Állami támogatás nélkül maradhatnak a meddőséggel küszködő párok
Leállítja a pénzügyminisztérium a családügyi minisztérium egyik legfontosabb programját, az in vitro megtermékenyítési támogatási programot, mivel nincs pénz a 2024-es folytatásra, írta nemrég a Hotnews.ro. A programon keresztül 15 ezer lejes segítséget kaphatnak a meddőséggel küszködő párok a megtermékenyítési eljárások fedezésére. A program leállásáról csak híreket hallottak, hivatalosan ilyen jellegű értesítés nem érkezett a marosszentgyörgyi Zygota Meddőségi Klinikához, tudtuk meg az igazgatótól. A klinikának is több száz páciense vette igénybe tavaly a kezelésre és beavatkozásra elérhető utalványokat. 2023-ban tízezer jogosult támogatását hagyta jóvá a szaktárca. A december 19-i parlamenti viták során elutasították azt a módosítást, amely lehetővé tette volna a program 2024-es folytatását. Eközben a meddőség egyre súlyosabb probléma az erre szakosodott klinika vezetője szerint. Míg néhány évvel ezelőtt még a nőket érintette nagyobb arányban, jelenleg fele-fele arányban érinti mindkét nemet. A problémát elsősorban az életvitelre vezetik vissza.
Nincs pénz a családügyi minisztérium egyik legfontosabb programjának idei folytatására, mivel a Pénzügyminisztérium kifogyott az in vitro megtermékenyítési (IFV) eljárások kifizetésére szánt forrásokból, írta nemrég a Hotnews.
Mint írják, a december 19-i parlamenti viták során elutasították azt a módosítást, amely lehetővé tette volna a program folytatását 2024-ben is.
2023-ra tízezer finanszírozást hagytak jóvá
A családügyi minisztérium adatai szerint a 15 000 lejes pénzügyi támogatásra több mint 25 000 kérelmet regisztráltak 2023-ban. 10 000 eljárás finanszírozását hagyták jóvá, de összesen 24 000 támogatási kérelmet fogadtak el. A tárca mérlege szerint a 10 000 utalvány jóváhagyása mellett, 1010 folyamatban lévő terhességről és 52 születésről tudnak beszámolni a program keretén belül. A jóváhagyott támogatásokból 2445 igénylést nyújtottak be a gyógyszertárakhoz, és 2134-et klinikáknál használtak fel beavatkozásokra a párok és egyedülállók támogatására a születésszám növelése érdekében elnevezésű országos érdekű szociális programon keresztül.
A Natalia Intotero által vezetett intézmény folytatni és meghosszabbítani szerette volna a programot, amelynek keretében 15 000 lej értékű utalványokat adnak a mesterséges megtermékenyítés (IVF) eljárásainak kifizetésére. Az egyik, egy 5 ezer lej értékű utalvány gyógyszerek beszerzésére szolgál, a másik, a 10 000 lej értékű utalvány pedig az előírt orvosi eljárások kifizetésére.
A Pénzügyminisztérium nem talált erre pénzt
A Hotnews szerint a pénzügyminisztérium első intézkedése az volt, hogy a költségvetési tartalékalapból kivette az eddig el nem költött pénzt, és ígéretet tett a hátralékok finanszírozására 2024-ben. Ezzel azonban leállította a programot, nem találva forrást a további 14 000 jogosult kérelemre, csak a 2023-ra jóváhagyott tízezer kérésre tervezte a költségvetést.
Több százan vették igénybe a Maros megyei klinikán
Hivatalos értesítést nem kaptak arról, hogy megszűnne a finanszírozás, mondta lapunk megkeresésére Elekes István, a Maros megyei marosszentgyörgyi Zygota Meddőségi Klinika igazgatója.
„Annak idején, amikor a felírásokat elkezdhettük kiadni, akkor pontosan meg volt szabva, hogy 2022. december 5-től kezdődően lehet ezt. Pontosan meghatározták. Ha leállítják, én szintén egy ilyent várnék, mert ha nem, a betegek is gyakorlatilag mit tudnak? Hogy lehet, hogy van, lehet, hogy nincs. Eljönnek hozzánk, ha nem tudunk pontosat, lehet, hogy kiadjuk a felírásokat, és lehet, hogy fals reményeket keltünk a betegekben. Azt várnám, hogy ha leállítják, akkor mondják azt, hogy mostantól nem adhattok ki felírásokat mondjuk 2024 elejéig” – magyarázta a menedzser. Elmondása szerint az általa vezetett klinika páciensei közül több százan vették igénybe az utalványokat 2023-ban. A meddőségi klinika szakembereinek javaslata alapján a minisztériumtól a páciens igényelheti a támogatást.
„Úgy működik, hogy a páciens, aki úgy tűnik, hogy meddőséggel küszködik, hozzánk fordul. Vizsgálatok következnek, és akkor a beteg eldönti, hogy mit szeretne: elkezdi saját forrásokból vagy felírást kér a kezelésre. A felírást akkor kapja meg, amikor megvan már a diagnózis, ami alapján a páciens kérvényezi a minisztériumtól a támogatást” – fejtette ki Elekes István. Hozzátette: „hozzánk áprilistól kezdve folyamatosan jöttek a betegek ezekkel a támogatásokkal, most is van várakozásban elég sok betegünk, aki leadta a kérvényét, és még nem kapta meg, vagy már megkapta, de még nem fordult hozzánk, merthogy van egy három hónapnyi idő, ami alatt el kell kezdeni a kezelést”.
