A marosvásárhelyi Szintaxis zenekar vitte el az első helyet az Erdély dala döntőjében

Vasárnap este élőben zajlott Erdély első magyar nyelvű dalversenyének, az Erdély dalának döntője. A hazai, magyar nyelvű televíziós show keretében hét zenekar és zenész dalát hallgathatták meg a nézők, az előadók a dalokat az október elején tartott alkotótáborban Tarján Zsófia, Vizi Imre és Schoblocher Barbara mentorok segítségével tökéletesítették, így az élő show-ba már legjobb formájukban kerülhettek be a számok. A műsort a Sapientia EMTE épületéből sugározták, a sajtó képviselői is ott tekinthették meg a produkciókat a Hunyadi Mátyás díszteremben.

A Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) 2022-ben megalakulásának húsz éves évfordulóját ünnepelte, ugyanakkor 2022 az ifjúság európai éve is, a szervezet ezért döntött úgy, hogy első ízben megrendezi az Erdély dala versenyt. Az est házigazdája Badics Petra volt, aki a műsor elején ismertette: a verseny célja megtalálni azt a dalt, mely az otthonról, az erdélyi életérzésről szól, erdélyi magyar fiatalokról, erdélyi magyar fiataloknak. A versenyre benevezhettek ismert zenészek és kezdő előadók egyaránt, a felhívásra 53 pályamunka érkezett, ebből kellett a zsűrinek hatot kiválasztania, egy zenekar pedig a nézők szavazata alapján került be a fináléba. Az élő show-ba így hat zenekar került be, az Álljunk meg!, A csajod, a Végtelen Sziget, Koszika, a DreamFlow, a Szintaxis, valamint Frunzea Dávid, aki egyénileg nevezett.

Fotó: Erdély dala

„A mi álmaink csak itt válhatnak valóra”

A műsor során a nézőknek lehetőségük volt kicsit jobban megismerni a zenekarokat és betekintést nyerhettek az alkotótáborba is a levetített kisfilmek segítségével. A videókban a mentorok minden produkcióról és zenekarról elmondták a véleményüket, így ízelítőt is kaphattunk a tábori élményekből. Ezt követően minden zenekar továbbfejlesztett, videoklippel ellátott dalát játszották le, majd a zsűri – Keresztes Ildikó, Bagossy Norbert, Lukács Laci és Dorogi Péter – értékelése következett. Az élő show-ban SMS-ben is lehetett szavazni, az így gyűjtött pontszámok is hozzáadódtak a végső eredményhez.

Az első zenekar a DreamFlow volt, akik az Itt boldog vagyok című számukkal neveztek a versenyre. A dal üzenete kapcsán a tagok elmondták, egyszerű a mondanivaló: az, hogy nekik itthon kell nagyot álmodniuk. „A mi álmaink csak itt válhatnak valóra, ahol a családunk is él. Az a lényeg, hogy itt legyünk boldogok” – vélte a banda énekese. A dal kapcsán Bagossy Norbert elmondta, ez volt az első szám, ami meglepte, megtetszett neki, mivel fülbemászó volt, Keresztes Ildikó pedig úgy vélekedett, neki leginkább az énekes hangszíne tetszik, hozzátette, jót tett a dalnak az alkotótábor is. A zsűritagok 35 ponttal értékelték a produkciót a 40-ből.

A második fellépő a 2017-ben alakult alternatív rock zenekar, A csajod volt, akik Ide tartozom című számukkal kápráztatták el a zsűrit. A zenekartagok úgy fogalmaztak: nagyon meg vannak elégedve a dallal, a gyermekkorukból inspirálódtak, és sok utazás után jöttek rá, hogy mik is azok az értékek, amelyeket akkor kaptak. A zsűri is meg volt elégedve a produkcióval, Dorogi Péternek „alapvetően tetszett a dal”, szerinte szövege humoros volt, Lukács Laci szerint pedig nagyon sok jó rím volt benne, és jó volt a gitárszóló. A zsűri összesen 37 ponttal értékelte a produkciót.

A harmadik fellépő a közönség kedvenceként jutott be a döntőbe, a sepsiszentgyörgyi fiatalokból álló zenekar, az Álljunk meg! 2020-ban alakult, az Erdély dala versenyben pedig Ugyanúgy szeretnek című számukat hallgathatta meg a közönség. Mint a zenekar tagjai elmondták, sokat változtattak a dalon a táborban, és ezt a zsűri is értékelte: Lukács Laci szerint „érzelmekkel teli, gazdag volt hangzásában, mondanivalójában”. A zsűri összesen 32 ponttal értékelte a produkciót.

