Aggasztó a pedagógushiány Európában – Románia sem kivétel

Az Európai Unió 27 tagországából 24-ben tanárhiánnyal küzdenek. Romániában is több szakképzett pedagógusra lenne szükség.

Sok hazai tanintézetben alig két héttel az új tanév kezdete előtt még nincs elegendő szakképzett tanár. Az oktatási minisztérium adatai szerint 2023-2024-es tanévben közel 44 600 helyettesítő tanár tanított iskoláinkban és óvodáinkban. Ez a legmagasabb szám az elmúlt öt évben.

Minden tanév kezdetén a legtöbb uniós tagállamban a tanári állások egy része betöltetlen. Az Euronews elemzte az aggasztó probléma okait: az alacsony fizetések, a nagy munkaterhelés és az elöregedő tanári kar.Illusztráció: AdobeStock
A jelentések szerint Svédország az egyik legsúlyosabban érintett, ahol 2035-ig még 153 000 képzett tanárra van szükség. Az Európai Bizottság Education and Training Monitor 2023 című jelentése szerint csak Horvátország és Ciprus nem jelzett személyzethiányt az oktatás terén, míg Görögország meglévő nyilvános adatai nem teszik lehetővé annak értékelését, hogy minden igényt kielégítenek-e, vagy egyes tantárgyak oktatására nincs elég szakember.

A német oktatási és tudományos dolgozók szakszervezete, a GEW arra figyelmeztetett, hogy „nem szabadna csökkenteni a tanári képesítésekre vonatkozó szabványokat a munkaerőhiány pótlására”. Romániában a megfelelő képesítéssel rendelkező személyzet hiánya vidéken jelent komoly kihívást. A hivatalos adatok szerint a tanároknak csak kis százaléka szakképzetlen, vidéken ez az arány valamivel magasabb. Ezek az adatok azonban nem tükrözik a vidéki iskolák helyzetét, ahol az kevés a diáklétszám, nem biztosítja a tanároknak a teljes heti 18 órás normát. Ennek eredményeképpen gyakran olyan tantárgyakat is tanítanak, amelyekhez nem rendelkeznek megfelelő képesítéssel, ez pedig szintén kihat az oktatás minőségére.

Az Eurostat szerint 2021-ben a tanárok csak 8 százaléka volt 30 év alatti. Sok országban a következő néhány évben nyugdíjba vonulások hulláma várható, ami tovább növeli a rendszerre nehezedő nyomást. A romániai iskolákban a tanárok elöregedésének tendenciái kevésbé markánsak, mint az EU-ban: a következő 10 évben, a romániai iskolákban a tanároknak csak 16,9%-a lesz 55 év feletti, miközben az uniós átlag 24,5%.

Megoldásképpen az Európai Bizottság támogatja a tanári mobilitást, és ösztönzi az innovatív tanítási gyakorlatokat, hogy ezzel is kezelje a hiányt és visszaadja a szakma presztízsét. Számos uniós ország megpróbálta visszacsábítani a nyugdíjasokat a szakmába, és átmeneti megoldásként ideiglenes szerződéssel foglalkoztatnak tanárokat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?