Az elmúlt két évben elszálltak a gyógyszerek és egészségügyi szolgáltatások árai

Alig két év alatt megduplázódtak az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) által fizetett szolgáltatások költségei, 2023 utolsó hónapjaiban megközelítették az egymilliárd lejt

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár költségvetése, amely az egészségügyi kiadásoknak csak egy részét fedezi, az egyik legnagyobb az állami rendszerben. Erre a 2024-es évre 62,3 milliárd lejt különítettek el, ami mintegy fele a nyugdíjakra szánt összegnek, és több mint kétszerese a honvédelemre szánt összegnek, ha nem számítjuk a többéves fegyverkezési programokat, állapítja meg a Fanatik elemzése.
Tavaly októberre állnak rendelkezésre az utolsó hivatalos adatok, akkor 2,76 milliárd lejt költöttek gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre. Az előző év tíz hónapjában összesen 16,74 milliárd lejt tettek ki ezek a költségek. A legtöbbet, 14,78 milliárd lejt a gyógyszerekre fordították: 6 milliárd lejt a személyi hozzájárulással vagy anélkül vásárolt gyógyszerekre, további 8,7 milliárdot pedig az országos programokban, krónikus betegeknek biztosított orvosságokra. Ezekre a gyógyszerekre az év elején jóváhagyott eredeti költségvetés 15,12 milliárd lej volt.Illusztráció: Pexels
Egy évvel korábban, 2022-re a gyógyszerek térítésére jóváhagyott eredeti költségvetés 13,26 milliárd körül volt. 2019-ben, a világjárvány előtt ez a költségvetés 11 milliárd lejt tett ki, vagyis négy év alatt közel 50 százalékkal nőttek ezek a kiadások. Továbbmenve, 2013-ban, tehát tíz évvel ezelőtt a gyógyszerekre szánt költségvetés hasonló volt mint 2019-ben, közel 10 milliárd lej, de a krónikus betegségekre szánt gyógyszerekre csak 2,8 milliárd lejt különítettek el.
Ez azt jelenti, hogy alapvetően a gyógyszerköltségek 2021-ben ugrottak meg, az infláció emelkedésével egy időben.
Tavaly szeptemberben Marcel Boloș pénzügyminiszter panaszkodott a magas egészségügyi költségek miatt, és azt mondta, hogy ő tényleg nem érti, hová megy ez a sok pénz. „A CNAS költségvetése jelentős, 55 milliárd lej egy évre, és évről évre nő. Még mindig nem tudjuk, hogy mi az oka, valószínűleg a közüzemi szolgáltatások árának növekedése is, és minden, ami a gyógyszerköltségeket jelenti" - mondta, hozzátéve, hogy az összegben nincs benne az egészségügyi minisztérium saját kórházaira szánt további 24 milliárd lej.
A gyógyszerköltségeken kívül a CNAS költségvetésének másik nagy részét a járóbeteg-szakellátás, vagyis alapvetően a kórházi kezelést nem igénylő, 24 óránál rövidebb idő alatt nyújtott orvosi szolgáltatások kifizetésére fordítják. Illusztráció: PexelsTavaly a CNAS 54 milliárdos költségvetéséből 8,07 milliárdot szántak járóbeteg-ellátásra, amelynek nagy része az alapellátásra (3,4 milliárd) és a szakorvosi ellátásra (2,57 milliárd) ment el.A járóbeteg-ellátásra 2022-ben 7,2 milliárd lej jutott, szemben az előző évi 6,07 milliárddal. 2020-ban ugyanezekre a szolgáltatásokra 5,33 milliárd lejt különítettek el. Ez azt jelenti, hogy a gyógyszerekhez hasonlóan a járóbeteg-ellátásra fordított kiadások mintegy 50 százalékos növekedése tapasztalható az elmúlt három évben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?