Két szék között a padlón: „gazdátlan” maradt az állami ifjúsági táborok zöme

„Lakat alatt” állnak az egykoron gyermekzsivajtól hangos állami tulajdonban lévő ifjúsági táborhelyek – várják, hogy átkerüljenek a sportminisztériumtól a család- és ifjúságügyi szaktárcához.

A hosszadalmas „válási” eljárás miatt az idei immár a második olyan esztendő, amikor országos táboroztatási projektek nélkül készülnek a nyári vakációra, a sport- és ifjúsági igazgatóságok túlélési költségvetése miatt pedig az ország több állami szabadidős központja továbbra is zárva van. Bihar megye azon kevesek egyike, ahol működtetni tudják a táboraikat, de például Temes megyében az ifjúsági hivatalok létrehozásáig várni kell a táborok újboli „beüzemelésére”. A Maszol által megkérdezettek szerint igény lenne rá, de gyors megoldásra nincs kilátás.

Zárva van a nagykövéresi tábor | Fotó: Temes Megyei Ifjúsági- és Sportigazgatóság

Miközben a magántulajdonban lévő táborok- és táborszervezők a nyári iskolai vakációra készülnek, az állami tulajdonban lévő táborhelyek többsége „vegetatív állapotban” várja, hogy a sport- és ifjúsági minisztérium különválása nyomán a család- és ifjúsági szaktárca hivatalosan is átvegye őket.

Az Ifjúsági és Sportminisztériumot a 2021 novemberi kormányátalakítás után választották ketté, az ifjúsággal foglalkozó államtitkárság átkerült az akor létrehozott családüógyi minisztérium hatáskörébe. A teljes apparátus, beleértve a megyei igazgatóságok működésének átszervezését közel másfél év alatt sem tudta végbevinni az állam.

Amíg ez nem történik meg, több is zárva tart. Így van ez Temes megyében is, ahol az idei sorozatban a második esztendő, amikor az állami tulajdonban lévő szabadidős központokat nem népesíti be gyermekzsivaj. Aurel Cotarcă, a Temes Megyei Ifjúsági- és Sportigazgatóság vezetője a Maszolnak elmondta: amíg a különválás nem zárul le, nem tudnak megnyitni. Nincs büdzséjük a táborok működtetéséhez, és tudomása szerint hasonló helyzetben van az ország legtöbb igazgatósága. „Ha jól tudom, akkor csak Szeben és Bihar megyében működnek a táborok” – mondta. Pedig tájékoztatása alapján bőven lenne rá igény, többen is érdeklődtek nála a táborozási lehetőségekről.

Túlélésre berendezkedve

Valóban nincs megfelelő költségvetés arra a célra, hogy felújításokat végezzenek. A sportminisztérium biztosítja ugyan a fenntartás közüzemi költségeit, de Bihar megyében is szükség volt arra, hogy saját bevétellel rendelkezzenek a működés fenntartásához.

Bokor Ágota, a Bihar Megyei Ifjúsági- és Sportigazgatóság aligazgatója elmondta: a nagyváradi hostelük mellett vidéken, Vársonkolyoson, Barátkán és Remetén van táboruk. Másfél éve gyakorlatilag költségvetés nélkül működnek, emiatt, bár fogadni tudják a táborozókat, de az ingyenes, szociális táborokra nem biztosított költségvetést a sportminisztérium. „Mi abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy többek között a hostelből van saját bevételünk” – mondta, hozzátéve, hogy a sportminisztériumtól csak a rezsire kapnak pénzt, helyi pályázati kiírásokra nincs lehetőség. „Gyakorlatilag túlélünk” – állapította meg.

A mostani különben már a második év, amikor a minisztérium részéről nincs kiírva pályázat országos táboroztatásra, így helyi szinten is mindössze annyit tehetnek, hogy egyszerűen fogadják az igényléseket azok részéről, akik használni szeretnék a táborhelyeiket. Az áraik váltakozók. A váradi diákszállón például egy fő ellátása egy éjszakára, szobától függően 60-100 lejbe kerül, menüt pedig 55-80 lej közötti áron lehet igényelni. „A hostel júniustól augusztusig végig le van foglalva. Nagyrészt a Kárpáton túli megyékből jönnek csoportok. A vidéki táborainkban a szállás teljes elláttással 105 lejbe kerül egy napra” – mondta.

