banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Aktuális kérdésekről összetett képet alkotni – ez a célja a 12. Szociológus Napoknak

Krízisek árnyékában címmel hirdették meg a 2022-es kolozsvári Szociológus Napokat, amely rendezvény idén három napon keresztül több mint húsz előadóval várja a közéleti és tudományos kérdések iránt érdeklődőket, május 11–13 között. A rendezvény első napján a járványhelyzet társadalmi hatásairól lesz szó, a második napon a háborús válság témakörét járják körbe, míg a legutolsó napon a vidék- és városfejlesztés aktuális kérdéseiről beszélgetnek.

Veres Valér dékánhelyettes, szervező úgy vélte, egy olyan időszakban élünk, amikor éppen hogy kimásztunk a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos krízis időszakból, és máris egy háborús krízis kezdődött el. „Ez minket nagyobb mértékben a menekülthullám miatt érint, de úgy is fogalmazhatok, hogy kísértetiesen közel vagyunk a frontországhoz, ami gazdaságilag is kihat ránk. A krízis gyakorlatilag itt van körülöttünk, korábban a koronavírus, és most meg a háborús válság, amelynek közvetlen hatása például az óriási drágulás, az energiaárak, az élelmiszer drágulása” – magyarázta a Maszol megkeresésére a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) oktatója.

A 12. Szociológus Napok első napjának címe Krízisek árnyékában: a járványhelyzet társadalmi hatásai, a válság mint fejlődési lehetőség. A 2020-as és 2021-es Szociológus Napok is a járvány tematikájára koncentrált, ám Veres Valér úgy vélte, míg 2020-ban nem sokat tudtak az epidémiáról, hiszen akkor terjedt el, és 2021-ben pedig a digitalizáció volt a központban, idén is fontos téma maradt a járvány, hiszen nagyon közel vagyunk még ennek az időszaknak a végéhez és ennek hatásai még érződnek. A szervező úgy fogalmazott, a koronavírusnak vannak pozitív és negatív hatásai is, és a Szociológus Napokon ők ezeket szeretnék feltérképezni, illetve levonni a következtetéseket.

Veres Valér elmondta, a Szociológus Napokon a különböző krízishelyzetek vizsgálatának eredményeiről lesz szó, amelyeket a Kárpát-medencében kutattak. Hozzátette, az idén több magyarországi előadó is érkezik Kolozsvárra, viszont a hazai előadók vannak többségben, akik nyilván a hazai eredményekről beszélnek majd. Kiemelte, 2022-ben azért is érdemes még a koronavírusról beszélni, mert most már vannak eredményeik, míg tavaly, tavalyelőtt többnyire ezek hiányoztak, vagy csak nagyon előzetes adatokat tudtak prezentálni.

Válságban a vidéki turizmus

A rendezvény harmadik napjának címe a Vidéki térségek kihívásai, amely a településfejlesztésben alkalmazott szociológia magiszteri képzés napja lesz. Veres Valér úgy vélte, azért vannak krízishelyzetben a vidéki települések, mert például a vidéki turizmus, ami az egyik kitörési lehetősége a település- és vidékfejlesztésnek, nagy válságba sodródott az elmúlt időszakban.

„Nagyon visszaesett a turizmus is a pandémia idején, mert voltak rövidebb időszakok, amik a belföldi turizmust még támogatták, de külföldi vendégek nem nagyon érkeztek. Székelyföldnek vannak azért olyan turisztikai pontjai, ahol jelentős a magyarországi turizmusnak a hozadéka, ott nagyon fontos a Magyarországról érkező turisták jelenléte, és ez az egyik megközelítési pont, ami miatt kapcsolódik a többi témánkhoz” – magyarázta.

Hozzátette, a tágabb értelemben vett vidék mindenképpen fontos téma, hiszen a különféle társadalmi-gazdasági problémák kezelése a fejlődéssel, fejlesztéssel küszöbölhető ki. Emellett azért aktuális a téma, mint mondta, mert például Romániában az Európai Unió többek között a válság hatására indította el a helyreállítási és rezilienciaépítési eszközt, amely által újabb lehetőségek nyíltak, tehát „több irányból is nagyon aktuális a kérdés”.

Miért érdemes ellátogatni a Szociológus Napokra?

Veres Valér elmondta, a rendezvényre a közéleti és tudományos kérdések iránt érdeklődőket várják, legyenek ezek diákok, az egyetemi közösség tagjai, kolozsvári polgárok, vagy a sajtó képviselői. „Úgy gondoljuk, hogy tényleg aktuális kérdésekről próbálunk egy összetett képet alkotni, sok meghívottal, kerekasztal-beszélgetésekkel, és a moderátorokkal együtt 25 főt számoltunk össze” – nyilatkozta.

Hozzátette, az előadások jelenléti formában zajlanak, ám online is követhetők lesznek a weboldalukon és a Facebook-oldalukon is. Mint mondja, korlátai vannak annak, hogy egy ilyen rendezvényen hányan vehetnek részt személyesen, ám digitálisan ma már sokkal jobb feltételekkel és hozzáértőbben tudják közvetíteni az előadásokat, mint évekkel ezelőtt, így mindenkinek ajánlotta, hogy ha nem tudnak részt venni, bátran kövessék a rendezvényt online.

A Szociológus Napokat a BBTE Magyar Szociológia és Szociális Munka Intézet és a Max Weber Szakkollégium szervezi, immár tizenkettedik alkalommal a kar/intézet diákjaival és oktatóival, idén pedig a KAB Szociológia és Demográfia Szakbizottságával és a Romániai Magyar Doktoranduszok és Fiatal Kutatók Szövetségével (RODOSZ) társszervezésben.

A rendezvény részletes programja ide kattintva érhető el.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?