A tanterv, a tankönyv vagy a tanár miatt leterheltek a diákok?

A tantervek jók, a tanárok és a tankönyvek a felelősek a túl sok leckéért az általános iskola felső tagozatán, szögezte le a napokban az oktatási miniszter. A Maszol által megszólaltatott oktatási szakértő, gyakorló pedagógus és tankönyvíró is úgy véli, a kérdés nem ilyen egyszerű. Abban egyetértettek, hogy a pedagógusok is nyitottak kell legyenek a korszerű, gyerekközpontú oktatásra, nem alkalmazhatják már azokat a módszereket, amelyeket egykor saját tanáraiktól láttak, de ehhez meg kell teremteni a feltételeket. Másrészt hiába „szellősítené” a tanár az anyagot, ha azt úgyis számon kérik a vizsgákon, hiszen akkor a diák kudarcot vall.

Ligia Deca oktatási miniszter úgy fogalmazott, az általános iskola felső tagozatán a tanárok és a tankönyvek felelősek a túl sok leckéért. Kifejtette, hogy a változtatást nem az iskolai tanterv szintjén kell végrehajtani, amely szerinte „kellően szellős”, hanem „a tanáriban”.

A kérdés összetett – az igazság pedig középen

Sok a változó a tanterv, a tankönyvek, a tanárok és a gyerekközpontú oktatás terén, szögezte le megkeresésünkre Ferencz-Salamon Alpár. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) szakmai alelnöke, a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Háza vezetője szerint nem lehet összehasonlítani a heti egy-két vagy három órás tantárgyakat, amelyeknek különböző követelményrendszerű, tartalmi mennyiségű vagy kompetenciafejlesztésű tantervük, iskolai programjuk van. Annak is más a tétje, hogy a ciklus végén az adott tantárgyból a diák vizsgázik vagy sem.

Fotó: Pexels

A pedagógusok sem egyformák, nem mindegy, mennyire nyitottak, motiváltak, a kiégés éppen melyik fokozatánál tartanak, vagy milyen munkaközösségben dolgoznak. Az is változó, hogy milyen eszközök állnak a tanintézetek rendelkezésére, megkapták-e már a a digitalizációs projektekből a felszereltséget, milyen pénzügyi lehetőségeik vannak, és hogy állnak a humánerőforrás terén.

Az igazság középúton van: nem lehet arra hivatkozni, hogy nincs semmi lehetőség a játékos, gyerekközpontú oktatásra, de az a kijelentés sem állja meg a helyét, hogy a kerettantervek és a tananyag elég szellős, csak a tanárok nem nyitottak, összegezte a szakértő.

A merev kerettanterv gúzsba köti a tanintézeteket

Különösen az általános iskolában merev a kerettanterv, egyáltalán nem támogatja a differenciált, csoportbontásos oktatást, mutatott rá Ferencz-Salamon Alpár. Ezt esetleg a középiskolában lehet úgy megvalósítani, hogy beillesztik az órarendbe, és a pedagógus megkapja érte a fizetést. Felidézte, korábban nagyobb volt az iskolák mozgástere: a tantárgycsoportokon belül eldönthették, hogy heti két történelem és egy földrajzórát tesznek az órarendbe, vagy heti két földrajzot és egy történelmet, hasonlóképpen a biológia-kémia csoportosításáról is határozhattak, erre jelenleg nincs lehetőség.

Ezt még tetézi, hogy nincs minden tanintézménynek egyforma internetcsatlakozása, pénzügyi erőforrása, lehetősége a humánerőforrás kategóriában, hogy kevesebb adminisztratív feladat terhelje a tanárokat, vagy kevesebb/több a pénzük továbbképzések szervezésére. Dinamikusan alkalmazható kerettantervre lenne szükség, lehessen összevonni tantárgyakat, társas tanítási momentumokat szervezni, például egy fizika és egy kémia szakos tanár tarthasson közös órát, példázta a szakmai szervezet alelnöke.

Mint fogalmazott, egy sor olyan lehetőség beazonosítható, amire technikailag, ha a merev szabályzatot nézzük, jelenleg nincs lehetőség. Minden óraszám egy állásfrakció, minden állástöredék pénzbe kerül, amit nagyon szűkön mér és szigorú ellenőrzés alatt tart az oktatási minisztérium. A normatív finanszírozási rendszerben a gyereklétszám és az állások száma a meghatározó, ilyen körülmények között nincs oktatásszervezési mozgásterük a tanintézeteknek, szögezte le Ferencz-Salamon Alpár.

