Agresszív sofőrök feljelentése: visszaélésre adhat lehetőséget az alkalmazás

Több tucat panasz érkezett a Belügyminisztérium alig néhány napja elindított online platformjára, amelyen keresztül panaszt lehet tenni a járművezetők agresszív viselkedése miatt a forgalomban. Bizonyítékokat lehet benyújtani, amelyek segítenek az ily módon szabálytalankodók azonosításában, hogy a rendőrség kivizsgálhassa az eseteket. A Maszol által megkérdezett vezetőoktató szerint sok visszaélésre adhat lehetőséget az új alkalmazás. Úgy véli, a forgalomban előforduló agresszivitás csökkentése érdekében sokkal hasznosabb lenne a sofőrök megfelelő képzése és a jó infrastruktúra.

Amint arról a Maszolon is beszámoltunk, vasárnap óta elérhető a Belügyminisztérium alkalmazása, amelyen keresztül panaszt tehetünk az agresszív járművezetőkre. „A kezdeményezés célja, hogy a közlekedési szabályok betartásával büntessék a közlekedésben agresszívan viselkedő járművezetőket, így csökkentve a különösen súlyos következményekkel járó közúti történéseket” – közölte a Belügyminisztérium.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

Bejelentést a hub.mai.gov.ro internetes oldalon, az ESAR (közúti közlekedési szabálysértési bejelentések) fül alatt lehet tenni. Ehhez először regisztrálni kell, és olyan személyes adatokat megadni, mint a postacím, telefonszám, e-mail cím és jelszó. Ezek a biztonsági intézkedések fontosak a bejelentések hitelességének ellenőrzéséhez. Az online bejelentkezés után egy űrlapot kell kitölteni, amely tartalmazza a közlekedési incidensre vonatkozó adatokat (dátum, időpont, helyszín, az érintett jármű rendszáma vagy bármely más olyan részlet, amely segíthet az esetleges szabálysértés elkövetése helyének azonosításában), majd csatolni kell a videó- vagy audiovizuális felvételt.

Ahhoz, hogy az alkalmazáson keresztül benyújtott panaszt elfogadják, az azt benyújtó személynek meg kell adnia a teljes nevét, személyi számát vagy adott esetben azonosító kódját, elérhetőségét, telefonszámát és postacímét, valamint nyilatkozatot, hogy a megadott adatok és bizonyítékok a valóságot tükrözik. Fontos tudni, hogy kifuthatunk az időből: a panaszt a felvétel készítésétől számított 30 napon belül kell benyújtani.

A törvény tiltja a járművezetők agresszív vezetési magatartását a közutakon. Hogy ez mit foglal magában, azt is listázta a rendőrség: sorozatos sávváltást vagy sorváltást, balról jobbra cikázva azért, hogy megelőzzön egy sor ugyanabba az irányba haladó járművet; hirtelen kanyarodást a kézifék használatával; a jármű hirtelen elindítását a kerék kipörgetésével; ha túl közel megy a jármű egy másikhoz, nem tartja a távolságot elöl vagy hátul, illetve oldalirányban; ugyanakkor agresszivitásnak számít a büntetőfékezés is.

Az agresszív sofőri magatartások kategóriájába tartozik továbbá az olyan hang- és/vagy fényjelzések ismételt használata, amelyek indokolatlanul kötelezik az előtte haladó jármű vezetőjét a sáv elhagyására; a moped vagy motorkerékpár vezetése úgy, hogy annak csak az egyik kereke érintkezik az úttesttel; a jármű tolatása a mögötte közlekedők megfélemlítése céljából, vagy a jármű szándékos megcsúsztatása kanyarodás céljából, valamint a jármű vezetése ismételt gyorsítással oly módon, hogy az a közúton haladó többiek számára kellemetlenséget okoz.

