A véradás nemcsak másoknak, a donornak is életmentő lehet
Legtöbbször az életmentő véradásra buzdítják a hatóságok az embereket, vannak azonban olyan esetek is, amikor valamely vértípusból túlkínálat keletkezik. Ilyenkor a vérközpontok ideiglenesen nem fogadják az adott vércsoporttal rendelkező donorokat. Mint megtudtuk, ennek az az oka, hogy a vér nem tárolható a végtelenségig – szavatossága van –, így nem szeretnék, hogy kárba vesszen.
A véradás egy egyszerű, önkéntes gesztus, amely életeket menthet. A donor saját egészséges véréből ajánl fel egy kis mennyiséget, hogy segítse a kórházi betegeket. A vér alkotóelemei pótolhatatlan szerepet játszanak a leukémia, daganatos megbetegedések, nehéz szülések, sebészeti beavatkozások, súlyos balesetek, vérzések és égési sérülések kezelésében – tájékoztatnak az orvosok.
A Maros Megyei Vérközpont évente rendszeresen szervez véradási kampányokat, és emellett hozzávetőleg 40 000 vérkészítményt dolgoz fel – begyűjt, ellenőriz, előkészít és eljuttat a kórházakhoz. Ennek ellenére a véradók száma sosem elegendő: a biztonságos vérkészlet fenntartásához naponta legalább 80 véradóra van szükség Marosvásárhelyen. A szükséglet pedig évről évre növekszik – közölték.
Jelenleg ki tudják elégíteni a kórházaktól érkező igényt, és áldásnak tartják azt, hogy a központnak rendszerint sikerül szinten tartani a kínálatot. Ehhez azonban az szükséges, hogy a visszajáró hűséges donorok, de újak is jelentkezzenek véradásra – mondta a Maszolnak Lazăr Marinela szóvivő. Olyanok is akadtak, akik egy családtagnak, barátnak, ismerősnek mentek vért adni, és ott döbbentek rá arra, hogy ez számukra is előnyős. Az orvosi és teljeskörű vérvizsgálat számukra is hasznos – tette hozzá.
A véradás gyakorisága személy- és helyzetfüggő
Romániában a férfiak évente ötször, a nők négyszer adhatnak vért, legalább 60 napos szünettel a két alkalom között. A donor legyen egészséges, töltse be a 18. életévét, és rendelkezzen érvényes személyivel – hangsúlyozta a szóvivő.
Számos egészségi állapot kizáró ok lehet: krónikus betegségek, magas vérnyomás, vérszegénység, valamint komoly műtétek az elmúlt évben. Kismamák és szoptató anyák sem adhatnak vért, ahogy azok sem, akik hepatitisz, HIV vagy szifilisz betegségben szenvednek. Minden véradót orvos vizsgál meg, aki eldönti, hogy az illető alkalmas-e a véradásra – a kizárás lehet ideiglenes vagy végleges.
Mit kap a véradó cserébe?
A véradásért cserébe a donorok kapnak egy szabadnapra érvényes igazolást, teljes vérvizsgálatot, valamint egy vonalra érvényes ingyen utazást a közszállítási eszközökön. És mint arról beszámoltunk, 2024-ben megnégyszerezték a véradásért járó utalványok értékét is, vannak azonban olyanok is, akik lemondanak erről – számukra a segítségnyújtás önmagában jutalom.
A leggyakoribb és legkeresettebb vértípus az 0 Rh-pozitív, de az igények folyamatosan változnak a kórházi esetek függvényében. Előfordul, hogy bizonyos típusból túlkínálat keletkezik – ilyenkor a közösségi oldalakon figyelmeztetik a lakosságot, és ideiglenesen nem fogadnak ilyen vért – magyarázta a Maros Megyei Vérközpont sajtószóvivője.
„A vér túl értékes ahhoz, hogy feleslegesen halmozzuk fel. A készletet a kórházak szükségletei alapján kell kezelnünk” – mondta Lazăr Marinela.
Előnyben a Maros megyei véradók
Mivel jelenleg nincs egységes országos adatbázis, a központ rendszerint csak Maros megyéből fogad új donorokat. Minden új jelentkezőt alapos egészségügyi ellenőrzésnek kell alávetni, és minden egység vért ellenőriznek, és ami nem felel meg, azt megsemmisítik.
Sok donor nem is tud saját egészségügyi problémáiról – a véradás során derülhet fény például kezdődő fertőzésekre, amiket így időben lehet kezelni.
Kampányszerű véradások – mozgó egységgel
Mivel Maros megyében nincsenek állandó kihelyezett vérvételi pontok, a központ évente többször mobil egységekkel szervez véradási kampányokat. Ilyen volt nemrég az E.ON vállalatnál, ahol sok alkalmazott jelentkezik véradásra, valamint Libánfalva községben, ahol az emberek akkor is felajánlották a segítséget, amikor a juttatás a jelenleginél jóval alacsonyabb volt. Ezek sikeressége azonban nagyban függ a helyi hatóságok támogatásától és a megfelelő tájékoztatástól – pontosít a szóvivő.
„Fontos, hogy elegendő donor jelentkezzen, amikor kiszállunk egy-egy helyszínre, különben előfordul, hogy 7-8 ember miatt kell kimozdulnunk, míg a központban akár 100 ember is sorban áll” – tette hozzá Lazăr Marinela.
CSAK SAJÁT