Antal Árpád: A mi érdemünk is, hogy Románia még egyben van

Sepsiszentgyörgyön benépesült a piros-fehér-zöld színű szívekkel és kokárdákkal díszített főtér. Az ünnepi megemlékezésen Antal Árpád polgármester tartott beszédet, az anyaország üzenetét Varga Judit, Magyarország igazságügy minisztere adta át.

Varga Judit Magyarország igazságügy minisztere és Antal Árpád sepsiszentgyörgy polgármestere | Fotó: Antal Árpád Facebook-oldala

Délelőtt a város vezetői és iskolák tanulói megkoszorúzták a sepsiszentgyörgyi emlékhelyeket, majd délután a város két széléről, a Szemerja és az Állomás negyedekből indult a lovas, zászlós felvonulás, amelyhez csatlakoztak a városlakók, így sokan érkeztek meg a főtérre. Hagyomány szerint a város vezetői, intézmények, politikai és civil szervezetek képviselői megkoszorúzták az Erzsébet parkban lévő 1848–49-es honvédemlékművet. A főtéri ünnepségen fiatalok és idősek, családok és baráti társaságok magyar és székely zászlókat lengetve gyűltek össze, hogy megéljék a közösségi érzést és tisztelegjenek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt.

Fotók: Kovács Zsolt

Szétestek azok az államok, ahol nem tisztelték egymást az emberek!

A világégés utáni békével új államok jöttek létre: Csehszlovákia, Jugoszlávia, a Szovjetunió, Románia, de majdnem az összes szétesett, mert nem tisztelték egymást az ott élő emberek, mondta ünnepi beszédében Antal Árpád. Hozzátette: „Tudom, hogy erős mondat, bajom is lehet belőle, de akkor is ki kell mondani: az, hogy Románia még egyben van, a mi érdemünk is, mert nem akartunk konfliktust, nem akartunk véráldozatot, nem akartunk árva gyerekeket, magukra maradott anyákat”.

Antal Árpád szerint mi nem az ellenségeskedést, hanem a demokratikus utat választottuk, mert a jogérvényesítésnek több eszköze lehet: van, ahol háborúval és konfliktussal próbálják megoldani a kisebbségi kérdést, van ahol a  párbeszédet választják. Ahogyan mi is. Tiszteletet és a minket megillető jogokat várunk el, hangoztatta a polgármester, majd leszögezte: „Mit kaptunk mégis? Dan Tanasăt. Mert lássunk tisztán: ő nemcsak egy rosszindulatú, frusztrált bajkeverő, nemcsak egy megélhetési provokátor, hanem egy láthatatlan rendszer látható arca”. Mint mondta, a magyar nyelv használatáért büntetni, az nem a sokszínűség értékelése, az nem egymás tisztelete, az nem Európa, ahol nem beszélhetsz anyanyelveden, az nem haza.

„Annyi mindennel lehetne ebben az országban foglalkozni, hogy Románia ne az emberkereskedelemben, a kiskorú édesanyák számában vagy a csecsemőhalandóság riasztó mértékében tűnjön ki. De nekik az a legfontosabb, hogy hol szerepel a magyar felirat a színház épületén. Tudom, hogy sokan unják már a zászlócirkuszt és a feliratok körüli hercehurcát. Én is unom. De egy valami biztos: ha ma lemondunk egy zászlóról és holnap egy magyar feliratról, akkor ne lepődjünk meg, ha holnapután csak románul tanulhatnak a gyerekeink az iskolában "- fogalmazott a továbbiakban Antal Árpád. Megígérte, visszaállítják a színház eredeti homlokzatát, a Mikó feliratot, az eredeti Városháza feliratot, mert ez a Főtér a »székely-magyar nemzet főtere«.

Varga Judit: a magyar emberek érdekeit helyezzük előtérbe határon innen és túl

Varga Judit, Magyarország igazságügy minisztere adta át az anyaország üzenetét Sepsiszentgyörgyön. Ünnepi beszédében kifejtette: ma nem csupán emlékezünk, hanem feltöltődünk nemzeti büszkeséggel és megerősítjük nemzetünk ellenálló képességét. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc után sok víz lefolyt a Dunán és az Olton, azóta sok minden megváltozott vagy átalakulóban van, mondta Varga Judit, aki szerint feltűntek olyan jelenségek, amiknek kötelességünk megálljt parancsolni.

Varga Judit Magyarország igazságügy minisztere | Fotó: Kovács Zsolt

„Európa ma a vélemény hegemóniáját építi. Európa ma nem a sokféleségben, hanem az igazodásban és az öncenzúrában egyesül. Az egység a sokféleségben jelszó már nem érvényesül”, állapította meg Varga Judit, aki szerint mi magyarok a szabadság és pluralizmus pártján állunk. Elfogadjuk a világnézetek, érdekek és álláspontok sokféleségét és magától értetődőnek tartjuk, hogy elmondhassuk és képviseljük a sajátunkat. Európai Unió jövője attól függ, képes lesz-e hidat építeni azok között akik eltérően gondolkodnak Európáról és a világról.

„Nemet mondunk az Európai birodalomra és olyan unióban hiszünk, amely egyenrangú nemzetek önkéntes együttműködésén alapul, amely tiszteletbe tartja a tagok méltóságát és erejét a szabad nemzetek, szabad versenyéből meríti”, mondta sepsiszentgyörgyi, ünnepi beszédében Varga Judit, aki szerint a ‘48-as hősök által kivívott és általunk őrzött szabadság erőt ad ahhoz, hogy mindenkor a magyar emberek érdekeit helyezzük előtérbe, határon innen és túl. Legyen béke, szabadság és egyetértés”, zárta beszédét Varga Judit.

A sepsiszentgyörgyi ünneplő közösséget Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus–Lutheránus Egyház püspöke áldotta meg. A főtéri színpadon a Mikes Kelemen Líceum, a Plugor Sándor Művészeti Líceum, a Református Kollégium, a Székely Mikó Kollégium diákjai, valamint a rétyi Kováts András Ifjúsági fúvószenekar, az Egyesített Kórus és a Kincskeresők Néptáncegyüttes adtak ünnepi műsort. Sepsiszentgyörgyön a március 15-i ünnepség a magyar és székely himnuszok eléneklésével ért véget.

Március 15-én, este 7 órától a sepsiszentgyörgyi Classical Singers Symphonic lépett fel a Tamási Áron Színház nagytermében, majd március 16-án, csütörtök este ugyancsak a színházban a frissen megalakult Székelyföldi Nagyprodukció Társulat Rabok legyünk, vagy szabadok című koncertjét hallgathatja a közönség.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?