Az Európa-szinten legvaskosabb matematika-tantervet nehéz„szellősíteni”

Ilyen körülmények között is mindenképpen szükség van arra, hogy a pedagógus nyitott legyen a korszerű, gyermekközpontú, kreatív, interaktív tanórák megtartására, és ilyen téren képezze magát, tette hozzá szakértő. Hangsúlyozta, erre viszont meg kell teremteni a jogi, elméleti, anyagi és oktatásszervezési feltételeket is: meg kell adni a tanintézeteknek a szabadságot, hogy úgy szervezzék meg az oktatást, ahogy az ott tanuló diákoknak a legjobb.

Fotó: Pexels

A tananyag képlékeny, változik, aktualizálni kell, ám például matematikából Európa szinten nálunk a legvaskosabb a tananyag. Feszes ritmusban kérik, közben vizsgaidőszak előtt még tesznek be, vesznek ki részeket, ami egyrészt kiszámíthatatlanná teszi a számonkérést, másrészt odavezet, hogy a diákok szoronganak a matematika tanulásától. Ugyanez érvényes a kisebbségi oktatásban a román nyelv tanítására is. A magyar nyelv és irodalom tanításának reformja látványosabb, sokkal több kreativitásra ad alkalmat, és nagyobb lehetőséget biztosít arra, hogy a diákok megszeressék. A PISA-felmérés igazolta, hogy a magyar gyermekek jobban teljesítenek anyanyelvből, mint a román gyerekek a saját anyanyelvükön, taglalta Ferencz-Salamon Alpár.

Ferencz-Salamon Alpár szerint, ha úgy változtatjuk a tantervet, hogy az a mai gyerekek számára a valós mértékű kompetenciafejlesztést szolgálja, ha a kimeneti vizsgán is a kompetenciát mérjük és nem a lexikális tudást több órás, több oldalas tételekkel, akkor jogos az elvárás, hogy a tanárok is tegyék hozzá mindazt, ami a gyerekközpontú, interaktív 21. századi oktatáshoz szükséges. Erre meg kell teremteni a feltételeket, hiszen továbbképzések, erőforrás nélkül, az oktatásszervezési környezet és körülmények szabadabban kezelhető módszertana nélkül nem történik meg a változás.

Minden mindennel összefügg

Összetettnek tartja a kérdést Bartolf Hedwig is, aki épp a magyar diákoknak írt román tankönyvet a sajátos oktatásra alkalmazva. A Maszol megkeresésére kifejtette, a tantervet a minisztérium hagyja jóvá, a tankönyvet a tanterv alapján írják, és a tanárok általában a tankönyvből tanítanak, még ha nem is követik azt szóról-szóra, és más eszközöket is bevetnek.

Fotó: Agerpres

Ha az ötödik osztályos román tanterv előír egy bizonyos számú szóból álló szöveget, akkor a tankönyv szerzője írhat ennél rövidebbet, de ezzel azt kockáztatja, hogy az a tankönyv nem megy át az értékelésen. Adottak a paraméterek, a nyelvtani témák, ha a tanterv előírja a tárgyeset tanítását hatodik osztályban, a tankönyv szerzője nem engedheti meg magának, hogy ezt ne rögzítse a hatodikos anyagban, például későbbre időzítse, hiszen ha a tankönyv nem tesz eleget a tantervnek, megbukik az értékelésen, részletezte a szakértő.

A változás lassú folyamat

Bartolf Hedwig ugyanakkor úgy látja, 2017-ben történt jelentős előrelépés a jóváhagyott tantervek szintjén. „Még mindig van hely a jobbításra, még mindig fogalmazódnak meg bírálatok, de tagadhatatlan a fejlődés” – mutatott rá. Meglátása szerint lehet a jelenleginél is szellősebbé tenni a tantervet, az tükröződni fog a tankönyvekben, másrészt a tanárok is kell bővítsék a módszereik eszköztárát. Fotó: Pexels

„Sok pedagógusnak a volt tanára a modell, úgy tanít, ahogy tőle látta. Be kell vetni új módszereket, de ez nem történik meg egyik napról a másikra” – szögezte le. Felidézte, amikor évekkel ezelőtt az idegen nyelv oktatásában átálltak a klasszikus tanításról a korszerű, kommunikációs alapon történő módszerre, legalább tíz év kellett elteljen, ameddig minden tanár alkalmazta ezt az osztályban.

A társadalom szintjén van elvárás, hogy minden gyorsan változzon, tudjanak a diákok a lehető legkisebb erőfeszítéssel elérni jó eredményeket, ám a változást nehéz sürgetni.