Sonkolyoson fogadják a táborozókat | Fotó: Bihar Megyei Ifjúsági- és Sportigazgatóság

Emlékeztetett, országos szinten euromilliárdos közvagyonról van szó, ezért a különválás nagyon összetett folyamat. Elindult, csak nem lett befejezve. A két tárca tavaly elfogadott egy erre vonatkozó protokollumot, de ahhoz, hogy a táborokat átvegye az ifjúsági tárca, miniszteri rendelettel létre kellene hozni a megyei ifjúsági hivatalokat.

Felmerült, hogy annak idején amikor az ifjúsági igazgatóságok beolvadtak a sportminisztérium égisze alá, sokkal gyorsabban lezajlott a folyamat. „Az esküvő sokkal gyorsabban történik, a válás, az osztozkodás mindig nehezebb” – példázta Bokor.

Belátható időn belül nincs rá esély

A különválási eljárást épp a múlt héten hosszabbították meg május 31-ig – tudtuk meg Kacsó-Doboly Izabellától. Az ifjúsági minisztérium RMDSZ-es államtitka jelezte: az adminisztratív procedúra részeként az alkalmazottakon is osztozkodnak, de miközben a sportigazgatóságok csak átszerveződnek, az ifjúsági hivatalokat létre kell hozni, amihez még 220 személyt alkalmazni kell. Az igazgatóságok 15+1 személlyel működhetnek, a jelenleg foglalkoztatott 1079 alkalmazott pedig ezt nem tudná lefedni.

További engedélyeztetésekre is szükség lesz majd, ami, mint azt Kacsó megállapította: „hosszadalmas folyamat.” Az államtitkár emiatt belátható időn belül nem tartja esélyesnek, hogy az új megyei hivatalok létrejöjjenek és átvehessék a táborokat.

Amúgy a táborok állapotáról nincs aktuális felmérése az ifjúságügyi minisztériumnak, hiszen azok hivatalosan még nem tartoznak hozzá. Kacsó-Doboly tájékoztatása alapján a 2021-es kimutatás szerint az országban 66 iskolai tábor volt működőképes, de azt nem tudja, hogy azok közül jelen pillanatban hány van nyitva. Voltak megyei igazgatóságok, amelyek finanszírozás hiányában nem tudták vállalni a működtetésüket – közölte.

Az ifjúsági és sportminisztérium különválása előtt voltak uniós projektek a táborok felújítására. Tíz helyszínt érintett volna, ezek között voltak, ahol nemcsak tatarozást, hanem teljes újjáépítést terveztek. Az államtitkár azt most még nem tudja, hogy az átvétel után ezek a projektek folytathatók lesznek-e, vagy esetleg mindent újra kell majd kezdeni. Hozzátette, az RMDSZ támogatja a decentralizálást, helyi szinten jobban lehetne a táborokat kezelni.

Még várni kell, amíg az ifjúsági hivatal a szaktárca égisze alatti intézményként felügyelheti a sonkolyosi tábort | Fotó: Bihar Megyei Ifjúsági- és Sportigazgatóság

Korszerűsítésre várva

Az elmúlt évek során több ízben is felmerült, hogy az állami tulajdonában lévő táborokat a helyi vagy megyei tanácsokra kellene bízni, már csak amiatt is, mert a legtöbb felújítást igényelne. Cotarcă szerint azt csak az önkormányzatok tudják, hogy képesek lennének-e vállalni az ezzel járó terhet, ugyanakkor figyelmeztetett: a jelenlegi helyzeten ez sem változtatna, hiszen az önkormányzatok is csak azt követően vehetnék át a létesítményeket, miután azok hivatalosan is átkerültek a család- és ifjúságügyi minisztériumhoz. „Megoldást az jelentene, ha minél hamarabb lezárulna a különválás” – vélekedett.

Érdeklődésünkre elmondta azt is: két táboruk, a nagykövéresi (Chevereșu Mare) és a ruszkatői (Poieni Strâmbu) működőképes lehetne, ott csak kisebb korszerűsítési munkálatokra lenne szükség, ugyanakkor a többi három, úgymond „vegetatív állapotban” lévő táborhelyükön nagy beruházást igénylő felújításra lenne szükség ahhoz, hogy ismét fogadhassanak vendégeket. Hozzátette: ez pusztán az ő becslése, a megoldás az új kezelőre hárul majd.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?