Az elmúlt öt évben megduplázódtak a rákkezelésre fordított költségek

A rákkezelésre fordított kiadások az elmúlt öt évben megduplázódtak, a 2017-es közel 1,5 milliárd lejről 3,9 milliárd lejre emelkedett az országos onkológiai program költségvetése – jelentette ki szerdán az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke.

Adela Cojan a romániai rákbetegek egyesületeinek szövetségének (FABC) szakmai rendezvényén beszélt erről. Rámutatott, hogy tavaly áprilistól szerepelnek a programban a kockázati táblázatok is, amelyek azonosítják a rákos megbetegedésekkel kapcsolatos fő kockázati tényezőket.

Cojan szerint a terápiás központok száma is növekedett, tavaly 24 ezer rákbeteg páciensnek biztosítottak kezelést ezekben az intézményekben a tíz évvel ezelőtt kezeléshez jutó 8000–9000 személyhez képest.

Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház

Azt is elmondta, hogy a közeljövőben tervezik a sztereotaxiás sugárterápia felvételét is a rákos betegek sugárterápiájának programjába.

Diana Păun elnöki tanácsadó a konferencián arról beszélt, hogy Románia messze elmarad a többi uniós tagállamtól a rák megelőzésében és leküzdésében, a szűrővizsgálatok lefedettsége nagyon alacsony, különösen a kisjövedelmű és alacsony iskolai végzettségű emberek, valamint a vidéki területeken élők körében. Emiatt további erőfeszítésekre van szükség ezen a területen – hangsúlyozta.

Korábban a Maszolon is beszámoltunk arról, hogy tavaly októberben jóváhagyták az országos rákellenes tervet. A következő hét évre vonatkozó dokumentum a rákos megbetegedések megelőzésére, illetve leküzdésére irányuló intézkedések alapjául szolgál. A rákellenes terv azonban számos kérdést felvet a daganatos betegségekkel foglalkozó szakemberekben, és kérdés, hogy ez valóban segít-e az érintetteknek és a hozzátartozóknak.

Dégi László Csaba egyetemi docens, a Nemzetközi Pszichoonkológiai Társaság és az Európai Rákszervezet igazgatója szerint probléma az, hogy nem tudjuk, anyagi szempontból életképes-e a terv. A dokumentumban sehol nem említik, hogy pontosan mennyit költenek a finanszírozásra. A tervezet egyik kezdeményezője, Nicoleta Pauliuc törvényhozó nyilatkozatában úgy fogalmazott: úgy tűnik, sikerült megoldást találni arra, hogy 2023-tól „bizonyos”, a betegek számára nagyon szükséges alapprogramokat finanszírozhassuk. Dégi László Csaba kiemelte, ez alapján is elmondható, hogy még semmi nem biztos, miközben évente több mint 100 ezer új daganatos megbetegedést diagnosztizálnak az országban, és körülbelül 60 ezer ember életét nem sikerül megmenteni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?