Népi kavalkád, Lassú vonatok, Csillagok

A negyedik döntős Frunzea Dávid volt, aki hegedű szakon tanul a bukaresti zeneakadémián és Népi kavalkád című dalával nevezett a versenyre. Mint a versenyző elmondta, ez volt az első olyan dal, amelynek a szövegét is ő írta és ő is énekel benne. A zsűritagokat megosztotta a produkció, Keresztes Ildikó szerint nagyon jó dallamok vannak benne, de van még mit dolgozni rajta, Dorogi Péter építő kritikát fogalmazott meg, Bagossy Norbert pedig úgy vélte, kifejezetten jót tett a tábor a dalnak. A zsűri végül 31 ponttal értékelte a produkciót.

Frunzea Dávid után a 2019-ben megalakult marosvásárhelyi rockzenekar, a Szintaxis következett, akiknek a Lassú vonatok című számát hallhatta meg a közönség. Keresztes Ildikó elmondta, már akkor is azt gondolta, hogy ez az egyik legjobb dal, amikor először meghallotta, a tábor előtt, és azt látja a zenekaron, hogy „készen vannak és nagyon színpadképesek”. Dorogi Péter szerint „meg tudták tartani a saját stílusukat, hangzásvilágukat” a dalban, ami nagyon pozitív. A zsűri 37 ponttal értékelte a produkciót.

Frunzea Dávid | Fotó: Erdély dala Facebook-oldal

A hatodik döntős a Koszika zenekar volt, amely Koszorus Krisztina és Szász Csaba marosvásárhelyi jazz zenészekből áll, akik a Te vagy a minden című dalukat adták elő. Bagossy Norbert úgy vélte, „nem lehet belekötni a produkcióba”, nagyon jó volt a hangzása, az ének, a dallam, „abszolút rádiókompatibilis dal született”. A zsűri 35 ponttal értékelte a produkciót.

Az utolsó döntős csapat a szilágysági Végtelen Sziget volt, akik 2020-ban kezdték el a közös zenélést, az Erdély dala versenyre pedig Csillagok című dalukkal neveztek. Bár a zsűritagok megegyeztek abban, hogy nem feltétlenül kedvelik az elektronikus zenét, úgy vélték, ezzel a dallal vált kerekké az Erdély dala verseny, modern hangszerelésű számot sikerült írni, amely „akár rádióban is megállja a helyét”. A Végtelen Sziget produkciója 33 pontot kapott a zsűritagoktól.

A zsűri pontszámait és a közönségszavazat eredményeit összevetve végül a Szintaxis zenekar nyerte el az első helyet, ők turnébuszt, lemezfelvételi és videoklip forgatási lehetőséget kaptak, valamint fesztiválokon való fellépést is biztosítanak nekik. A második helyezett A csajod lett, akik videoklip forgatási lehetőséget kaptak illetve hangszervásárlási utalványt, a harmadik helyet és az EMKISZ ifjúsági szervezetének különdíját pedig a DreamFlow vitte el.

A dobogósokkal is beszélgettünk a döntő végén

A műsor lejártával A Csajod zenekar gitárosa és háttér vokálosa, Láng Tibor adott nekünk interjút. Mint elmondta, nagyon jót tett a bandának az alkotótábor, mivel voltak külső fülek, akik kívülről látták a produkciót, és azt próbálták elérni, hogy a dal minél jobb legyen. Elismerte: nagyon sokat segítettek nekik kívülről, és úgy érzi, ennek meg is lett az eredménye. Azzal kapcsolatban, hogy milyen volt számukra a döntő, úgy fogalmazott: részt vettek már több erdélyi magyar dalversenyen, de eddig ez volt a legnívósabb és legszínvonalasabb tehetségkutató, hiszen olyan erős volt a mezőny, hogy „bárki kapta volna az első helyezést, megérdemelte volna”. „Nagyon jó élmény volt, és nagyon jó volt ilyen nívós zsűri előtt szerepelni” – tette hozzá.

A Szintaxis zenekartól Marton Richárd Zoltán énekes és gitáros állt rendelkezésünkre, aki úgy vélte, sokat köszönhetnek a mentoroknak. „Mi eléggé kidolgoztuk a dalt a táborra, szóval azt mondanám, hogy a sok munkának ott már megvolt a gyümölcse. Szerintem mind nagyon meglepődtünk azon, hogy mi nyertük el az első helyet, mert volt egy olyan pont, amikor azt éreztem, hogy itt bárki lehet a nyertes. Nagyon hálásak vagyunk, hogy minket most így értékeltek, és megpróbálunk ehhez hűen dolgozni a továbbiakban is” – mondta. A jövőbeli terveik kapcsán pedig elárulta: szeretnék felvenni az első nagylemezüket, és minél többet koncertezni úgy itthon, mint Magyarországon.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?