banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Vasárnaptól bepanaszolhatod az agresszív sofőröket

Október 27-től, vasárnaptól a Közigazgatási és Belügyminisztérium (MAI) alkalmazásán keresztül a közúton közlekedők panaszt tehetnek más járművezetők agresszív viselkedése miatt, és bizonyítékokat vagy a bizonyítékokhoz vezető nyomokat is benyújthatnak, közölte a belügyminisztérium és a Román Rendőrség. Listázzák is, hogy melyek azok a járművezetői manőverek vagy cselekedetek, amelyek a törvény értelmében agresszív viselkedésnek minősíthetők.

„A közúti közlekedésben elkövetett erőszak megelőzése és az ellene való küzdelem a román rendőrség számára kiemelt terület, amely az intézményi erőfeszítések összpontosítását, új munkamechanizmusok meghatározását és bevezetését igényli annak érdekében, hogy az áldozatot megvédjék, az agresszort vagy agresszorokat pedig felelősségre vonják. 2024. október 27-től a belügyminisztérium alkalmazásán keresztül, a hub.mai.gov.ro internetes oldalon, az ESAR (közúti közlekedési szabálysértési bejelentések) fül alatt lehetőség lesz a közutakon való vezetés közbeni agresszív magatartással kapcsolatos információk benyújtására” – közölte szombaton a Román Rendőrség, idézi a News.ro.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Az agresszív magatartásra vonatkozó panasznak tartalmaznia kell: a panaszt tevő személy azonosító adatait, azaz a teljes nevét, a személyi számát vagy adott esetben azonosító kódját, az elérhetőségét, a telefonszámát és postacímét és a nyilatkozatot arról, hogy az észlelt esemény és az audiovizuális vagy videófelvétel a valóságot tükrözi, valamint az időpontra, helyszínre vonatkozó adatokat is és bármely más olyan részletet, amely alapján azonosítható az esetleges jogsértés helye, és aláírás is szükséges.

Mint írják, a törvény tiltja a járművezetők agresszív vezetési magatartását a közutakon. Hogy ez mit foglal magába, azt is listázzák: sorozatos sávváltást vagy sorváltást, balról jobbra cikázva azért, hogy megelőzzön egy sor ugyanabba az irányba haladó járművet; a jármű megfordítása a kézifék használatával; a jármű elindítása álló helyzetből a kerék kipörgetésével; ha túl közel megy a jármű, nem tartja a távolságot elöl vagy hátul, illetve oldalirányban, ugyanakkor szintén agressszívitásnak számít a hirtelen, alapos ok nélküli lassítás megfélemlítési céllal.

Az agresszív sofőri magatartások kategóriájába tartozik továbbá az olyan hang- és/vagy fényjelzések ismételt használata, amelyek indokolatlanul kötelezik az előtte haladó jármű vezetőjét a sáv elhagyására; a moped vagy motorkerékpár vezetése úgy, hogy annak csak az egyik kereke érintkezik az úttesttel; a jármű tolatása a mögötte közlekedő többiek megfélemlítése céljából, vagy a jármű szándékos, szabályozott módon történő megcsúsztatása megfordulás céljából, valamint a jármű vezetése a motor ismételt gyorsításával oly módon, hogy az a közúton tartózkodó többiek számára kellemetlenséget okoz.

Illusztráció | Fotó: Pexels
 
Az agresszív sofőrök büntetéséről a közutakon való közlekedésről szóló 2002/195-ös számú sürgősségi kormányrendelet 100/3/i cikkelye rendelkezik, az ilyen törvénysértések 4-5 bírságpontot (660-825 lejes büntetést) vonnak maguk után. Ezenkívül az agresszív magatartást tanúsító járművezetők vezetői engedélyét 30 napra bevonják.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?