A közúti balesetek „bajnokai” a hazai fuvarozók – ez növeli az RCA árakat

Románia általában a „közúti balesetek bajnoka", a legtöbb európai tagországot megelőzi ebben a tekintetben: a teljes járműparkra vonatkozó átlagos baleseti gyakoriság 6,6 százalék körül van, míg például Magyarországon vagy Csehországban 2,8 százalék. A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR) annak kapcsán tette közzé állásfoglalását, hogy zajlanak a tárgyalások a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) árának csökkentését követelő fuvarozókkal.

„A statisztikák egyértelműek: ha csak a szállítási szegmenst nézzük, a balesetek gyakorisága háromszorosa az összes járműtípus átlagának, vagyis 19 százalék a 6,6 százalékhoz. Így átlagosan minden száz, 16 tonna feletti szállítójárműből legalább 19 okoz anyagi kárral, vagy személyi sérüléssel és halállal járó balesetet. Ezek a balesetek általában lényegesen súlyosabbak, mint más járműkategóriák esetében” – állítja az UNSAR.
Korábban a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) végzett egy elemzést, amely kimutatta, hogy a tehergépjárművek szegmensében a kárhányad valóban jelentősen magasabb az átlagosnál.Fotó: Agerpres
Egy piacgazdaságban az RCA díjaknak tükrözniük kellene a biztosítótársaságok által vállalt kockázatot, valamint a káresemények előzményeit, emlékeztetnek a biztosítók.
Hangsúlyozzák, a nagyobb gyakoriság mellett az ilyen típusú járművek által okozott balesetekre a gépjármű-felelősségbiztosítási szerződések alapján kifizetett átlagos kár is jelentősen magasabb, mint a teljes gépjárműparkra vonatkozó átlag. Végül, de nem utolsósorban nagyon sok kárigényt fizetnek ki az országon kívül bekövetkezett balesetekre, különösen mivel egyes országokban nincsenek személyi sérülés vagy halál, sőt még vagyoni kárra vonatkozó limitek sem.

A romániai biztosítók egy-egy balesetre átlagosan több mint 2240 euró kártérítést fizetnek a gépjármű-felelősségbiztosítási szerződések alapján, többet, mint más közép- és kelet-európai országokban. Összehasonlításképpen: Magyarországon az átlagos kárigény 1 910 euró, ami azt jelenti, hogy Romániában balesetenként akár 17 százalékkal magasabb kártérítést fizetnek.
A közúti balesetek száma és az ezek következtében kifizetett kártérítés befolyásolja a gépjármű-felelősségbiztosítási díjak alakulását. Bár a mutatók az utóbbi időben javultak, több mint 10 éve a „vörös zónában" vannak, vagyis a gépjármű-felelősségbiztosítás állandó veszteséget okoz a biztosítótársaságoknak. Emlékeztetnek, az elmúlt néhány évben két, az RCA-piacán vezető biztosítótársaság ment csődbe.
A biztosítás a kölcsönösség elve alapján működik, azaz minden gépjárművezető osztozik a kockázaton. Ez azt jelenti, hogy a közúti balesetek száma, és a kifizetett kártérítések összege is befolyásolja a gépjármű-felelősségbiztosítási kötvény költségét minden befizető számára, még akkor is, ha a járművezető személyesen nem is okozott balesetet.

Romániában tavaly április óta „befagyasztották" a gépjármű-felelősségbiztosítási díjakat, de a kártérítési költségeket nem. A gépjármű-felelősségbiztosítási szerződések alapján kifizetett átlagos kárkifizetések 2023 harmadik negyedévében mintegy 12%-kal nőttek 2022 azonos időszakához képest. Emellett a biztosítók által fizetett díjak és járulékok is jelentősen emelkedtek az elmúlt években. A 25 társaságból mindössze 6 helyi biztosító tevékenykedik az RCA-piacon, mutatnak rá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?