Ahol csak tudja, ott gáncsolja a prefektus a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalt

A közigazgatási bíróságon támadta meg a Maros Megyei Prefektúra a marosvásárhelyi önkormányzat új szerkezeti felépítésre vonatkozó tanácsi határozatot. Ebben – egyebek mellett – 90-ről 50-re csökkentik a vezető beosztások számát. 

A prefektúra döntése pénzügyileg is hátráltathatja a városháza működését, ugyanis az organigram elfogadásához kötötte a pénzügyi igazgatóság a személyi jövedelemadóból és a hozzáadott értékadóból (TVA) visszautalt összegek átutalását. 

A prefektusi hivatal jogászai szerint a tanácsi határozatból nem derül ki, hogy pontosan hány állás van a városházán és ebből hány marad meg, és meglátásuk szerint azt sem támasztották alá, hogy milyen szempontok alapján szüntettek meg vezető beosztásokat. 

Fotó: Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal Facebook oldala

A jogászok szerint a hatályos törvény értelmében kötelező minden vezetői állás megszüntetését, felszámolását megindokolni, ugyanakkor az érintetteket nem lehet alacsonyabb besorolásba helyezni. 

A megyei hatóság szerint a határozaton nem szerepel a városi önkormányzat jogi osztályának aláírása és a törvényességre vonatkozó láttamozás sem. A dokumentum összeállításkor nem konzultáltak a szakszervezet képviselőivel sem. Ciprian Dobre Maros megyei prefektus a tanácsi határozat érvénytelenítését kérte a közigazgatási bíróságtól. 

„Nem törvényességi, hanem politikai indíttatású dologról van szó” - jelentette ki a Maszol megkeresésére Frunda Csenge jogász, a marosvásárhelyi tanács RMDSZ frakciójának vezetője. 

Közölte: „Ciprian Dobre tulajdonképpen az egész prefekturát a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Maros megyei és marosvásárhelyi kirendeltségévé alakította át, fő foglalatossága, hogy a marosvásárhelyi önkormányzati testület által elfogadott határozatokat megtorpedózza. A lényege az, hogy Marosvásárhelyen ne működjenek a dolgok rendesen és folyamatosan tudjon valakire ujjal mutogatni.” 

Fotó: Marosvásárhelyi RMDSZ

Frunda Csenge elmondta, azért szükséges a polgármesteri hivatal szerkezeti felépítésének átalakítása, mert az elmúlt évek során egy olyan rendszer alakult ki, ami főleg nagysága miatt nem működik rendesen. Az organigram szerint 10 százalékkal csökken az alkalmazottak száma. A vezetői beosztások száma 20 százalékkal lesz kisebb.

A frakcióvezető elmondta, ez nem az első szervezeti átalakítás. Két éve folyamatosan választanak le igazgatóságokat. Ilyen például a városi kertészet vagy a kulturális igazgatóság. „Ez volt az utolsó lépés, ami szentesítette volna ezt az egész strukturális megújítást és megújulást, viszont, mint azt már megszoktuk, a prefektus ebbe is beleszól” – állapította meg az RMDSZ-es tanácsos.

Elmondta: mindarra, amit látszólag jogilag kifogásol a prefektúra, van válasz. A vezető pozíciót betöltő személyek hivatali besorolására vonatkozóan tavaly fogadott el egy sürgősségi rendeletet a kormány. Eszerint az egyetlen kikötés, hogy amennyiben megszűnik a vezetői besorolás, más tisztséget kell felajánlani az alkalmazottnak, ha azt nem fogadja el, akkor az új organigram szerint kiírandó versenyvizsgán egy másik vezetői pozíciót pályázhat meg. 

A prefektusnak arra a kijelentésére, miszerint nem konzultáltak volna a szakszervezetekkel, Frunda Csenge kijelentette: bár a törvény nem kötelezi erre, a hivatal több alkalommal is tájékoztatta az érdekvédelmi képviselőket és erről jegyzőkönyv is született. Hangsúlyozta, itt nem a tanácsi határozattal van gond, hanem a prefektus talált egy lehetőséget arra, hogy gáncsolja az önkormányzat működését. Ez nem az első, és valószínűleg nem is az utolsó alkalom.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?