Eddig harminc bejelentés

A panasz feltöltése után a rendőrök elemzik a képeket vagy felvételeket, és ellenőrzik azok hitelességét, közölte a rendőrség. „Az alkalmazás elindítása óta körülbelül harminc bejelentést regisztráltak. Most mindezeket ellenőrizni kell, hogy helyesek és teljesek-e, és azonosítani kell a sofőrt, aki az autót vezette és akit a képeken megörökítettek. Csak ezután elemzik, hogy a sofőr agresszívan viselkedett-e az úton, és ha igen, akkor megbüntetik” – közölte a román rendőrség szóvivője a Digi24 kérdésére. Mint mondta, eddig nem szembesültek semmilyen különleges helyzettel. „Arra kérünk minden sofőrt, hogy jelentsék az ilyen helyzeteket (agresszív sofőröket), hogy mindannyian biztonságban lehessünk az utakon” – tette hozzá Bogdan Ghebaur.

Oktató: visszaélésre ad lehetőséget

Borbáth Attila sepsiszentgyörgyi vezetőoktató szerint lehet hasznos is ez az alkalmazás, de több hátrányát látja. „Esetleg jobban odafigyelnek az emberek, tudva, hogy lefilmezhetik, hogyan vezetnek, vagy kicsit vissza tudják fogni az erőszakos sofőröket azzal, ha megbüntetik őket” – értékelte a Maszolnak az oktató, akinek azonban sokkal több az ellenérve.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Egyrészt úgy látja, akinek a vezetési stílusa erőszakos, az nem fog megváltozni, ugyanakkor visszaélésre ad lehetőséget az alkalmazás. „Személyes vélemény: nem vagyok ennek a híve, mivel vissza lehet élni vele, akik felveszik, valószínűleg megosztják a felvételeket Facebookon, Youtube-on, egyéb platformokon, ahogy az történt az ukránoknál és más országokban is” – érvelt Borbáth Attila.

Úgy véli, nem jó irány, hogy arra ösztönzik a sofőröket, filmezzék és jelentsék be a többi sofőrt, hiszen így a rosszindulatnak is teret adnak, ugyanakkor nehéz egy felvétel alapján tisztázni, hogy mi is történt pontosan, valóban agresszívnek minősíthető-e a feljelentett autóvezető.

Példaként elmondta, előfordulhat, hogy településen kívül 60 km/órás sebességgel halad egy jármű, akadályozva a forgalmat, „kialakít egy olyan helyzetet, hogy egy másik sofőr, amelyik haladna 80-90-nel, nem tud haladni. Esetleg nem is agresszív az a sofőr, talán életében először lépett fel így, mégis ebben a helyzetbe kerülhet, hogy annak tekintik” – magyarázta az oktató. Szerinte ugyanakkor macerás is lehet a bejelentés, hiszen elég sok adatot kell megadni, űrlapot kitölteni.  

Megoldás: száz százalékig vigyázni magunkra

A megoldást inkább abban látja, hogy az oktatók sokkal lelkiismeretesebben képezzék a leendő sofőröket. „A tanítványaimnak mindig azt mondom, hogy függetlenül attól, hogy mi történik a forgalomban, száz százalékosan vigyázzon magára, s ha száz százalékosan vigyáz magára, akkor abban benne van az is, hogy nem agresszív, odafigyel más agresszivitására, megvédi magát, és ebből kifolyólag működik a forgalom” – foglalta össze az oktató.

Hozzátette még: azt tapasztalja, hogy a hazai autóvezetők külföldön többnyire betartják a sebességkorlátozásokat függetlenül attól, hogy milyen jelzésű az autó, mégis jól haladnak, amint azonban megérkeznek Romániába, azt lehet tapasztalni, hogy a német, magyar és egyéb jelzésű járművek „elkezdenek nagyobb lőerővel dolgozni, agresszívabban mennek, ez érződik”. Az oktató elmondta, a jelenségre magyarázata nincs, de van egy elmélete. Szerinte az lehet a magyarázat, hogy nincs infrastruktúránk, így a sofőrök folyamatosan próbálkoznak a haladással, de ezzel csak belassul a forgalom, a kacskaringós útjainkon jó előzési lehetőség is alig van, így – míg egy jó infrastruktúrájú országban 300 kilométert három óra alatt kényelmesen meg lehet tenni, nálunk hat óra sem elég.

(Nyitókép forrása: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?