banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Kutyatámadások: fontos, hogy az áldozatok tegyenek feljelentést

Kevés eszköz áll a székelyföldi önkormányzatok rendelkezésére, hogy megfékezzék a nyájak, haszonállatok mellett szolgáló kutyák által elkövetett támadásokat. Csíkszereda közelében, Csíksomlyón az elmúlt napokban újabb súlyos eset történt, kiderült, a kutyákat tartó pásztornak nincs legeltetési engedélye az adott területen.

A helyiek és a környékre látogatók, főleg magyarországi turisták, egyik kedvelt kirándulóhelye Csíksomlyó. Sokan szeretnek itt kisebb sétákat, túrákat tenni, felkeresni a Kis- és Nagy-Somlyó hegyek közötti nyeregben található Hármashalom-oltárt, vagy a környékbeli kápolnákat. Ám évek óta probléma, hogy a környéken tavasztól késő őszig juhnyájat legeltetnek és az állatok mellett tartott kutyák gyakran agresszívan lépnek fel a kirándulókkal szemben.

Fotók: Tamás Gábor

A legutóbbi, nagy port kavart esetben egy kutyáját sétáltató férfi került bajba. A közösségi média különböző felületein megosztották a pásztorkutyákkal hadakozó, saját kutyája épségét féltő gazdáról készült fotót. A felvételhez közzétett leírás szerint az ebeket csak nagy nehézségek árán tudták elriasztani. Az események nyomán a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményt adott ki, amelyben leszögezték, hogy a jelzett területre, illetve Csíkszereda egész közigazgatási területére idén egyetlen pásztor sem váltott ki legeltetési engedélyt.

Az állattartó gazdák legtöbbször a vadkárok megelőzését nevezik meg fő indokként, amikor a kutyák tartásának a kérdése felvetődik. Jó tudni azonban, hogy a legelő állatok melletti kutyatartásra szigorú szabályozás vonatkozik. A pásztorkutyáknak szerepelniük kell az állatorvosi nyilvántartásban, nyomkövetővel kell ellátni őket. Hegyvidéken 300 juh mellé 10 kutya engedélyezett, az esztenák, nyári szállások esetében nincs korlátozás.

A Maszol érdeklődésére Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere megerősítette, hogy jelenleg egyetlen pásztornak sincs a város területére vonatkozó legeltetési engedélye. A városvezető kiemelte, a városháza által fenntartott helyi rendőrség ennek az engedélynek a hiánya miatt tud szankciókat (pénzbüntetést alkalmazni). A kutyák tartása miatt az Állatvédelmi Felügyelet (ASPA) az illetékes intézmény.

„Ebben a konkrét esetben az állatvédelem a kutyatartás miatt járt el, mi eljártunk, és még el fogunk járni, a legeltetés miatt. Minden egyes ilyen támadás viszont a rendőrség egy másik osztályához tartozik, akik a bűncselekmény, testi sértés gyanúját vizsgálhatják ki” – mondta Korodi Attila. Hozzáfűzte: minden, sérüléssel járó kutyatámadás esetén kiemelten fontos, hogy az áldozatok tegyenek rendőrségi feljelentést.

Ugyanerre buzdít a Csíkszeredai Helyi Rendőrség is. Mint az eset nyomán közzétett bejegyzésükben fogalmaztak: „Ez már nem az első eset: valószínű, hogy ugyanezek a kutyák támadtak még emberre, az elszenvedők nemrég feljelentést is tettek a kutyatámadásért”.

A helyi rendőrség tájékoztatása szerint hétfőn a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Állatvédelmi Irodájával közösen ellenőrzést tartott az írásunk elején említett csíksomlyói helyszínen. A legeltetési engedély hiánya miatt a pásztor 3 ezer lejes bírságot kapott, a kutyák tulajdonosát ugyanakkor az állatvédelmi rendőrök bírságolták meg.

„Arra kérjük a túrázókat, kutyasétáltatókat, hogy amennyiben testi sérüléssel járó pásztorkutya-támadások áldozataivá válnak, mindenképpen tegyenek feljelentést az állami rendőrségnél!” – hangsúlyozta a helyi rendőrség felhívása.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_1pp9VAgz_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png
banner_1EKDNy6B_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_VDHJPUiH_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?