Csíkszeredai kórházi statisztika – A kutyaharapást nem a szőrével gyógyítják

A nyári időszakban napi rendszerességgel jelentkeznek kutyaharapás következtében megsérülő áldozatok a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Sürgősségi Betegellátó Egységénél – derült ki a Maszol által megkeresett intézmény tájékoztatásából. A kutyák jellemzően a végtagokon ejtenek sebeket, amelyek a veszettség kockázata miatt is veszélyesek.

Rendszeresek a kutyák által elkövetett támadások miatti sebesülések a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház ellátási területén. Az intézmény kommunikációs irodájához eljuttatott érdeklődésünk nyomán megtudtuk, hogy a kórházban működő Sürgősségi Betegellátó Egységben 2024. január 1. és október 1. között 136 esetben láttak el kutyaharapás miatt beteget, 94 esetben felnőtt, 42 esetben gyermek volt a páciens.

Jóval gyakoribb a kutyaharapás, mint a medvetámadás

„Kutyaharapás miatti sérülés az ősztől tavaszig terjedő időszakban heti rendszerességgel előfordul, a nyári hónapokban pedig heti több eset is van. A legtöbb kutyaharapás a nyári időszakban történik: míg például márciusban három ilyen eset volt, addig júniusban 24, augusztusban pedig 23” – közölte az egészségügyi intézmény. Mint fogalmaztak, nem készítettek összehasonlító statisztikát a medvetámadásokat illetően, de a kutyaharapás egyértelműen gyakoribb a térségben, mint a medvék által okozott sérülések. Ugyanakkor kirívóan súlyos eset nem fordult elő az elmúlt időszakban térségünkben, tudtuk meg.

Nem csak a seb a probléma

A kutyák jellemzően a végtagokon ejtenek harapott sebeket, azáltal, hogy az áldozat rendszerint védekezni próbál vagy elkergetni, elriasztani az állatot. Az okozott sérülés, seb problémáján túl a kutyaharapás elsősorban a veszettség kockázata miatt veszélyes

Ha valakit kutya harap meg, akkor ki kell mosni a sebet és a sürgősségi osztályhoz kell fordulni további ellátásért – javasolják a kórház orvosai. A sürgősségi osztályon a seb további ellátása mellett tetanusz elleni oltást kap a páciens, akit a fertőző betegségek osztályára küldenek tovább. Itt újabb vizsgálatot végeznek és eldöntik, hogy van-e szükség a veszettség elleni megelőző kezelésre.

Fotó: Tamás Gábor

Erről a beteg általános állapota, a seb jellege alapján döntenek, illetve annak figyelembe vételével, hogy be volt-e oltva veszettség ellen a kutya. Amennyiben szükség van a veszettség elleni megelőző kezelésre, az egy 28 napos profilaktikus kezelést jelent, ezen időszakban a páciensnek öt alkalommal kell injekciót kapnia. A vállba beadott injekciót a harapástól számítva a 0., 3., 7., 14. és 28. napon adják be – részletezték az eljárást.

Az agresszívan viselkedő kutyák, pásztorkutyák problémája azt követően került ismét reflektorfénybe Csíkszeredában, hogy a helyiek és kirándulók által is közkedvelt Csíksomlyó környékén kutyatámadásokról számoltak be. A különböző közösségi oldalakon felbukkanó panaszok nyomán kiderült, a kutyasétáltatók, sétálók, kerékpárosok és motorosok sincsenek biztonságban a nyáj körül tartott kutyáktól.

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháznak nincs arra vonatkozó statisztikája, hogy a fentebb jelzett esetszámból hány alkalommal voltak a sebesülést okozó ebek pásztorkutyák. Erre az eset körülményeiből lehet következtetni. Ám a természetjárók, túrázók beszámolóiból egyértelműen az derül ki, hogy komoly veszélyforrást jelentenek a nyájak, haszonállatok körül őrzőként tartott kutyák. Csíkszereda Városháza és a Helyi Rendőrség is arra hívja fel a figyelmet, hogy sebesüléssel járó kutyatámadás esetén mindenképpen tegyenek feljelentést az állami rendőrségnél.

(Borítókép: Adobe Stock)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?