Van lehetőség a tanterv további egyszerűsítésére

Román nyelv és irodalomból is van lehetőség a tanterv további egyszerűsítésére, rövidebb szövegekre, kevesebb nyelvtanra az általános iskolában. A nyelvtani és irodalomelméleti témák egy részét fel lehet tolni középiskolába. Bartolf Hedwig hangsúlyozta, mindent nem lehet és nem is kell kivenni, hiszen a tantárgy neve román nyelv és irodalom, nemcsak a nyelvet kell elsajátítsák, irodalomból is ízelítőt kell kapjanak a diákok. A pedagógusok képzése zajlik, ezt folytatni kell, folyamatosan új módszereket kell megmutatni, és ösztönözni őket ezek alkalmazására.

A szakértő úgy véli, sok múlik a diákok és a szülők hozzáállásán, hiszen nem lehet eredményt elérni, ha a gyerek ki sem nyitja a tankönyvet, a munkafüzetet, vagy a szülő nem biztatja a tanulásra.

A székelyföldi magyar gyerekek bátrabban kommunikálnak románul

Ha mindenki elvégzi a feladatát, előbb-utóbb megmutatkoznak az eredmények, az előrelépés már most is tetten érhető. „Van elmozdulás, csak nem olyan ütemben, mint ahogy szeretnénk. Lehetne gyorsabban, hatékonyabban változtatni – haladunk a jó úton, nem értünk el még a végére. A tantervet a minisztérium hagyja jóvá, ez alapján készülnek a tankönyvek, majd a tanárok feladata, hogy hatékonyan közvetítsék az információt” – fogalmazta meg a pedagógus.

Az előrelépés bizonyítékaként említette, hogy a visszajelzések alapján a székelyföldi magyar gyerekek most már sokkal jobban kommunikálnak román nyelven, mint tíz évvel ezelőtt. „Ha tíz évvel ezelőtt valaki kérdezett tőlük románul, szégyenlősen elfordították a fejüket és továbbmentek. Ma már bátran válaszolnak. A kilencedik osztályban tanító román szakos tanárok is úgy értékelik, hogy azok a magyar diákjaik, akik nyolcadik osztályig az új tanterv, az új tankönyvek alapján tanultak, most már könnyebben kommunikálnak románul. Lehet, nem tudnak egy hosszabb eszmefuttatást előadni román nyelven, de összességében a kommunikáció javult” – részletezte Bartolf Hedwig.

Matematikából ugyanazok a feladatok, mint ötven évvel ezelőtt

A matematika nyolcadik és tizenkettedik osztályban is vizsgatantárgy, a tanár nem szellősítheti a tananyagot, mert azt kockáztatja, hogy hiányosságok lesznek a gyerek ismereteiben, és az megmutatkozik a megmérettetés során, szögezte le megkeresésünkre Vad Zoltán, a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum matematika szakos tanára.Fotó: Pexels

Hozzátette, relatív, hogy mi van a tanárra bízva, nyilván minden pedagógus eldöntheti, hogy mire mekkora hangsúlyt fektet, de ezzel vállalja annak a felelősségét, hogy a diák olyan feladattal szembesül a vizsgán, amivel korábban nem találkozott.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy matematikából gyakorlatilag ugyanazokat a feladatokat oldják a mai napig, mint ötven évvel ezelőtt, hiába változott a nyilatkozatok szintjén a tanterv. A tanár megteheti, hogy halogatja a tananyagot, hogy szellősebbé tegye, de mindhiába „lapátolja” hátra, a nyolcadikos vagy a tizenkettedikes vizsga előtt úgyis mindent be kell pótolni.

A tantervből fejezeteket lehetne kivenni – maradjon idő gyakorlásra

Könnyű nyilatkozni – utalt Ligia Deca kijelentésére – de kivitelezni sokkal nehezebb, hiszen elvárás, hogy a vizsgán teljesítsenek a diákok, ilyen körülmények között a pedagógus nem engedheti meg magának, hogy „szellősítse” a tantervet. Vad Zoltán úgy véli legtöbb plusz-mínusz egy óra játéktere lehet a tanárnak, de azonkívül feszesen tartania kell az ütemtervet, hogy felkészítse diákjait a kimeneti vizsgára. A pedagógus hangsúlyozta, amíg a tantervből nem vesznek ki egész fejezeteket, a tanárnak nincs mozgástere.

„A miniszter nyilatkozata ámítás, a tanárok mindenképpen a tanterv alapján el kell végezzék a munkát. Csak akkor lehetne az anyagot jobban szétteríteni az évek folyamán, ha egész fejezetek kikerülnének a kötelező tantervből” – részletezte a nagyváradi matematikatanár. Arra is kitért, a jelenlegi óraszám mellett sokkal kisebb tananyagot kellene megtanítani, hiszen a matematikában a „gyakorlat teszi a mestert”.

A gyerekek otthon csak akkor gyakorolnak, ha nagyon muszáj, így az iskolában lenne szükség sokkal több gyakorlásra, a tanultak elmélyítésére.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?