A közigazgatási alkalmazottak és a kormányalkalmazottak is elégedetlenek a kormány által javasolt béremeléssel
A közigazgatási alkalmazottak és a kormányalkalmazottak szakszervezete egyaránt bírálta szerdán az egyes közalkalmazotti kategóriák számára 10 százalékos béremelést előíró sürgősségirendelet-tervezetet – írja az Agerpres.
A központi és a helyi közigazgatásban dolgozók érdekeit védő Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) egy közleményben azzal vádolta a kormányt, hogy fenntartja „az azonos szintű intézmények közötti különbségeket, figyelmen kívül hagyja a közintézményekben dolgozó alkalmazottak valós igényeit, és nem hajlandó tisztességes és arányos megoldásokat alkalmazni a béregyenlőtlenségek megszüntetésére”.
A FNSA közölte, hogy támogatja az alkalmazottak spontán tiltakozásait, és a későbbiekben valamennyi tagszervezettel együtt dönt az utcai megmozdulásoktól sztrájkig terjedő egységes tiltakozó akciók szervezéséről.
A szakszervezeti szövetség bejelentette: találkozót kérnek Marcel Ciolacu miniszterelnökkel, hogy a kormány törölje a rendelettervezetben szereplő „homályos, helytelen és félrevezető” előírásokat.
A FNSA kifogásolja azt is, hogy az állítólagos emelések nagy része semmiképp nem fogja elérni a jogszabályjavaslatban rögzített szintet, mert a helyi közigazgatásban a béremelések a „politikailag alárendelt munkáltatótól” függenek, és ez számos bírósági perhez fog vezetni.
A kormányalkalmazottak szakszervezete (SAALG) a „szomorú ernyők” elnevezésű akcióval tiltakozott a béremeléseket előíró tervezet ellen. Ennek keretében több esernyőt helyeztek a kormánypalotában ezzel üzenettel: „Tisztességes munkáért tisztességes bért: minden hozzájárulás méltányos elismerést érdemel”.
A SAALG szerdán egy közleményt is kiadott. Ebben a szakszervezet elnöke, Noni-Emil Iordache megállapította, hogy a munkaügyi minisztérium honlapján közvitára bocsátott tervezet megőrzi a kormányalkalmazottak és más közintézmények dolgozói közötti béraránytalanságokat, annak ellenére, hogy a jogszabályjavaslat célja éppen a méltánytalanságok kiküszöbölése.
A szakszervezet képviselői ugyanakkor azt állítják, hogy a miniszterelnöki kancellária vezetője és a kormány főtitkára a május 13-i tárgyalások után már májustól 15 százalékos béremelést ígért a kormányalkalmazottaknak.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedd este bejelentette, hogy két szakaszban összesen 10 százalékos béremelésben részesülnek az alacsony jövedelmű közalkalmazottak. Az erről szóló tervezetet közvitára bocsátották.
Mint írtuk, a munkaügyi minisztérium honlapján közzétett sürgősségirendelet-tervezet szerint 2023 decemberéhez képest idén júniustól 5 százalékkal, majd szeptembertől újabb 5 százalékkal nő a kulturális intézményekben, a diplomácia területén, a cégbíróságon, a legtöbb 20 ezer fős települések polgármesteri hivatalaiban, valamint a kormány és a parlament alárendeltségében működő, kizárólag saját bevételekből finanszírozott intézményeknél és hatóságoknál dolgozók fizetése.
CSAK SAJÁT