Alakul az új kormány: Bolojan „bizalmi” embert akar a pénzügyi tárca élére

Nem tartja jónak a tervezett miniszterelnöki rotációt Kelemen Hunor, de az RMDSZ ennek ellenére szerepet vállalhat az új kormányban. Az eddig Tánczos Barna által irányított pénzügyminisztérium élén saját „bizalmi” emberét szeretné látni Ilie Bolojan, akinek kormányfői pozíciója biztosra vehető.       

Kritikusan nyilatkozott a miniszterelnöki rotáció ötletével kapcsolatban Kelemen Hunor. Az új kabinet kapcsán az egyik lehetséges forgatókönyv a korábban már kipróbált kormányfő-csere a két nagyobbik párt, a PSD, illetve a PNL megegyezésével. Az RMDSZ elnöke szerint a rotáció  alapvető hiba volt, kompromittálta Romániát, és ellehetetlenített minden esélyt a stratégiai reformra a 2023–2024-es időszakban. 

Várhatóan Ilie Bolojan lesz Románia miniszterelnöke Fotó: Ilie Bolojan Facebook oldala

Az RFI Románia rádiónak nyilatkozva, Kelemen Hunor azt mondta, a rotációs rendszer meggyengítette a végrehajtó hatalmat, és megszüntette a miniszterelnök valódi tekintélyét. „A rotáció csődbe vitte Romániát” – jelentette ki a politikus. Úgy véli, ez a fajta kormányzati mechanizmus hiteles végrehajtó vezető nélkül hagyta Romániát egy olyan időszakban, amikor kemény intézkedésekre lett volna szükség a gazdasági helyreállításhoz. „A miniszterelnök ebben az esetben nem rendelkezik megfelelő tekintéllyel, a helyzet egyre bonyolultabbá válik. Rossz üzenet ez a társadalom számára” - fogalmazott Kelemen Hunor. Szerinte a jelenlegi válságot és költségvetési hiányt nem lehet két év alatt megoldani.

Az RMDSZ elnöke arról is beszélt, hogy az RMDSZ-re nincs feltétlenül szükség a jelenlegi helyzetben, hiszen a PNL, a  PSD és az USR elég a többséghez, a három párt körülbelül 60 százalékos parlamenti támogatással rendelkezik. Ennek ellenére, az RMDSZ nyitott a kormányzati szerepvállalásra - tette hozzá. „Velünk még kényelmesebb lesz a parlamenti többség, mi fegyelmezettek vagyunk, és dolgozni érkeznénk a kormányba” - hangsúlyozta Kelemen Hunor. 

Ami az RMDSZ által irányított tárcákat illeti, a politikus azt mondta, a fejlesztési minisztérium fontos, de nem rendelkezik a korábbihoz hasonló, hosszú távú stratégiai súllyal, ha visszavágják a beruházásokat. „Mi a fejlesztést és a kultúrát vennénk át. Meglátjuk, meg tudunk-e egyezni az adóügyeket és a reformokat érintő programról” - fogalmazott Kelemen Hunor. Közölte: az RMDSZ nem akar csupán díszlet lenni a következő kabinetben, s a szövetségen belüli egyeztetések után döntenek a kormányzati részvételről.  

Az eddig Tánczos Barna által vezetett pénzügyminisztériummal kapcsolatban az RMDSZ vezetője elmondta: Ilie Bolojan, az esélyes  miniszterelnök-jelölt kifejezetten kérte, hogy az ő bizalmi embere vezesse ezt a tárcát. „Az mondtam neki, oké, mivel a kormányfő szorosan együttműködik a pénzügyminiszterrel. Semmit sem rótt fel Tánczos Barnának, azonban egy általa hozott személyt szeretne erre a posztra.”

Tánczos Barna szerdán be is jelentette, hogy nem ő fogja betölteni a pénzügyminiszteri tisztséget az új kormányban. Az RMDSZ politikusa a Victoria-palotában nyilatkozott az újságíróknak. Mint mondta, péntekig az új koalíció véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet Romániának ismertetnie kell az uniós tagországok pénzügyminisztereinek ülésén. A tárcavezető szerint azt még nem tudni, ki fogja képviselni Romániát a pénteki ECOFIN-ülésen. „Nem én megyek, mert nem én leszek a pénzügyminiszter. Ez mára biztossá vált" - idézte az Agerpres Tánczost. 

Csütörtökön ismét egyeztetnek 

Nicușor Dan elnök csütörtökön a Cotroceni-palotába hívta a parlamenti pártok és politikai alakulatok vezetőit, hogy egyeztessenek a miniszterelnök-jelölt személyéről. Kormányzati források szerint a PSD és a PNL megállapodott a rotációs kormányzásról: Ilie Bolojan lesz az első - PNL-s - miniszterelnök. A rotáció értelmében 2027-ben, a PSD vehetei át a kormányfői posztot, hasonlóan a 2021–2024-es időszakhoz.

George Jiglău politológus szerint a kormányalakítási tárgyalások azért húzódtak el, mert nemcsak az adóügyi kérdésekről folytak viták, hanem a pozíciókért is. Szerinte egyik párt sem tud „tökéletesen jól” kijönni ebből a kormányzati rotációból, a PSD, de a PNL is nehéz helyzetben van, elég rosszul szerepeltek a legutóbbi parlamenti választásokon. A Ziare.com portálnak nyilatkozó Jiglău úgy véli, a rotációs megoldás a kormányzati stabilitás szempontjából nem annyira rossz megoldás. Megjegyezte: a 2021–2024-es rotáció legalább politikailag működött.

Kelemen Hunor interjúja az RFI-nek itt látható:

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?