A pácienseknek nyújtott szolgáltatások felfüggesztésével tiltakoznak az egészségbiztosító pénztár alkalmazottai
Meghatározatlan ideig tartó tiltakozóakciót helyezett kilátásba az egészségbiztosító pénztár alkalmazottainak szakszervezete, csütörtöktől felfüggesztik a szolgáltatásokat, nem vizsgálják át a táppénzre, különböző egészségügyi programok támogatására beérkező dokumentumokat. Béremelést követelnek.
Az alkalmazottak november 2-ától, csütörtöktől meghatározatlan idejű általános tiltakozásba kezdenek, áll az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) és az Egészségbiztosító Pénztár Szakszervezeti Szövetsége közleményében.
A szakszervezeti tagok béremelést követelnek, és azt állítják, hogy 2018 óta nem nőtt a jövedelmük.
A béremelést előíró törvényjavaslatot, amelyet éppen az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) kezdeményezett, az utolsó pillanatban visszavonták. A kormány adóügyi rendelkezései miatt több mint száz alkalmazott távozott az intézménytől.
A közleményben bejelentik, hogy 2023. november 2-ától, csütörtöktől kezdve a közszolgálati tevékenységet megszakítják, beleértve a szolgáltatóktól, vállalatoktól a betegszabadságokra, valamint az országos egészségügyi programokra vonatkozó dokumentumok feldolgozását.
„Nem kértünk költségvetési kiegészítést! A fizetésünkre szükséges pénzügyi források jelentéktelenek, és már szerepelnek a CNAS költségvetésében, köszönhetően a béralapban az idei év során elért megtakarításoknak. Szeretnénk ismételten felhívni a figyelmet arra, hogy az elmúlt 4 évben ez az intézmény az alkalmazottai több mint 25%-át veszítette el a bérpolitika miatt. Törvényes megoldásra van szükségünk ahhoz, hogy tisztességes béreket tudjunk fizetni" – áll a közleményben.
Az Országos Egészségbiztosító Pénztár az egyik legnagyobb éves költségvetéssel rendelkező állami intézmény. A CNAS-nak 2022-ben 51 milliárd lej, azaz több mint 10 milliárd euró bevétele volt, ebből finanszírozzák többek között a kórházak működését.
CSAK SAJÁT