Az eljárásnak több mint hetven százalékát fedezi az utalvány
A mesterséges megtermékenyítés nagyon költséges eljárás, de ennek jórésze fedezhető a támogatásból. Elekes István igazgató elmondta, az ötezer lejes gyógyszerutalvány nagyjából fedezi a kezelés költségeit, „persze ez személyre szabott medicína, van, akinek egy intenzívebb stimulációra van szüksége, és van, akinek egy kevésbé intenzívre, de nagyjából beleférnek ebbe a keretbe a páciensek. Ellenben a beavatkozást illetően megint csak függ a betegtől, hogy hány petesejtje van, hány embriója van, mennyit fagyasztunk, mennyit ültetünk vissza. Körülbelül hetven százalékát lefedi szerintem a költségeknek”.
Az idei év közepén utalhatják az utolsó támogatásokat
Tapasztalatuk szerint, sokakat azonban annyira szorít az idő, hogy nem várnak a pénzbeli segítségre. „A mai napig vannak, és nem kevesen, akik nem foglalkoznak a támogatással, hanem jönnek és kifizetik. Főleg az, aki minden hónap elteltével, veszít az esélyeiből, mert például közel van a negyvenhez vagy negyvenéves. Neki már a hat-nyolc hónap várakozási idő is csökkenti az esélyeit, így inkább készpénzzel vállalják” – fejtette ki a menedzser.
Úgy véli, a túljelentkezés miatt itt is várólista van, mint minden egészségügyi támogatási programban. Öt-hat hónap az átfutási ideje egy igénylésnek. Így várhatóan, hacsak nem változik a helyzet, körülbelül 2024. közepén látszik meg majd, hogy elfogyott a pénz.
Nem hozott nagyobb érdeklődést a támogatás
A klinikának egyébként nem hozott több pácienst a támogatási program, de egyébként sikeres évet zárnak. „Nagyon jó eredményeket értünk el. Sok várandós nő van, sok megszületett gyerek, akik természetesen a tavalyi beültetések eredményeként jöttek világra” – számolt be a menedzser, kiemelte, épp hogy kevesebben voltak a támogatási program miatt az elején.
„Anyagilag kissé rossz év volt, paradox módon épp az állami támogatási program miatt, mert miután a támogatás híre felröppent, akkor az első négy hónapunk gyakorlatilag majdnem nulla volt, akkor megrohant mindenki felírásokért, jöttek a betegek, de beavatkozásaink minimálisak voltak, mert mindenki várta a jóváhagyást, ami sokkal később érkezett. Nekünk egyébként – lehet, hogy más klinikának igen, de nekünk nem jelentett egy plusz betegáradatot az, hogy van támogatás” – árulta el a menedzser.
Súlyosbodik a meddőségi helyzet
A meddőség jelensége egyébként egyre súlyosabb az igazgató szerint. „Én nem vagyok szakember, csak menedzser, de egyre gyakoribb, amikor azt hallom a kollégáktól a reggeli megbeszéléseken, hogy >>ismeretlen eredetű meddőség<<.” Megjegyezte, ez sok mindenre visszavezethető, mint például az életvitel, a stressz, a gyermekvállalás kitolódása egyre későbbi életkorra. „Gyakorlatilag a pácienseink jórészénél korfüggő meddőségnek nevezhetjük ezt, valószínűleg ezelőtt öt évvel simán lehetett volna gyereke, de most már nem olyan könnyen” – tette hozzá Elekes István.
Fele-fele arányban érinti a nőket és férfiakat
Az igazgató elmondta, a férfiaknál majdnem mindig ismeretlen eredetű a meddőség. „Az a tapasztalat sajnos, hogy most már felzárkóztak a férfiak, a meddőség problémája ötven-ötven százalékban női és férfi eredetű, miközben évekkel ezelőtt túlnyomó többségében női probléma volt a háttérben. Ez megint csak az életstílusra vezethető vissza valószínűleg. Nemcsak nálunk, világszinten ez az tendencia. Mindkettővel foglalkozunk a klinikán, úgy a férfi, mint a női meddőséggel” – tudtuk meg a klinikavezetőtől.
Statisztikák szerint egyébként a meddőség minden ötödik szülőképes korú párt érint. A meddőség olyan állapot, amelyet az jellemez, hogy 12 hónapos rendszeres, védekezés nélküli nemi közösülés után sem sikerül teherbe esni amiatt, hogy a pár valamelyik tagjának csökkent a reprodukciós képessége.
A WHO adatai szerint világszerte 48 millió pár és 186 millió ember szenved meddőségben. A meddőség okai a WHO és az Egészségügyi Minisztérium szerint a következők: megmagyarázhatatlan meddőség (nem azonosított női/férfi okok) – 25%, peteérési zavar – 25%, petevezeték-működési zavar – 20%, meddőséget okozó férfi tényezők – 30%, méh- és hashártya betegségek – 10%. Az esetek körülbelül 40 százalékában mind a női, mind a férfi meddőségi rendellenességek előfordulnak.
Az életkor is fontos tényező. Romániában a szülések 11 százaléka esik 35 év feletti nőkre. Az Európai Unióban a szülések 5-6 százaléka köszönhető valamilyen asszisztált reprodukciós technika alkalmazásának. Az uniós országok fedezik az in vitro megtermékenyítés költségeit, Franciaországban például öt ilyen eljárást fizet az állam, írja a Hotnews.
(nyitókép forrása: Pexels)
CSAK SAJÁT