Átszervezik a sepsiszentgyörgyi iskolahálózatot
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat hatástanulmányt rendel szakemberektől az iskolahálózat újragondolásáról. Egy év alatt előkészítik az intézkedést, minden érintett féllel megtárgyalják, majd döntenek az átalakításról – mondta csütörtöki sajtótájékoztatón a Maszol kérdésére válaszolva Antal Árpád.
Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint az iskolahálózat újragondolására azért van szükség, mert nem lehet esélyegyenlőségről beszélni, amíg egyes sepsiszentgyörgyi iskolák túlzsúfoltak, a diákok 32 fős osztályokban tanulnak és már a laboratóriumokat is tantermekké kénytelenek alakítani, miközben a város más iskoláiban kevés a diák, 7 gyerek jár egy-egy osztályba, és üresek az épületek.
Antal Árpád rámutatott: a tanügyi törvény rendelkezik az iskolák körzetesítéséről, miszerint a lakónegyedi iskolák a körzetükben lakó gyerekeket kell befogadják. A rendszer a gyakorlatban nem működik, hiszen a szülők elsősorban tanítót, másodsorban jó nevű iskolát választanak, ennek érdekében hajlandóak ideiglenes lakcímet, tartózkodási engedélyt szerezni az adott iskolai körzetbe.
Ezt a gyakorlatot megerősítette Magyarosi Imola, a Váradi József Általános Iskola igazgatója is. Egyetlen gyereket sem lehet elutasítani, ha a szülő igazolja, hogy abban a körzetben lakik, ám jelenleg gondot jelent a tanteremhiány. A Szemerja negyedbeli tanintézet úgy lett a legnépszerűbb sepsiszentgyörgyi általános iskola, hogy egyrészt évekkel ezelőtt befogadta az alternatív step-by-step oktatást, másrészt az iskola tanulói felkészültek és sikerrel jutottak be nagynevű középiskolákba.
Antal Árpád kifejtette: jelenleg főként az Állomás negyedbeli Ady Endre Általános Iskolában jelent legnagyobb problémát az alacsony diáklétszám és sok a kihasználatlan felület, s ez az állapot hosszú távon nem fenntartható. „Erős a megszokás kultúrája, az érintettek minden változtatás ellen zsigerből tiltakoznak” – mondta a polgármester, aki szerint sokszor a szakszervezet és a pedagógusok érdekei vannak az első helyen, és csak ezután jelenik meg a gyerekek érdeke, amikor intézményszervezésről van szó.
CSAK SAJÁT
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat a következő időszakban a város minden tantermét „négycsillagos” szintre emeli, hogy ez ne lehessen visszatartó erő. Ha az a probléma, hogy milyen nevet ír az iskola épületének homlokzatán akkor megváltoztatják a feliratot azáltal, hogy jogilag összekapcsolják az iskolákat, magyarázta Antal Árpád, aki értésre adta, hogy az átszervezés várhatóan azt jelenti, hogy azok a tanintézmények, amelyekben alacsony a diáklétszám, elveszítik önálló jogi személyiségüket és összekapcsolják őket más iskolákkal.