Alkotmányos jog „védi” a postai úton küldött drogokat

Postai úton hozzák be az országba a szintetikus drogokat; a leggyakrabban szárazföldi úton, a Román Posta vagy futárcégek közvetítésével – derült ki a DIICOT 2023-as jelentéséből.

A Libertatea szerdán közölt elemzéséből kiderült, hogy a hatóságok által tavaly felgöngyölített mintegy 26 ezer törvénytelen drogcsempészeti ügy közül közel 15 ezer új ügy volt, ami 30,85 százalékos növekedésre utal. Miközben az olyan hagyományos kábítószereke, mint a heroin és kokain rendszerint a klasszikus tengeri úton érkezik arab államokból, addig az új típusú és jóval olcsóbb szintetikus drogokat Európából „importáljuk” és legtöbbször postai úton érkeznek. A DIICOT jelentése alapján pedig többnyire Hollandiából, esetenként Belgiumból származik.

De hogyan fordulhat elő, hogy törvényes vállalatok, köztük az állami Román Posta a drogcsempészet eszközévé válhat? A választ erre az alkotmány által biztosított levéltitok jelenti – mutat rá az online lap. Noha a postatörvény egyértelműen tiltja a tudatmódosító szerepek postai szállítását, az alaptörvénybe foglalt levéltitok betartásához a postának érintetlenül kell hagynia csomagokat. A szárazföldi szállítmányok esetén legfennebb annyit tehetnek, hogy a hatóságok kérésére megadják a gyanús csomagok feladójának és a címzettjének az adatait.

Illusztráció | Fotó: Román Posta

A Libertatea kérésére a Román Posta elmagyarázta, hogy bár van olyan műszaki lehetőség, amellyel a tiltott szereket bemérhetnék, a jogszabályok miatt vámvizsgálatnak csak a légi úton, az uniós államokon kívülről érkező csomagokat vethetik alá. Belgiumból légió utón érkeznek a csomagok, azokat feladáskor ellenőrzik. Hollandiából a szárazföldön szállítják, a vámhatóság viszont csak az unión kívülről érkező csomagokat vizsgálhatja és bonthatja ki gyanú esetén.

A törvény a magán futárszolgálatokra is vonatkozik. A csomagok átvilágítására csak a repülőtéren van lehetőség, a cégeknek nincs szkennerük, napi mintegy 400 ezer szállítmány átvizsgálása pedig lehetetlen lenne. Erről Felix Pătrășcanu, a Fan Courier elnöke beszélt a Libertateának, megjegyezve, hogy voltak esetek amikor a hatóságok a sofőrjeik közreműködését kérték a leleplezésekhez, de bevallása szerint nem kötelezheti erre az alkalmazottjait. „Nincsenek erre kiképezve. Nem James Bondot alkalmazzuk, ők futárok” – mondta. Hozzátette azt is, hogy az gyakori, hogy a hatóságok bizonyos csomagok feladójának és a címzettjének az adatait kérik tőlük.

A DIICOT jelentése alapján a szintetikus drogok szárazföldi szállítása esetén is vannak hagyományos drogfutárok. Augustin Hagiu, a szállítmányozók egyesületének (FORT) vezetője szerint ez nem a legálisan működő cégeken keresztül működik, hanem olyan személy- vagy áruszállításra alkalmas járművekkel, amelyek átvizsgálását a határőrök gyakorta mellőzik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?