Aláírta a medvekvótát Tánczos Barna – felkészült arra, hogy bíróságon is megvédi
Környezetvédelmi miniszteri mandátuma utolsó napján, Tánczos Barna aláírta a megelőzési és beavatkozási medvekvótáról szóló rendeletet. Ez alapján 426 medvét megelőzési céllal, és 55 példányt beavatkozási céllal lehet kilőni. Ezzel a rendelettel a medvepopuláció kezelését szolgáló törvénycsomag teljessé válik, az utolsó puzzle is a helyére került, szögezte le a Maszol megkeresésére.
„A minisztérium és jómagam a feladatot elvégeztük. Mielőtt elköszöntünk, a rendelet végleges formáját a törvény értelmében elküldtem véleményezésre a Román Akadémiához, illetve az Országos Vadászati Tanácshoz. Ez egy formális procedúra, nem látok semmilyen veszélyt arra, hogy a pozitív véleményezés ne történjen meg, utána a miniszteri rendelet mehet a Hivatalos Közlönybe” – részletezte a leköszönt környezetvédelmi miniszter.
Bírósági eljárással fenyegetik
Folyamatosan fenyegették, hogy a miniszteri rendeletet bíróságon támadják meg, ezért is tartotta rendkívül fontosnak, hogy azt alaposan és igényesen előkészítsék. Minden szakmai hátteret biztosítottunk ahhoz, hogy bárki elemzi a előkészítési folyamatot, a felsorolt érveket, lássa világosan: nem egy véletlenszerű intézkedésről van szó, szakmailag és jogilag tökéletesen megalapozott.
A folyamat hosszabb lett a vártnál, de minden apró részletre figyeltek. „Ez a miniszteri rendelet és én is ki kell álljam majd a bíróság próbáját, és ki is fogjuk állni” - szögezte le Tánczos Barna. A rendelet szükségességét senki nem vitathatja, hisz egyre több a medvetámadás, egyre nagyobb területen érzékelhető, hogy veszélyben van az emberek élete és javai. Kérdésünkre kifejtette, ha a rendeletet meg is támadják a bíróságon, a végrehajtásának felfüggesztését külön kellene kérni. Már előfordult, hogy vadászati rendeleteket a bíróságon felfüggesztettek, de azokban az esetekben ez azért történhetett meg, mert nem voltak megfelelően előkészítve. Ez esetben az előkészítés aprólékossága és igényessége abban segít, hogy minimálisra csökkenti a bírósági próbálkozások esélyét, és azt, hogy ez úton fel lehessen függeszteni a végrehajtását, összegzett a politikus.
Az új miniszter nem akadékoskodott
Olyan reformcsomagot dolgoztak ki a medvekérdés rendezésére, amely már három éve részben a gyakorlatban is működik, ezzel a rendelettel az utolsó puzzle is a helyére került, mondta Tánczos Barna arra vonatkozó kérdésünkre, hogy látja-e annak a veszélyét, hogy a folyamat leáll, a következő években már nem lesz megelőzési kvóta.
„Nem látom a veszélyét annak, hogy az azonnali beavatkozást előíró szabályozást bárki is rosszindulatúan megváltoztatná, hogy a kárkifizetések leállnak, hogy az ember elleni támadások megfelelő kompenzációja – a nyugdíj, illetve a jövedelemkiesés pótlása – csorbulna, vagy hogy a következő években ne lehessen egy hasonló megelőzési beavatkozási rendeletet kiadni. Természetesen mindehhez a folyamatos tanulmánykészítésre továbbra is szükség van”- részletezte a politikus.
Mint mondta, attól sem tart, hogy a jelenlegi kormány, környezetvédelmi miniszter ezt az intézkedéscsomagot ne vinné tovább. Felidézte, a medvekérdésről is egyeztetett utódjával, a mandátum átadásakor ezt volt az egyik téma, melyről hosszan tárgyaltak. „Úgy látom, Mircea Fechet elkötelezett abban, hogy az emberéletet védjék, ahogy mi is tettük. Meghozzák a szükséges intézkedéseket” – mondta Tánczos Barna.
Nem kizárt a medvetámadás során sérültek kompenzációit szabályozó jogszabály módosítása
A vadállatok támadása során megsérült személyek kárpótlására az RMDSZ javasolta a vadászati törvény módosítását, azt még a miniszteri mandátum átvétele előtt sikerült meglépni, és ma már a módszertan is megvan, idézte fel a politikus. Hozzátette, természetesen, nem lehet pénzben felmérni, pénzzel kárpótolni a megtámadott áldozatok szenvedését, ám az érvényben levő módszertan egy kiindulási pont. Aki megelégszik az állami kompenzációval nem kell bírósághoz forduljon, könnyebbség, hogy van egy azonnal bevethető biztonsági háló. Ha valaki ezt kevésnek ítéli, bíróságon kérhet további kártérítést.
Ha a bíróságok folyamatosan úgy ítélik meg, hogy túl kevés a kárpótlás, amit a törvény a minisztériumnak megenged, a visszajelzések alapján, a jogszabályt a parlamentben módosítani lehet, szögezte le Tánczos Barna.
Az élet nem állt meg azzal, hogy az RMDSZ kikerült a kormányból.
Hétfőtől ugyanazt a munkát folytatjuk, mint a kormányzás előtt, mondta a leköszönt miniszter. „Nyolc éven át dolgoztam szenátorként, az RMDSZ akkor sem volt kormányon, és akkor is tudtunk jó döntéseket kicsikarni, akkor is a képviseletet, a problémák megoldását, az ügyet tudtuk vinni előre. Ez történik ezután is, nem lépünk hátra. Kormányzati eszközökkel hatékonyabban lehet ugyan dolgozni, de a személyes és szakmai kapcsolatok, melyeket kiépítettem és melyekre építettem az elmúlt két és fél évben, nem szűntek meg csütörtök délutántól. Hétfőtől állok vissza ugyanúgy a munkába” – mondta Tánczos Barna.
CSAK SAJÁT