és a fiatalok 39%-a (+2 százalékpont) tud egynél több idegen nyelven társalogni. Az anyanyelvükön kívül legalább egy másik nyelvet beszélő európaiak 31%-a használja naponta az első idegen nyelvet (+8 százalékpont).
Az angol nyelvet az európaiak közel fele (47%) beszéli idegen nyelvként. Ez jelentős, 5 százalékpontos növekedést jelent 2012 óta. Tíz fiatal európai közül 7 tud angolul beszélgetést folytatni, ami 9 százalékponttal több, mint a 2012-es felmérésben. A válaszadók 85%-a szerint ez a legfontosabb nyelv, amelyet a gyerekeknek meg kell tanulniuk a jövőjük érdekében, ezt követi a spanyol, a német, a francia és a kínai. Az angol után a francia (11%), a német (10%) és a spanyol (7%) a leggyakrabban beszélt idegen nyelv az EU-ban.
A válaszadók szerint az új nyelv elsajátításának fő előnyei közé tartoznak a munkalehetőségek (51%), a más kultúrájú emberek megértése (45%), a jobb állásszerzés a lakóhelyük szerinti országban (42%), a külföldi nyaralás (42%) és a munkahelyen való használat (beleértve a külföldi üzleti utakat is; 40%).
CSAK SAJÁT