Amerikai hitel román fegyverkezésre - A „legsötétebb forgatókönyvre” is felkészült a lőszergyár  

Románia 920 millió dolláros hitel felvételéről kötött megállapodást az Egyesült Államokkal védelmi képességei, valamint hadiipara korszerűsítése és fejlesztése érdekében. Közben teljes kapacitással gyárt lőszert a Dragomirești-i üzem, amely „a legsötétebb forgatókönyre” is felkészült.   

A dokumentumot román részről Marcel Boloș pénzügyminiszter, amerikai részről pedig Michael Miller, a Pentagon alá tartozó Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség (DSCA) igazgatója írta alá a bukaresti kormány épületében. Az eseményen jelen lévő Marcel Ciolacu román miniszterelnök úgy értékelte: a hitelmegállapodás megkötése Románia és az Egyesült Államok stratégiai partnerségének egy fontos mozzanata, és azt, hogy Románia élvezi stratégiai partnere megbecsülését és bizalmát.

A következő időszakban arra összpontosítunk, hogy új hazai termelő kapacitásokat fejlesszünk ki, munkahelyeket teremtsünk a románok számára és Románia ismét jelentős regionális tényezővé váljon a katonai felszerelések gyártása szempontjából. Ugyanakkor hozzáférünk a legkorszerűbb haditechnikához, ami lehetővé teszi, hogy NATO-szövetségeseinkkel és az Egyesült Államokkal együtt erősítsük kollektív védelmünket és elrettentő képességünket a Romániát és a keleti szárny más országait érő fenyegetéssel szemben" - idézte a román miniszterelnököt az MTI.

Egyre több pénzt költ Románia a védelmi kapacitás erősítésére Fotó: a Defense Romania Facebook oldala

A DSCA tavaly novemberben hagyta jóvá páncélozott harckocsik eladását Romániának 2,53 milliárd dollár értékben. Az amerikai indoklás szerint a harckocsik eladása javítani fogja Románia képességét, hogy el tudja hárítani a jelenlegi és jövőbeli fenyegetéseket azáltal, hogy olyan hiteles haderőt biztosít, amely képes elrettenteni az ellenfeleket, és képes részt venni a NATO műveleteiben".

Korábban az amerikai Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség önjáró tüzérségi rakétarendszerek (HIMARS) beszerzését is jóváhagyta Románia számára. A másfél milliárd dolláros megállapodás részeként a bákói (Bacau) Aerostar román hadiipari vállalatnál alakítottak ki regionális karbantartási központot a HIMARS rakétarendszerek számára.

Közben teljes kapacitással működik a Dragomirești-i különleges termékek üzem. Corneliu Vișoianu, az üzem igazgatója a Canal 33-nak adott interjúban azt mondta, minden lehetséges forgatókönyvet figyelembe vesznek, beleértve a legsötétebbeket is, és képesek megfelelni a jelenlegi kihívásoknak.

Marcel Boloș és Michael Miller írta alá a megállapodást Fotó: Marcel Bolos Facebook oldala

„A jelenlegi helyzetben a lőszerek iránti kereslet rendkívül nagy, ami további lendületet ad a gyártásnak. Közepes és nagy kaliberű lőszereket gyártunk, a helikopterek lőszereitől kezdve a híres 155 mm-es lövedékekig, amelyek nagyon keresettek a piacon. Nem térhetek ki további részletekre, mert sok információ titkos. (...) Az interoperabilitási formákat keresik, ez a legnagyobb kihívás, amivel az ukrajnai háború kezdete óta szembesültünk. Iparunk a Varsói Szerződésből ered, és a technológiák, valamint a gyártósorok elavultak, ezeket le kell cserélni. A technológiai váltás problémája együttműködést igényel, egyfajta technológiai átadást, ami rendkívül összetett folyamat” – idézte a Defense Romania portál Vișoianut.

Románia nemrég szerződést írt alá a Hanwha dél-koreai óriásvállalattal 155 mm-es önjáró tarackok beszerzésére. A szerződés keretében 54 darab K9 Thunder tarackot – a román változatban K9 Tunetul néven – szereznek be, amelyek a román hadsereg felszerelését erősítik. Ez Románia legnagyobb fegyverbeszerzése az elmúlt hét évben, 54 darab K9 tarackot, lőszert, valamint 36 darab K10 utántöltő járművet foglal magába. 

Emellett egy teljes zászlóalj számára 54 darab amerikai Abrams tankot is beszereztek. Ezek közé tartozik 54 használt, modernizált Abrams harckocsi, valamint 12, tankalvázra épített változat, használt állapotban, az amerikai hadsereg készletéből, beleértve a lőszert és a kiképzési szimulátorokat is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?