Állami segítséggel pörgetnék a külföldi turizmust
Az utazásszervező irodák január 1-től igényelhetik a vissza nem térítendő állami támogatást a beutaztatott külföldi turisták után. A Maszol által megszólaltatott turisztikai szakértő szerint a segítség jól jön, ám nem kell csodákra számítani, a támogatás önmagában még nem sokszorozza meg a külföldről érkező turisták számát.
Igényelhető a támogatás
A vállalkozásokért és a turizmusért felelős minisztérium honlapján már működik az online felület, ahol a beutaztatással foglalkozó irodák az elmúlt év utolsó negyedévére igényelhetik a vissza nem térítendő támogatást. Azok az utazásszervező irodák kérhetnek pénzt az államtól, amelyek az előző évben több mint 200 külföldi turistát fogadtak.
Negyven euró jár minden olyan külföldi turista után, aki a kérelem benyújtását megelőző negyedévben egy hazai utazásszervező irodán keresztül, közvetlenül vagy külföldi partner révén, legalább egy négyéjszakás szállást is tartalmazó turistautat vásárolt. Minden, a négy éjszakát meghaladó újabb éjszakáért további 2 euró jár.
A de minimis támogatási program keretén belül az érintettek negyedévente online kell benyújtsák a külföldi partnerekkel kötött szerződéseket, melyekben szerepel a beutaztatott turisták száma, vagy a külföldi turistákkal közvetlenül kötött szerződéseket, az ügynökség által kiállított, a szállásadó által aláírt bizonylatot. A digitális pályázati űrlapon benyújtott információk valódiságát, az összes mező kitöltését és a pályázó által saját felelősségre kitöltött nyilatkozatokat a minisztériumon belül, a végrehajtással megbízott csoport ellenőrzi. A kiadások elszámolása a benyújtástól számított 30 munkanapon belül történik.
A minisztérium közleménye szerint 7 millió lejes költségvetésük van erre a programra, becsléseik szerint mintegy 1200 utazásszervező lehet jogosult erre a támogatásra. „Részben megtérítjük az állami költségvetésből azon utazási irodák költségeit, amelyek legalább négyéjszakás tartózkodást szerveztek hazánkban külföldi látogatóknak. A program célja világos – az e területen működő gazdasági szereplők ösztönzésével szeretnénk minél több turistát vonzani külföldről, ezzel növelve az ebből a gazdasági ágból származó bevételeket” – mondta Constantin-Daniel Cadariu vállalkozási és idegenforgalmi miniszter.
Kapcsolódó
Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint az év első kilenc hónapjában 57 ezer külföldi turistát regisztráltak a szálláshelyeken, akik összesen 46,8 millió lejt költöttek el az országban. A többség (51,5 százalék) szakmai és üzleti célból érkezett Romániába, a külföldiek 44,4 százaléka irodán keresztül szervezte az utazását.
Aki bírja cérnával, növelheti a versenyképességét
A hivatalos statisztikákból nehéz kiszűrni, hogy hány külföldi turista érkezett az országba szervezetten, utazási irodán keresztül, mondta el a Maszolnak László Endre, a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke. Meglátása szerint nem valós a minisztérium becslése, az országban mindössze néhány száz utazásszervező iroda foglalkozik beutaztatással. Nálunk nem jellemző a nyugaton bevett szokás, hogy be- vagy kiutaztatásra szakosodnak a turisztikai vállalkozások, itt mindenki ért mindenhez, és mindennel foglalkozik. A feltételek ugyanakkor könnyen teljesíthetők, hiszen néhány csoporttal már el lehet érni a 200-as számot.
László Endre ugyanakkor rámutatott: sok a feketézés, a szabálytalanság, így ez a támogatási program, akárcsak a vakációs jegyek, hozzájárulhat az ágazat fehérítéséhez, hiszen ha kérni akarják a támogatást, csak olyan szálláshelyeket vehetnek igénybe, melyek hivatalosan, engedéllyel működnek. „Aki betartja a szabályokat, teljesíti a feltételeket, bírja cérnával, az növelheti a versenyképességét a piacon. Ha a cég nem nyeli el a támogatást, hanem belefoglalja az árképzésébe, a jelenlegi 250 eurós ajánlatot le tudja faragni 210 euróra. A program nagy forgalom és mérsékelt profit elvén, jól kihasználható” – részletezte a székelyföldi klaszter elnöke.
Kapcsolódó
CSAK SAJÁT