Aszálybiztosítási mechanizmust tervez a mezőgazdasági miniszter
A 6,7 millió hektárnyi őszi és tavaszi vetésre aszálybiztosítási mechanizmust hozna létre Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Jelenleg a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) és a biztosítótársaságok képviselőivel tárgyal a részletek véglegesítéséről.
„Alapvetően az állam biztosítaná ezeket a terményeket az aszály ellen. Ha aktiválják ezt a mechanizmust, 45 millió euró az APIA-támogatások 3 százalékából származna, amelyet visszatartanak a gazdáktól, és körülbelül 17 millió euróhoz juthatunk hozzá az Európai Bizottságtól. A különbözetet az állami költségvetésből kellene biztosítani, hogy a 6,7 millió hektárnyi tavaszi és őszi vetést biztosítani tudjuk. A biztosítótársaságok is a nagyobb területek iránt érdeklődnek, míg a kisebbek iránt nem” – magyarázta a miniszter az Agerpres hírügynökségnek.
Elmondta, hogy szeretné, ha ezek a mechanizmusok már augusztusban életbe lépnének, hogy az idei termésre, de az egész 2025-ös évre is legyen aszálybiztosítás.
Arról egyeztetnek a biztosítótársaságokkal, hogy mekkora százalékban lehet kártalanítani a gazdákat. A miniszter 3.000 és 3.500 lej közötti összeget kért hektáronként aszály esetén. Hozzátette, hogy az ASF és a biztosítótársaságok képviselőivel már elvégeztek egy első elemzést, de még néhány részletet véglegesíteni kell.
„Az összegeket a mezőgazdasági minisztérium fogja megpályáztatni, és az APIA-ban bejelentett terményeket az Integrált Adminisztrációs és Ellenőrzési Rendszeren (IACS) keresztül fogják biztosítani. Tehát az APIA-támogatások 3 százaléka megszűnik, és az Európai Bizottság 17 millió eurós mechanizmusával le lehet fedni az aszálybiztosítást” – tette hozzá.
A gazdák hektáronként 200 és 250 euró közötti kártérítést kaphatnak az idén az aszály miatt tönkrement terményekért, az eddig érintett terület közel kétmillió hektár kukorica és napraforgó, valamint 100 ezer hektár búza és repce. Az aszálykárenyhítési kifizetések teljes becsült összege 500-600 millió euróra tehető.
CSAK SAJÁT